میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۸ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۱۹:۲۹
 
 
تعظیم آسیا مقابل والیبال ایران
تعظیم آسیا مقابل والیبال ایران
 
غرور، غیرت و همت ایرانی با پشتوانه هواداران پرشور و مشتاق، نخستین قهرمانی در آسیا را براي واليبال ايران به ارمغان آورد.

تیم ملی والیبال ایران پنجشنبه شب در دیدار پایانی رقابت‎های قهرمانی مردان آسیا با شکست دادن ۳ بر یک چین برای نخستین بار به عنوان قهرمانی آسیا دست یافت. ایران با این قهرمانی سهمیه حضور در مسابقات قهرمانی جهان (ژاپن) و رقابت‎های انتخابی المپیک را هم به دست آورد.
اين قهرماني حس خوب دورتر شدن از رکود و ایستایی و نزدیک‌تر شدن به سقف آرزوها که حضور در معتبرترین رویدادهای جهانی است را به دل‎ها نشاند.
قهرمانی در قاره کوچکترین فاکتور برای اثبات ادعای تیمی است که خود را مستحق راهیابی به المپیک و لیگ جهانی می‌داند و این در حالی است که تیم ملی والیبال طی ادوار مختلف حضور در رقابت‎های قهرمانی آسیا هرگز موفق به کسب این عنوان نشده بود.
تیم ملی والیبال ایران حضور در رقابت‎های قهرمانی آسیا را از سال ۱۹۷۹ آغاز کرد اما طی ۱۳ دوره حضور در این رقابت‌ها هرگز موفق به کسب عنوان قهرمانی نشد. حتی دو سال پیش که تیم ملی والیبال ایران برای نخستین بار به فینال مسابقات قهرمانی آسیا راه یافت با شکست برابر ژاپن از دستیابی به عنوان بهترین تیم آسیا بازماند اما طلسم قهرمانی ایران در آسیا بالاخره پس از ۳۲ سال رقابت با آسیایی‌ها شکست و تیم ملی ایران فاتح جام شانزدهم شد.
اولین قهرمانی والیبال ایران در آسیا با رکوردی بی نظیر به دست آمد؛ کسب هشت پیروزی متوالی با شکست تنها در دو گیم. سه پیروزی ایران برابر ژاپن، کره جنوبی و چین به دست آمد، تیم‌هایی که زمانی برای ما "بت" بودند و بازیکنان‌مان بازنده قاطع در مصاف با آنها اما همین تیم‌ها امسال مقهور پیشرفت و قدرت والیبال ایران شدند. البته ژاپنی‌ها که مدافع عنوان قهرمانی بودند امسال "شیموزو" را در اختیار نداشتند و دو بازیکن همیشگی کره‎ای‎ها هم به تهران نیامده بودند اما اینها، تیم‎هایی هستند که هرچقدر ترکیب خود را دستخوش تغییرات و جوانگرایی کنند بازهم از بزرگی‎شان کم نمی‎شود.
تیم ملی والیبال که زمانی در باتلاق رکود و ایستایی و دور از قدرت‎های آسیا به سر می‎برد، حالا به جایی رسیده که پس از اولین نایب قهرمانی در آسیا، چین پرافتخارترین تیم آسیایی را شکست می‎دهد و قهرمان قاره می‏‎شود چون "کسی که عزمی راسخ دارد می‏تواند جهان را به میل خویش عوض کند".
در هر صورت تیم ملی والیبال با شکستن طلسم قهرمانی در آسیا نه تنها به عنوان برترین تیم آسیا راهی مسابقات قهرمانی جهان و رقابت‎های گزینشی المپیک شد بلکه راه را برای حضورش در لیگ جهانی هم هموارتر کرد البته نه به اندازه‎ای که ذوق و هیجان این موفقیت قدرت "دید" واقعی را برای پوشش نقاط ضعف باقی مانده و بالاتر بردن سطح تیم از بازیکنان، مربیان و مسئولان بگیرد.
زمانی مشکل همیشگی تیم ملی والیبال در زدن سرویس بود. زمانی هم بازیکنان این تیم با وجود قامت و فیزیک مناسب برای دریافت اول با مشکل مواجه بودند. این مشکلات در مسیر حرکت تیم ملی به سمت قهرمانی کمتر از گذشته به چشم خورد اما نه تا حدی که پرداختن به آنها به خصوص در سرویس را به طور کامل کنار گذاشت. حالا که والیبال ایران یک گام اساسی و محکم برای رسیدن به آروزهای دیرینه‌اش برداشته باید به سطحی بالاتر برسد و برای رسیدن به این جایگاه باید به گونه‎ای کار شود که در تمام موارد سازماندهی به خوبی دفاع داشته باشد. 

