میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۰۰
 
 
پیشنهاد نظامی جانسون به زلنسکی آشکار ساخت
طراحی انگلیس برای نابودی جهان با طولانی کردن جنگ اوکراین
طراحی انگلیس برای نابودی جهان با طولانی کردن جنگ اوکراین
 
انگلیس که از همان ابتدا آغاز جنگ اوکراین بر طولانی مدت بودن جنگ تاکید کرده بود اکنون با وعده آموزش نیروهای اوکراینی طی ۱۲۰ روز فاز جدید این سیاست را در پیش گرفته است در حالی که پیامدهای جهان بویژه بحران غذایی و انرژی ناشی از آن جان میلیون‌ها را در معرض خطر قرار داده است.
انگلیس که در طول تاریخ با سیاست‌های استعماری، جنگ افروزی و قحطی ساختگی جان میلیون‌ها نفر را گرفته است اکنون با جنگ اوکراین همان سیاست را در پیش گرفته و به بهانه مقابله با روسیه به بحران غذایی و انرژی جهان دامن می‌زند تا در کنار تضعیف رقبا ابعاد جدیدی از استعمارگری را اجرایی سازد. این سیاست اکنون با سفر جانسون به کی یف ابعاد تازه‌ای گرفته است. نخست‌وزیر انگلیس در دومین سفر به اوکراین از زمان آغاز درگیری‌ها با روسیه، پیشنهاد نظامی جدیدی را به کی‌یف ارائه کرد.سفر شتاب‌زده و از پیش اعلام نشده جانسون به اوکراین در حالی انجام شده که اتحادیه اروپا با اعطای وضعیت نامزدی عضویت کی‌یف موافقت کرده و تکاپوی بروکسل و واشنگتن برای حمایت از اوکراینی‌ها افزایش یافته است.به نوشته روزنامه «تایمز» انگلیس، جانسون در ملاقات با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین پیشنهاد کرد که ارتش انگلیس ظرف ۱۲۰ روز، آموزش نظامی برای ۱۰ هزار سرباز اوکراینی فراهم کنند. واژه ۱۲۰ روز یعنی اینکه انگلیس به دنبال راهکار سیاسی نمی‌باشد و همچنان به دنبال طولانی ساختن جنگ است. انگلیس همچنین بر توسعه نظامی در اروپای شرقی تاکید کرده است. در ادامه سیاست بحران ساز غرب وزیر دفاع آلمان از هماهنگی برای حضور در پهنه شرقی اروپا از طریق راه اندازی تیپ چندملیتی از نیرو‌های نظامی خبر داد. در واکنش به این تحرکات سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت، مشهود است که دیگر امکان بازگشت اوکراین به مرزهای سابق وجود ندارد. «ماریا زاخارووا» سخنگوی رسمی وزارت خارجه روسیه گفت که دیگر امکان بازگشت اوکراین به مرزهای سابق وجود ندارد.این دیپلمات در مصاحبه با «اسکای نیوز» عربی در کانال تلگرامی‌ وی منتشر شد، گفت: اوکراینی که من و شما در مرزهایی سابق می‌شناختیم، دیگر وجود ندارد و دیگر وجود نخواهد داشت. این امر مشهود است.
از سوی دیگر معاون نخست‌وزیر روسیه گفت: سال آینده یکی از سخت‌ترین سال‌ها برای بازار جهانی غذا خواهد بود و خیلی زود است که بخواهیم درباره کاهش قیمت مواد غذایی در بازار صحبت کنیم.وی طی مصاحبه‌ای در حاشیه برگزاری مجمع بین‌المللی اقتصادی سن‌پترزبورگ تأکید کرد: من معتقدم که از منظر شرایط بازار جهانی غذا سال آینده یکی از سخت‌ترین سال‌ها خواهد بود. تهدید بروز قحطی ناشی از عدم دسترسی به غذا ناشی از عوامل اقتصادی و فیزیکی یک موضوع واقعی است. وزیر اقتصاد روسیه نیز در حاشیه برگزاری مجمع بین‌المللی اقتصادی سن‌پترزبورگ گفت: به خاطر مشکلاتی که در هنگام استفاده از دلار و دیگر ارزهای غربی پیش می‌آید، آنها شبیه سم هستند.وی ادامه داد: من معتقدم تمرکز روسیه بر روبل و دیگر ارزهای ملی آینده ماست. دلار و ارزهای غربی سمی هستند و دلیل آن هم دشواری‌هایی است که در زمان استفاده از آنها پدید می‌آید.آخرین روز مجمع بین‌المللی اقتصادی سن‌پترزبورگ در روسیه در حال برگزاری است و عنوان نشست امسال «فرصت‌های جدید در دنیای جدید» بوده است. در این میان در ادامه سیاست‌های ضد روسی غرب کشورهای اروپایی بعد از چراغ سبز کمیسیون اروپا، با تغییر واحد پولی کرواسی به یورو و ورود این کشور به منطقه ارز مشترک موافقت کردند.
این در حالی است که در ادامه پیامدهای جنگ اوکراین، بر اساس نظرسنجی شبکه بلومبرگ از اقتصاددانان، احتمال دارد نرخ تورم در کانادا به بالاترین حد خود در نزدیک به ۴۰ سال گذشته رسیده باشد.بر اساس گزارش شبکه «بلومبرگ»، ، نرخ تورم در کانادا در حال حاضر به ۷.۳ درصد می‌رسد که احتمالا بالاترین میزان تورم از سال ۱۹۸۳ به این سو باشد.
خبر دیگر آنکه مشارکت دانشمندان سازمان پژوهش‌های هسته‌ای اروپا در کلیه موسسات مستقر در روسیه و بلاروس به حالت تعلیق درآمد.سرن (CERN)، روز جمعه اعلام کرد به علت تجاوز روسیه به خاک اوکراین به همه همکاری‌های هسته‌ای خود با روسیه و بلاروس پایان می‌دهد. این سازمان که آزمایشگاه معتبر علمی اروپا در زمینه هسته ای به شمار می آید، تصریح کرد بدین منظور همه قرارداد‌های همکاری با روسیه و بلاروس پس از انقضای آنها در سال ۲۰۲۴ پایان می‌یابد. شورای سازمان پژوهش‌های هسته‌ای اروپا روز پنجشنبه اعلام کرد که قصد دارد به توافقنامه‌های همکاری بین المللی با فدراسیون روسیه و جمهوری بلاروس در تاریخ انقضای آنها در سال ۲۰۲۴ خاتمه دهد و در عین حال آماده تصمیم گیری‌های جدید با توجه به تحولات اوکراین است.همچنین رئیس جمهور بلاروس به اوکراین درباره تلاش‌های احتمالی کی‌یف برای حمله به شهر‌های روسیه هشدار داد. الکساندر لوکاشنکو در هشدار خود به مقامات اوکراینی درباره حمله احتمالی به روسیه گفت: «مسکو در مقابل حمله احتمالی اوکراین به کشورش، از سلاح های کاملا جدید استفاده خواهد کرد.»از سوی دیگر شولتز صدراعظم آلمان با تاکید بر این که مذاکره با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه "ضروری" است متعهد شد به حفظ تماس‌ها با مسکو ادامه خواهد داد.
کد مطلب: 122959
 
Share/Save/Bookmark