میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
۳۵۲
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۳۸
 
 
خط قرمزي به‌نام فاركس
خط قرمزي به‌نام فاركس
 
نازنين نامور :
فارکس در ايران غيرقانونی شد
فاركس مخفف كلمه (foreign exchange market) و به معنای بازار مبادله ارز است. اين بازار در ايران از دهه 80 آغاز به كار كرد ‌ اما به دليل پيچيدگي هاي خاص و حرفه‌اي بودن اين بازار بسياري از سرمايه‌گذاران ايراني با زيان مواجه شدند. دليلي كه متوليان امر را مجبور به غير قانوني اعلام كردن آن كردند. بر همين اساس سازمان بورس با صدور اطلاعيه مهمي فعاليت تمامي اشخاص حقيقي و حقوقي فعال در بازار فاركس را غيرقانوني اعلام كرده و به سرمايه‌گذاران در اين گونه فعاليت ها هشدار داده است.
علت اين مهم دريافت اخبار و گزارش‌هايي مبني بر فعاليت برخي از اشخاص، مؤسسات و شركت ها در بازار ارز خارجي (Forex)، فرابورس بين‌الملل و بورس‌هاي اوراق بهادار و كالايي خارجي در كشورمان و تلاش آنها براي فريب مردم و جذب سرمايه‌ها و پس‌اندازهاي آنان در فعاليت‌هاي به اصطلاح پربازده و به دنبال ناكامي شركت‌هاي هرمي، اعلام شده است.
اين ممنوعيت فعاليت بر اساس تصميمات كارگروه مقابله با فعاليت‌هاي غيرقانوني در بازار ارز خارجي، بورس‌ها و فرابورس كشورهاي ديگر متشكل از نمايندگان دادستان كل تهران، وزارت اطلاعات، بانك مركزي و سازمان بورس و اوراق بهادار اتخاذ شده است. در حالي كه اساسا اين پرسش مطرح است كه حذف يكباره بازاري به عظمت فاركس به بهانه حمايت از مردم و جلوگيري از ضرر صحيح است؟
دكتر بهروز خدارحمي در گفتگو با سياست‌روز در خصوص غير قانوني اعلام شدن فعاليت فاركس در كشور اظهار داشت: "دغدغه اصلي در حوزه فاركس، نبود ارتباطات شفاف و ترس از ايجاد شبكه‌هاي هرمي بوده است."
وي افزود: "از آنجا كه در حوزه فاركس بايد نمايندگاني حضور داشته باشند تا به صورت كارگزاران (مثل كارگزاران بورس)عمل كنند و نقش واسطه‌هاي قانوني را بر عهده بگيرند و اين مورد در كشور به درستي صورت نگرفته؛ بنابراين فاركس غيرقانوني اعلام شده است. واسطه‌ها در اين بازار بيشتر نقش دلالاني را بر عهده گرفته‌اند كه به فكر منافع خود بوده و اين ترتيب موجب ضررو زيان مردم مي‌شدند."
خدارحمي ادامه داد:" اين افراد دلال كه ارتباط درستي با بازارهاي جهاني ندارند و تحت نظارت مرجع مشخصي نيستند به صورت زير زميني رشد كرده و در شرف تبديل به سيستم شبكه‌هاي هرمي شدند."
اين استاد دانشگاه علامه با اشاره به ضريب سرعت بالا در فاركس افزود:" حركت و نوسان در بازار فاركس در حد ثانيه است و اين امر هوشياري و ظرافت كاري بالايي را مي‌طلبد."
خدارحمي تاكيد كرد:" در خصوص روند كاري اين بازار به اين نكته هم توجه كنيد كه افراد با آورده‌هاي پايين بسيار بيشتر از افراد با سرمايه‌هاي بالا متضرر مي‌شوند."
