میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۵ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۵۸
 
 
ترخیص کالاهای اساسی سردرگم میان وعده‌های دولت و شروط گمرک
ترخیص کالاهای اساسی سردرگم میان وعده‌های دولت و شروط گمرک
 
معاون گمرک در حالی در واکنش به انتقاد محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور از بلاتکلیفی ۱۰۰ هزار تن کالا در بندر شهید رجایی گفت: ترخیص کالا‌های اساسی دپو شده در گمرکات در گرو تامین ارز است که همزمان گزارش‌ها از ترخیص آسان کالاهای غیر ضروری از گمرک حکایت دارد.
این روزها مسئله دپوی کالاهای اساسی در گمرک و حتی نابودی بخشی از آن به یکی از محورهای خبرهای اقتصادی کشور مبدل شده است بویژه همین تجمع کالاها در گمرک بهانه‌ای برای سودجویان برای افزایش قیمت‌ها شده است. در پی بازید محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس‎ جمهور از بندر شهید رجایی، و انتقاد از بلاتکلیفی ۱۰۰ هزار تن کالا در این بندر و همچنی چرخه معیوب نظام اداری برای ترخیص کالاها، جمال ارونقی، معاون فنی گمرک گفت: ترخیص کالا‌های اساسی دپو شده در گمرکات در گرو تامین ارز است.
وی افزود: مصوبات خوبی در سالهای گذشته در این زمینه داشتیم ولی متاسفانه این مصوبات هنوز اجرایی نشده است و موجب شده که همچنان شاهد این مشکلات باشیم.وی افزود: اهتمام دولت بر این است که کالا‌های اساسی در کمترین زمان ترخیص شوند. بر‌ای اساس هفته گذشته، طی یک شبانه روز ۷۷ هزار تن کالای اساسی از بندر امام ترخیص شد که یک رکورد محسوب می‌شود.
این سخنان در حالی مطرح می‌شود که وزیر امور اقتصادی و دارایی از سرعت‌گرفتن ترخیص کالا‌های اساسی و ضروری کشور خبر داد و گفت: ۱.۵میلیون تن کالای اساسی در آستانۀ خروج از گمرکات کشور است.
سید احسان خاندوزی تصریح کرد: در مدت یک شبانه‌روز، برای ترخیص قطعی و خروج بیش از ۷۷ هزار تن کالای اساسی از گمرک بندر امام خمینی(ره) اقدام شده است که این آمار، رکورد جدیدی در ترخیص قطعی و خروج کالا‌های اساسی و ضروری به‌شمار می‌رود.وزیر اقتصاد به مصوبات جلسۀ تسهیل در ترخیص کالا‌های اساسی با حضور معاون اول رئیس جمهور و مقامات مسئول سایر سازمان‌ها اشاره کرد و گفت: موارد متعددی مورد بررسی قرار گرفت و نهایتاً تصمیمات خوبی درخصوص تخصیص ارز برای کالا‌های اساسی مشمول ارز ترجیحی؛ تعیین تکلیف کالا‌های اساسی موجود در بنادر و گمرکات؛ ایجاد زیرساخت لازم برای نمونه‌برداری واحد از کالا‌های مشمول اخذ و ارائه مجوز‌های قانونی و پاسخگویی توسط یک مرجع واحد؛ مدیریت واحد مرزی و حمل یک‌سره کالا‌های اساسی اتخاذ شد که با ابلاغ این مصوبات از سوی معاون اول رئیس جمهور، اقدامات لازم در اجرای آن‌ها صورت خواهد پذیرفت.
در این میان اما معاون فنی گمرک ایران نیز با اشاره به اظهارات وزیر اقتصاد اعلام کرد: با تلاش‌های صورت‌پذیرفته، در آبان‌ماه سال جاری، میزان بارگیری و خروج کالا‌های اساسی از بندر امام خمینی(ره) بیشتر از میزان کالا‌های اساسی تخلیه‌شده در آن بندر از کشتی‌های حامل این کالا‌ها بود که با تداوم این روند با کاهش دپو یا رسوب این اقلام در بندر مواجه خواهیم بود. لازم به ذکر است وزیر امور اقتصادی و دارایی در سفر یکروزه به گلستان از پایانه مرزی اینچه برون بازدید کرد.خاندوزی در حاشیه این بازدید گفت: امیدواریم بتوانیم از تمام ظرفیت‌های حوزه ترانزیتی اینچه برون که تا به امروز به صورت بالقوه باقی مانده است، استفاده کنیم. او افزود: این منطقه می تواند قطبی برای ارزآوری، تولید و پیوند‌های منطقه‌ای حتی فراتر از مساله اقتصادی و صنعتی باشد.
نکته قابل توجه در این میان آن است که در بحبوحه تنگناهای ارزی کشور برای واردات کالاهای اساسی و ضروری مردم، خبر می رسد، تلاش هایی برای ترخیص محموله ۹ کانتینری ابزار و آلات موسیقی در گمرک بوشهر در حال پیگیری است.از اوایل اردیبهشت ماه امسال، چالش اظهار محموله ابزار آلات موسیقی در گمرک بوشهر حواشی مختلفی را ایجاد کرده بود. پیگیری ها نشان می دهد با توجه به اشکالات موجود در ثبت سفارش کالا و ردیف تعرفه مندرج در اظهارنامه فعلا از ترخیص کالا جلوگیری به عمل آمده است، ولی در پشت صحنه دست های پنهایی در تلاش است تا مجدد ترخیص این محموله در دستور کار قرار گیرد.
در این بین سوالاتی در خصوص این محموله ایجاد شده که لازم است مسئولان ستاد گمرک در این باره شفاف سازی کنند، نکته مهم اینکه در ابتدا باید در خصوص عوارض ارشاد علاوه بر حقوق ورودی کالای گروه ۴ شفاف سازی صورت گیرد و در ادامه به سوالات زیر پاسخ دهند:۱.آیا مقامات و مدیران گمرک بوشهر بر اصلاح ثبت سفارش کالا تاکید کرده اند؟ در صورت صحت این موضوع، دلیل و الزام تغییر ثبت سفارش اولیه چه بوده است؟۲. آیا بعد از اظهار کالا به گمرک، امکان تغییر اطلاعات درج شده در اظهارنامه وجود دارد؟۳.آیا با توجه به قرار گرفتن این دست کالاها در گروه چهار کالایی، جریمه و ما به التفاوتی برای این محموله در نظر گرفته شده است؟ به طور کلی چند درصد جریمه لحاظ شده است؟۴.کدام مقام گمرکی دستور پیگیری مجدد و ترخیص محموله را داده است؟
کد مطلب: 120619
 
Share/Save/Bookmark