میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۰۳
 
 
جمهوری اسلامی تهدیدی برای سلطه‌گری آمریکا در خاورمیانه است
اعتراف آستین به اقتدار منطقه‌ای ایران
اعتراف آستین به اقتدار منطقه‌ای ایران
 
سران آمریکا در حالی برای منزوی نشان دادن ایران تقلا می‌کنند که در مقامات نظامی این کشور رسما به اقتدار و جایگاه منطقه‌ای ایران اذعان دارند چنانکه وزیر دفاع آمریکا در کنفرانس امنیتی منطقه که در بحرین در حال برگزاری است، ضمن لفاظی برضد تهران، تاکید کرد که مشارکت های چندجانبه برای مقابله با تهدیدهای مشترک باید تقویت شوند چرا که ایران تهدیدی برای منافع آمریکاست.
این روزها در حالی آمریکایی‌ها به دنبال جوسازی و اجرای سیاست فشار حداکثری برای امتیازگیری در مذاکرات ۸ آذر میان ایران و ۱+۴ هستند که همزمان بازگشت ایران به برجام و تن دادن به خواسته‌های انها را راهکار خروج ایران از انزوا عنوان می‌کنند حال آنکه مواضع مقامات نظامی آمریکایی حقیقتی دیگر را آشکار می‌سازد و آن هراس آمریکا از جایگاه منطقه‌ای ایران است چنانکه «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا گفت که ایالات متحده در تلاش برای تقویت مشارکت های چندجانبه در خاورمیانه جهت مقابله با تهدیدات پیش روی این منطقه و از جمله تهدیدات ایران برای منافع آمریکاست. وی که در هفدهمین کنفرانس امنیتی منطقه‌ای موسوم به «گفت‌وگوهای ۲۰۲۱ منامه» در بحرین شرکت کرده است، در این رابطه ادامه داد: در قرن بیست و یک، ما به دید وسیع تری از امنیت منطقه ای نیاز داریم. برای مقابله با تهدیدات امنیتی مشترکی که با آن روبرو هستیم، باید مشارکت های چندجانبه را تقویت کنیم.
وی همچنین در ادعای خود درباره ایران افزود که پهپادهای تهاجمی ایران تهدیدی دائمی برای نیروهای آمریکایی در خاورمیانه و مانعی در مبارزه با تروریسم هستند.رئیس پنتاگون همچنین در ادامه با اشاره به مسئله هسته ای ایران گفت که اگر راه حل دیپلماتیک بی جواب بماند، آمریکا آماده بررسی راهکارهای دیگری برای حل موضوع هسته ای ایران است. در این میان در ادامه سیاست جوسازی در باب مذاکرات، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، ادعا‌های ایالات متحده را درباره ایران و برجام تکرار کرد.رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، مدعی شد با توجه به پیشرفت‌هایی که برنامه هسته‌ای ایران به تازگی تجربه کرده است، تهران به نقطه بی‌بازگشت برای احیای توافق هسته‌ای نزدیک می‌شود.در همین حال وزارت تجارت آمریکا تحریم‌های شرکت هواپیمایی «ماهان ایر» و ۱۲ شرکت بین‌المللی که با این شرکت همکاری داشتند را برای مدت شش ماه تمدید کرد.این تحریم‌ها شامل ممنوعیت فروش هرگونه تجهیزات آمریکایی مربوط به صنعت هوایی یا قطعات یدکی به این شرکت‌ها می‌شود.از جمله شرکت‌هایی که تحریم‌ها علیه آنها تمدید شده، شرکت‌هایی در انگلیس، اردن، عراق، امارات، سوریه، ترکیه و فرانسه بوده است.در این میان در واکنش به تحرکات ضد ایرانی غرب، سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد که حفظ و رعایت توافقنامه برجام، تنها راه حل موثر مساله هسته ای ایران به شمار می رود.«جائو لی جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین، در نشستی گفت: ما امیدواریم آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران بر اساس احترام به یکدیگر، از طریق گفتگو و مذاکرات اختلافات موجود در برنامه های بازرسی و نظارت را حل کنند.وی افزود: از همه طرف‌های ذی‌ربط دعوت می کنیم که نقش سازنده‌ای در این مورد ایفا کنند. چین همیشه بر این باور است که حفظ و رعایت مطلوب توافقنامه برجام تنها راه مؤثر برای حل مسئله هسته‌ای ایران است.سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد:‌ همه طرف‌ها باید با تقویت تلاش‌های دیپلماتیک در پیشبرد روند ازسرگیری مذاکرات هسته ای ایران و دستیابی به ثمرات مثبت آن کوشش کنند.در همین حال وزیر امور خارجه پیشین کشورمان در صفحه توییترش به ادعاهای نماینده ویژه آمریکا در امور ایران درباره تعهداتش نسبت به توافق هسته ای و اجرای آن واکنش نشان داد.محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پیشین کشورمان در صفحه توییترش نوشت: نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از فرصت تغییر دولت در ایران و «فراموشکاری» تروئیکای اروپا و اتحادیه اروپا بهره می جوید تا تاریخ اخیر را بازنویسی کند. ایران هیچ گاه از «بازگشت دوجانبه به برجام» دست نشست. آمریکا این کار را کرد. برای بررسی اسناد «عدم اجرای» برجام از سوی آمریکا و تروئیکای اروپا، لطفا به آدرس اینترنتی undocs.org/A/۷۵/۹۶۸ مراجعه کنید.
کد مطلب: 120556
 
Share/Save/Bookmark