وي در تبيين اين گفته اظهار داشت: "طبق قانون بازار فاركس؛ افراد اجازه دارند كه تا چند برابر پول خود سرمايه‌گذاري كنند و به معامله بپردازند بنابراين اگر سرمايه كم باشد افراد در حين ضرر كل موجودي خود را از دست مي‌دهند به عبارتي در صورتي كه سرمايه كم باشد در حين شكست،‌ضرر و زيان ايجاد شده كل سرمايه را خواهد خورد و فرد ديگر اجازه معامله نخواهد داشت در حالي كه در مورد افراد با سرمايه بالا اين امر ديرتر اتفاق خواهد افتاد چون پوشش ضرر در حد سرمايه آن بسيار بالاست."
اين كارشناس اقتصادي كشور در پاسخ به پرسش خبرنگار سياست‌روز مبني بر اينكه با اين حال بسياري از اين موضوع ناراضي‌اند و معتقدند كه در اين بازار سود خوبي كه به دست مي‌آوردند و نبايد جلوي كارشان گرفته شود، گفت:" معمولا در چنين شرايطي افرادي ديده مي‌شوند كه تعدادشان كم است و از روند كار راضي‌اند در حالي كه اين افراد از حال اكثريتي كه كل سرمايه و در وسعتي بالاتر كل زندگي خود را باخته‌اند، خبر ندارند."
وي در انتها گفت:" بازار فاركس نيازمند اطلاعات و آشنايي با روش كاري آن است كه متاسفانه در ايران با برگزاري كلاس‌هاي كوتاه مدت و بعضا غير كارشناسانه ابتدايي‌ترين مسايل مطرح مي‌شود و بخش جذاب اين بازار را براي فرد تصوير مي‌كنند در حالي كه ميزان ريسك در اين بازار بسيار بالاست و فرد بايد با علم به اين كار وارد بازار ارز و معاملات شود."

پيامد هاي افزايش و يا كاهش همكاري با فاركس
فاركس كه در دنيا يكي از معتبرترين بازارهاي ارزي است به دلايلي كه چندان هم منطقي به نظر نمي‌رسد(وجود دلالان، ‌ناآگاهي مردم و... ) غير قانوني اعلام شده است. صرف نبود واسطه‌هاي قانوني كه به عنوان يكي از مهمترين عوامل از آن نام برده مي‌شود مي‌تواند با درايتي مدبرانه و با تشكيل گروهي همچون كارگزاران كه طبق اصول و قوانين خاصي مشغول فعاليت هستند برطرف شود.
نبود اطلاعات و بي‌اطلاع بودن مردم از روند كاري اين بازار نيز مشكلي است كه مي‌توان با برگزار كردن كلاس‌هاي لازم آن هم با حضور اساتيد آشنا به كار آن را برطرف كرد.
مهمتر آنكه يكي از مهمترين محورهاي فعاليت در بازار هاي بورسي در بازار‌هاي جهاني وجود رقابت در عرضه داد و ستد هاي بورسي است . به اين خاطر همه سهام داراني كه در اين حوزه داد و ستد مي كنند با سازگاري دقيق با منطق رقابت ، باعث توسعه روزانه فعاليت هاي بورسي شده اند . در اين صورت با توجه به اينكه قرار گرفتن در حوزه رقابت نيازمند تخصص هاي كارشناسي و دانش و تجربه بسيار است ، در اين صورت آيا منطقي است كه از قرار دادن سهام داران ايراني در بازار هاي كه مدار آن صرفا بر بنياد رقابت و دانش و تجربه هوشمندانه است خود داري كنيم . مهمتر انكه اين قطع ارتباط با فاركس باعث افزايش حركت هاي درون گرايانه بورس ايران نخواهد شد . در اين شرايط پاسخ گويي به هر يك از اين پرسسش ها مي تواند ترسيم كننده چشم اندازه بورس كشور در حوزه و نگاه برنامه ريزان باشد .
علاوه بر اين ها ممنوعيت فعاليت در بازاري جهاني همچون فاركس تا حدودي ايران را در لاك خود فرو برده و مي تواند به عقب افتادن ايران از همگامي با بازارهاي جهاني به شود .