عنوان‎های آسیایی والیبال ایران
اولین دوره رقابت‎های والیبال قهرمانی مردان آسیا سال ۱۹۷۵ در استرالیا برگزار شد و این شانزدهمین دوره این رقابت‌ها بود که در تهران برگزار شد و با قهرمانی تیم ملی ایران به پایان رسید. تیم ملی والیبال ایران به جز دو دوره (رقابت‌های ۱۹۷۵ استرالیا و ۱۹۸۳ ژاپن) در سایر ادوار این رقابت‌ها شرکت داشته است اما تنها موفق به کسب سه مدال شده است.
اولین مدال آسیایی والیبال در رقابت‌های ۲۰۰۳ چین با پیروزی برابر استرالیا در دیدار رده بندی به دست آمد. دومین مدال هم دو سال پیش در دیدار نهایی برابر ژاپن و با متحمل شدن شکست برابر این تیم به دست آمد. سومین مدال آسیایی والیبال ایران پنجشنبه شب و با شکست دادن چین به دست آمد. 

ولاسکو: باید برای شرکت در مسابقات جهاني آماده شویم
سرمربی تیم ملی والیبال پس از قهرمانی در رقابت‎های قهرمانی آسیا گفت: به جز بازی‎های برگزار شده و نتیجه به دست آمده هیچ چیز دیگر نشان دهنده عملکرد خوب بازیکنان تیم ایران نیست.
خولیو ولاسکو كه پس از پیروزی تیم ملی والیبال ایران برابر چین در دیدار نهایی رقابت‌های قهرمانی مردان آسیا در رختکن با بازیکنان تیمش صحبت می‎کرد، اظهار داشت: خیلی خوب کار کردید و توانستید مزد خوب کار کردن توام با تلاش‌تان را بگیرید.
وی تصریح کرد: نتیجه کار، تلاش و عملکرد شما بازی‎های خوبی بود که در جریان مسابقات به نمایش گذاشتید. هیچ چیز دیگر نمی‌تواند نشان دهنده عملکرد شما بازیکنان باشد به جز بازی‎هايی که انجام دادید و قهرمانی که به دست آوردید.
سرمربی تیم ملی والیبال که تجربه قهرمانی در اروپا و جهان با تیم ملی والیبال ایتالیا را هم دارد، یادآور شد: از شما بازیکنان تشکر می‎کنم چون با عملکرد خوب‌تان و قهرمانی که به دست آوردید به بالاتر رفتن جایگاه من هم کمک کردید.
ولاسکو با اشاره به راهیابی تیم ملی والیبال ایران به مسابقات قهرمانی جهان تاکید کرد: از حالا به بعد باید برای شرکت در این رقابت‎ها آماده شویم. تیم‎های شرکت کننده در رقابت‎های جهانی در سطح بالاتری هستند و ما باید به آمادگی بالاتری برسیم تا بتوانیم از این رقابت‎ها هم تجربه خوبی بگیریم.

پيام تبريك رهبر معظم انقلاب به مناسبت موفقيت تيم ملي واليبال
رهبر معظم انقلاب به مناسبت موفقيت تيم ملي واليبال ايران در مسابقات قهرماني جام ملت هاي آسيا پيام تبريكي را صادر كردند.
در پي موفقيت تيم واليبال جمهوري اسلامي ايران در رقابت هاي قهرماني آسيا، رهبر معظم انقلاب پيامي به اين شرح صادر كردند:
بسم ا... الرحمن الرحيم
از اينكه ملّت ايران را خوشحال كرديد، متشكرم.

کد مطلب: 68390
 
Share/Save/Bookmark