میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۱۰
 
 
نشانه‌های جدید مقاومت
هر چند که رژیم صهیونیستی و حامیان غربی آنها و البته برخی کشورهای سازشکار عربی تلاش کرده اند تا ...
هر چند که رژیم صهیونیستی و حامیان غربی آنها و البته برخی کشورهای سازشکار عربی تلاش کرده اند تا مسئله فلسطین را به امری حاشیه‌ای مبدا سازند اما ملت فلسطین نشان داده است که همچنان در مسیر مقاومت و آزادی سرزمین خویش گام برخواهد داشت.
آنچه در برآورد اقدامات فلسطینی‌ها طی ماه‌های گذشته یعنی از زمان جنگ ۱۲ روزه غزه تا به امروز می‌گذرد بیانگر دگرگونی‌های گسترده در مقاومت مردمی است که می‌تواند تسریع کننده تحولات فلسطین باشد. نکته محوری در این تحولات یکپارچگی تمام فلسطین در عرصه مقاومت است بگونه ای که دیوار حائل و یا فاصله میان کرانه باختری و قدس با غزه نتوانسته مانع از این همگرایی شود. تا پیش از این چنان بود که اگر غزه درگیر جنگ بود صرفا همین منطقه در جنگ و مقاومت بود و اگر در کرانه باختری و قدس درگیری میان فلسطینی‌ها و صهیونیست‌ها روی می‌داد صرفا معطوف به مناطق بود.
نکته اساسی آن است که مقاومت اکنون دو رویکرد قابل تامل دارد نخست آنکه عمق مقاومت به عمق استراتژیک صهیونیست‌ها رسیده است و امروز عملیا‌ت های استشهادی در اراضی اشغالی ۴۸ و حتی تل آویو در جریان است بگونه‌ای که رئیس ستاد ارتش صهیونیستی عنوان می کند که پیش از این از سوار شدن در اتوبوس هراس داشتیم و امروز حتی از پیاده روی هم نگران هستیم. نکته دیگر آن است که امروز فلسطینی‌ها با صدایی واحد به مقابله با صهیونیست‌ها می‌پردازند چنانکه در جنگ ۱۲ روزه غزه، فلسطینی‌ها در کرانه باختری و حتی اراضی اشغالی ۴۸ اقدام به برپایی تظاهرات حمایتی از غزه کردند.
در طی روزهای اخیر نیز در حالی صهیونیست‌ها جنین در کرانه باختری آماج حملات خود قرار داده‌اند و دیروز نیز حملات گسترده‌ای به مسجد الاقصی داشته‌اند گروه‌های مقاومت غزه، جنین را خط قرمز مقاومت عنوان و هرگونه تعرض به مسجد الاقصی را نیز برابر با اعلام جنگ عنوان داشته‌اند. به عبارتی دیگر مقاومت عنوان می‌دارد که آماده حملات موشکی به اراضی اشغالی در صورت تغییر نکردن رویه صهیونیست‌ها است. مجموع این تحولات بیانگر این حقیقت است که رویه مقاومت فلسطینی‌ها با دگرگونی جدیدی همراه شده است که محور آن را مقاومت در سراسر فلسطین تشکیل می‌دهد که زمینه ساز تغییر موازنه وحشت به نفع فلسطینی‌ها خواهد شد.

نویسنده: قاسم غفوری
کد مطلب: 122266
 
Share/Save/Bookmark