سازمان بورس اوراق بهاداربا اعلام غير قانوني بودن بازار فاركس در كشور سعي در حفظ سرمايه‌هاي مردم و جلوگيري از ضرر و زيان ناشي از ناآگاهي آنان دارد در حالي كه در اين ميان اين پرسش مطرح مي‌شود كه آيا اين اقدام سازمان بورس بجا بوده؟! يا اينكه اين نهاد مي‌توانست به جاي اينكه يكباره همه اساس اين بازار بين‌المللي را غير‌قانوني اعلام كند با تعيين مقرراتي اين بازار را ساماندهي كرده و آن را قانونمند نمايد و با اين كار پايه و اساس سرمايه‌گذاري در بازاري جهاني را در كشور پي‌ريزي نمايد.

دليل غير قانوني خواندن فاركس
غير قانوني شدن فعاليت در بازار فاركس مانند هر پديده ديگري مخالفان و موافقان خود را دارد. برخي فعالان اين بازار، اين اقدام سازمان بورس را مغاير با فتواهاي مراجع تقليد دانسته و بر اين باورند كه سازمان بورس با اين اقدام درصدد جهت‌دهي سرمايه‌ها به سمت بازار سهام ايران است.از طرف ديگر گروه‌ زيادي از سرمايه‌گذاران متضرر در فاركس كه با سوء استفاده‌هاي كلان از سوي برخي نمايندگان شركت‌هاي كارگزاري جعلي و همچنين شركت‌هاي هرمي مواجه شده و پول‌هاي زيادي را بر باد داده‌اند از اين تصميم حمايت كرده‌‌اند.
در اين ميان معاون حقوقي سازمان بورس در گفتگويي با فارس دلايل اصلي غيرقانوني شدن فاركس درايران را شرح و در رابطه با استسفاريه مراجع تقليد، آينده شركت هاي فعال و برخورد با متخلفين ،‌ شائبه جهت‌دهي سرمايه هاي فاركس به سمت بورس كشور و وضعيت معاملات ارز و فعاليت ارزي بانك‌هاي داخلي توضيحاتي ارائه داد.
فهيمي در خصوص اتخاذ چنين تصميمي گفت:" بازار فاركس در كشور به عنوان بازاري غير مجازي شكل گرفت و زماني كه درحال گسترش بود اين احتمال وجود داشت كه با توجه به بحران‌هاي مربوط به شركت‌هاي هرمي ، مشكلاتي را براي اقتصاد و سرمايه‌گذاري ايجاد كند؛ به همين دليل سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر بازار سرمايه سال گذشته اين موضوع را در اولويت‌ كاري خود قرار داد و بعد از تجزيه و تحليل‌هاي كارشناسي مبسوط و همه جانبه تصميم به اعلام غيرقانوني بودن فعاليت فاركس در ايران گرفت."
وي افزود:" فعاليت فعالان بازار فاركس مبتني بر واقعيت‌هاي روز اقتصاد دنيا نيست، بطوري كه در شرايطي كه بورس اوراق بهادار كشورمان بيشترين بازدهي و سوددهي را در بين بورس‌هاي جهاني دارد چه كسي مي‌تواند ادعا كند در ديگر بورس‌ها بيشتر از بورس ايران كسب درآمد و سود مي‌كند. اين مسئله با واقعيت موجود سنخيت ندارد."
وي در واكنش به اين مورد كه ماهيت بازار فاركس با بازار سهام فرق مي‌كند، اظهار داشت: "ببينيد، بورس ما در سال گذشته حدود 65 درصد بازدهي متوسط داشته است، در كجاي دنيا و چه نوع كسب و كاري چنين بازدهي را به همراه دارد؟ پس اين رويه كه كساني سرمايه‌گذاران را به سرمايه‌گذاري پرسودتر از بورس ما دعوت مي‌كنند، با واقعيت مطابقتي ندارد."
وي ادامه داد:" اين موضوع مانند شبكه‌ بانكي است. هم‌اكنون در دنيا هستند كساني كه مي‌گويند سرمايه‌ها را در بانك‌هاي ديگر كشورها به جز ايران مي‌گذارند و سود سپرده بيشتري مي‌ گيرند، آيا چنين ادعايي با توجه به اينكه بانك‌هاي ايراني بيشترين سودسپرده‌گذاري در دنيا را مي‌دهند، مي‌تواند درست باشد؟ بنابراين هر ادعايي خلاف اين، ما را به اين نكته مي‌رساند كه دسيسه‌اي وجود دارد."
معاون حقوقي بورس تصريح كرد: "يكي از نكات ديگري كه باعث شده فعاليت‌هاي بازار فاركس در ايران بيشتر مورد توجه قرار گيرد، مربوط به شيو‌ه‌هاي آموزشي آن است. فاركس بازار پيچيده‌اي است و سرمايه‌گذاران علاقمند بعد از سال‌ها تجربه و بررسي و كسب دانش، تازه به اين نتيجه مي رسند كه از چند و چون آن سر در بياورند تا بعد از حرفه‌اي شدن، موفق به كسب بازدهي شوند، اما در كشور ما مؤسسه و شركت‌هايي بودند كه با برگزاري يك دوره آموزشي كوتاه‌مدت از افراد مي‌خواستند سرمايه‌هايشان را در فاركس تزريق كنند.اين شيوه روشي متقلبانه و نادرست است چون نمي‌توان ادعا كرد كسي با حضور در كلاس‌هاي يك هفته‌اي، موفق به سرمايه‌گذاري دقيق در اين بازار شود."
فهيمي ورود اشخصاص و افراد عادي به اين بازار را ناشي از رشد شبكه‌هاي اينترنتي عنوان كرده و مي‌افزايد: "بازار فاركس يا بازار ارز بين‌المللي ابتدا بين نهادهاي مالي شكل گرفت. بانك‌ها و نهادهاي مالي هم به دليل برخورداري از متخصصين و حوزه مربوطه تلاش مي‌كنند نوسان نرخ ارز را پوشش دهند. اين موضوع اشكالي ندارد اما ورود اشخاص و افراد عادي به اين بازار ناشي از رشد شبكه اينترنتي بوده و در هيچ كشوري هم اين مكانيزم سرمايه‌گذاري مورد حمايت قرار نگرفته و شهروندان براي حضور در فاركس تشويق نمي‌شوند."
اين مقام مسئول در ادامه به عملكرد اين بازار در ديگر كشورها اشاره و تصريح كرد:"در ديگر كشورها هم محدوديت‌وجود دارد. بيشترين محدوديت‌ها هم مربوط به بازار فاركس آمريكاست به طوري كه براي سرمايه‌گذاري در اين بازار نه تنها هيچ مشوقي وجود ندارد بلكه تا حد امكان محدوديت‌ها و مقررات متعددي گذاشته تا اين نوع سرمايه‌‌گذاري را محدود كنند."
فهيمي ادامه داد:" علاوه بر مقررات سخت‌گيرانه مرتباً هم هشدار مي‌دهند كه اين بازار مربوط به حرفه‌اي‌ها بوده و افراد غير حرفه‌اي وارد فاركس نشوند، اما در كشور ما متأسفانه عمدتاً افراد غيرحرفه‌اي به اين بازار دعوت مي‌شوند."
معاون حقوقي بورس در بخش ديگري از گفتگوي خود گفت: "علاوه بر اين نكات، مكانيزم‌هاي بازارهاي مالي پيچيده‌ بوده و برخي از آنها با اصول شرعيت ما مطابقت ندارند. حتي برخي از آن مكانيزم ها مشكلات بزرگي را براي بازارهاي مالي در سطح جهاني به وجود آورده‌اند. نمونه‌ بارز آن را در سال 2008 شاهد بوديم كه چه بحران و مسائلي را به وجود آورد. از آن تاريخ به اين سو ابزارهاي مالي اسلامي مورد توجه حتي جهان غير اسلام قرار گرفت."
وي افزود: "درحالي همه شيوه‌هاي سرمايه‌گذاري و فعاليت در بازارهاي مالي، روش‌هاي مقبول و مطابق با شرعيت اسلام نيستند كه يكي از وظايف و مسئوليت‌هاي سازمان بورس اين است كه در فرآيند توسعه بازارهاي مالي كشور، ابزارهاي مضر و غير اسلامي را كنار بگذارد و در عوض از ابزارهاي مطابقت با شرعيت اسلام تشويق و حمايت كند. با اين اوصاف ما همه مكانيزم‌ها و شيوه‌هاي سرمايه‌گذاري فاركس را در كميته فقهي سازمان مطرح كرديم كه همه آنها غير شرعي اعلام شد."
فهيمي با اعلام اينكه خروج سرمايه‌هاي سرمايه‌گذاران متضرر، هم با منافع ملي ما مغاير بوده و هم اينكه امكان هيچ‌گونه حمايت‌ قانوني در بازار فاركس وجود ندارد خاطرنشان كرد:" با اين حساب، اين چه نوع سرمايه‌گذاري در بازار است كه هيچ قانون و حمايتي ندارد و كمترين بازدهي را نسبت به بورس ايران داشته اما برخي اقدام به فعاليت مي‌كنند؟ اين موضوع فقط به دسيسه و اغفال افراد مربوط است."
به گفته معاون حقوقي بورس يكي از انواع فريب‌ها در بازار فاركس اين است كه عنوان مي‌شود در اين بازار براي افراد كار هم وجود دارد بنابراين جوانان با اخذ سرمايه از خانواده خود درصدد اشتغال و كار برمي‌آمدند و با اغواهايي آن چناني فريب مي‌خوردند.
وي افزود:" در همين راستا سازمان بورس براساس وظيفه و رسالت ذاتي خود كه همان مأموريت مقابله با فعاليت‌هاي غير قانوني در بازار سرمايه كشور است با افرادي كه از عناويني مانند كارگزار، بازارساز و بازارگردان و ... در بازار فاركس استفاده كنند، طبق بند يك ماده 49 قانون بازار اوراق بهادار مصوب اول آذر 84 مجلس عمل خواهد كرد."
اين كارشناس در خصوص بند وماده مذكور توضيح داد:" اين بند به صراحت تأكيد دارد هيچ كس بدون مجوز نمي‌تواند از اين عناوين استفاده كند، هرچند متأسفانه برخي از افراد از چنين عناويني استفاده كرده بودند. به همين دليل تصميم گرفتيم در راستاي مسئوليت‌هاي قانوني خود، اين موضوع يعني مقابله با فعالان بازار فاركس را در اولويت كاري خود قرار دهيم."
فهيمي به بررسي‌ها و تجزيه و تحليل‌هاي سال گذشته مجموعه هم اشاره و تاكيد كرد: "پس از كسب نتيجه لازم از امور و هماهنگي با نهادهاي ذي‌ربط مسئول در اين زمينه (دادگستري، نهادهاي انتظامي و امنيتي و بازرسي ) اطلاعيه شماره يك را صادر كرديم و در آينده اطلاعيه‌هاي بعدي شامل راهنمايي سرمايه‌گذاران در اين بازار را منتشر خواهيم كرد."
وي در پاسخ پرسشي مبني بر اينكه برخي فعالان بازار فاركس ايران در سال‌هاي گذشته از مراجع تقليد مختلف استسفاريه كرده كه با نظر مساعد مراجع تقليد همراه بود، افزود:" به نظر ما در استسفاريه‌‌هايي كه انجام شده پرسش به درستي مطرح نشده است. بنابراين همه ابعاد قراردادهايي كه مورد استفاده فعالان فاركس قرار مي گرفت را بررسي كرديم، البته نه با اين انگيزه كه همه آنها را رد كنيم بلكه با اين هدف كه ببينيم كدام يك از اينها با منافع ملي و اصول شرعيت ما مطابقت دارد تا شايد استفاده كنيم. مانند معاملات آتي سكه."
نكته ديگري كه در اين خصوص بايد مورد نظر قرار گيرد اين است كه متولي امر در مورد مسايل ارز بانك مركزي بايد باشد در حالي كه سازمان بورس غير قانوني بودن فاركس را اعلام كرد.
فهيمي در اين خصوص گفت: "متأسفانه آنچه در فاركس مطرح مي‌شود سرمايه‌گذاري در ارز نيست يعني گرفتاري كار در اين است كه هيچ‌گونه ارزي در كار نيست، بلكه سرمايه‌گذاري در اوراق موسوم به CFD يعني توافق براي مابه‌التفاوت است كه در اصطلاح فقهي به آن "بيع معشٌرات" يعني معامله اعداد مي‌گويند كه جزئيات اين رويه نادرست را هم به زودي اعلام خواهيم كرد؛ بنابراين سرمايه‌گذاري درCFD معامله نوعي اوراق بهادار بدون در ميان بودن ارزي است كه در نظام بانكي و صرافي‌ها انجام شده و تحت نظارت بانك مركزي است و مشكلي هم وجود ندارد اما دربازار فاركس ارزي داد و ستد نمي شود بلكه قراردادها و معاملات آتي (فيوچر) است كه هم اشكال شرعي دارد و هم مغاير با منافع ملي بوده و هيچ‌گونه حمايتي از آن نمي‌شود."
فهيمي ادامه داد:" اين درحالي است كه كارگزاران هر بازار مالي بايد تحت نظارت سازمان بورس بوده و پرونده داشته باشند. مگر مي‌شود در كشوري كسي ادعا كند بدون نظارت سازمان بورس كارگزار است؟ مگر كارگزاران ما مي‌توانند در ديگر كشورها بدون داشتن مجوز از نهاد ناظر ادعاي نمايندگي كارگزاري كنند؟ پس اينگونه هم نيست كه اجازه دهيم افرادي با ادعاي نمايندگي كارگزاري ديگر كشورها اقدام به خروج سرمايه‌هاي كشورمان كنند."
در ميان اين همه بحث در خصوص اين خبر عده‌اي هم معتقدند كه سازمان بورس به اين دليل اقدام به غير قانوني اعلام كردن اين بازار كرده كه اين بازار را به عنوان رقيب بورس كشور مي‌داند و با چنين تصميمي قصد دارد سرمايه‌گذاران و حجم سرمايه قابل توجه اين بازار را به سمت بورس اوراق بهادار تهران هدايت كند.
فهيمي در اين خصوص تبيين كرد: " مگر شاخص‌هاي بورس ما پايين بوده و سرمايه‌گذاران ضرر مي‌كنند تا نيازي به سرمايه‌هاي بازار فاركس داشته باشيم؟ نه قضيه كاملاً برعكس است. ما در راستاي حمايت از سرمايه‌گذاران شهروندان وارد عمل شده‌ايم. بازار ما هم اصلاً به اين گونه سرمايه‌ها نيازي ندارد.البته اين پول‌ها بايد در بازار داخلي باشند و ما تشويق به خروج سرمايه‌ نمي‌كنيم. طبيعتاً اگر هم يك ريال باشد ما مي‌خواهيم در كشورمان سرمايه‌گذاري شود، بنابراين ما براي نياز؛ بازارمان را با چند شهروند كه با 5 تا 15 ميليون تومان در بازار فاركس سرمايه‌گذاري كرده‌اند برآورده نمي‌كنيم اما اگر شهروندي حتي اگر يك ميليون تومان در اين بازار ضرر كند، متأسف مي‌شويم و اگر همين يك ميليون تومان از كشور خارج شود تاسف بيشتري مي خوريم. پس در راستاي ماده دو قانون بازار اوراق بهادار و با هدف حفاظت از حريم بازار سرمايه و عدم اجازه به معامله دارايي‌ها و سرمايه‌هاي مسموم، بساط اين‌گونه معاملات را در كشورمان برچيديم."
کد مطلب: 61214
 
Share/Save/Bookmark
 


رامتين
۱۳۹۵-۰۴-۰۲ ۱۸:۲۱:۱۰
سلام به همه دوستان عزيز و طاعات و عباداتتون مقبول درگاه حق
چندروزيه دارم مطالب اين سايت و نظرات شما رو ميخونم و واقعا دلم نيومد منم مطلبي رو نزارم
منم حدود ٣٠ هزار دلار كه تمام زندگيم بود تو اين كمپاني سرمايه گذاشتم و حدود ١٥ هزارتاشو تو همين مدت كه كمپاني سود نميداد ريختم رو حسابم ولي چندتا نكته وجود داره كه واقعا نميشه از نظر انساني ازش گذشت..
من روز اول مشاوره شدم و جواب كل سوالاتمو گرفتم و چون آدمي هستم كه خيلي سخت قانع ميشم در مورد همه مدارك تحقيق كردم و همش درست بود و اينو كسي نميتونه انكار كنه مگر اينكه دانششو نداشته باشه...و صرفا بخاطر اطمينان به معرفم نرفتم
بعدش ٥٠٠ دلار گذاشتم و يكي دوماه تحقيق كردم و سود گرفتم و خدا وكيلي كسي چاقو زير گلوم نداشت كه پول بيشتري بزارم...فكرنكنم براي هيچ كدومتون اينجوري بوده باشه
امروزم كه اين مشكل پيش اومده من نه از كمپاني حمايت ميكنم نه از شخص خاصي ولي برام جالبه كه ما آدما وقتي كارا خوب پيش ميره ميگيم خودمون كرديم و وقتي به مشكلي ميخوره ميخوايم كس ديگه اي رو مقصر بدونيم و بقول معروف خودمونو احمق و گول خورده جلوه بديم...
من با اينكه تحت فشار شديدي هستم و ميدونم خيليهاتون هستيد بجاي اينكه هي دنبال مقصر بگردم دنبال راه حلم...
من كاري با اسپانسرهايي كه اين كمپاني رو به ايران آوردن مثل مهام و شهاب ندارم ولي من حداقل يكي دوتا ازين اسپانسرهايي كه گفتيد رو از نزديك ميشناسم و ميبينم دارن چه كارايي براي رفع اين مشكل ميكنن و در جواب اون دوستمون ماشيناشونو فروختن و تو اين دوره پول دادن به بعضي كسايي كه خيلي مشكل داشتن كه چندتاشونو خودم ميشناسم پس در مورد آدم ها اينقدر سريع قضاوت نكنيد چون خدايي اون بالا هست كه خودش شاهد كار هممونه...
الانم مرحله تحقيق رو رد كردن و ١٧٠٠ پندم خرج وكيل شده و الان همه دست جمعي ميخوان شكايت كنن ومطمئنن اطلاعش بشما هم ميرسه كه شمام تشكيل پرونده بديد و مداركتونو بفرستيد و بتونيد مستقيم با وكيل در تماس باشيد...
من براي زنده كردن پولم هركاري ميكنم چون مثل همتون براش زحمت كشيدم ولي من بعنوان يك امسان عاقل و بالغ سرمايه گذاري كردم و الانم با محكوم كردن شركت تلاش ميكنم به نتيجه برسم نه با محكوم كردن آدما ...چون اينجوري به خودم و شعورم توهين كردم
موفق و پيروز باشيد و بدونيد بحق همين ماه عزيز خداهوامونو داره و من دلم روشنه
سمانه
۱۳۹۵-۰۴-۰۲ ۱۴:۵۹:۰۸
سلام
خانم ناشناس یا آقای ناشناس ما که هر وقت می زنگیم به اسپانسر سریع جواب می ده اگرم جواب نده خودش بهمون می زنگه درسته سایت بسته شده و اعصاب همه خورده ولی درست نیست دروغ بگید درباره اسپانسرا.من نه اسپانسرم که بخام جانب داری اونا رو کنم ولی یک کم انصاف داشته باشید.
یا حق
ساري
۱۳۹۵-۰۴-۰۲ ۱۴:۵۴:۳۹
سلام دوستان
مطلبي رو يكي از دوستان گذاشته بود كه واقعا درسته كه فشار به ليدرها نياريم
يه كم فكر كنيد و نگذاريد بعضيها جو بدن
ليدر هاي اصلي پيگر كار هستند، وكيل گرفتن و دارن كارهايي رو انجام ميدن،
حالا انقدر فشار بياريد كه اونها هم بيخيال بشن و خودشون رو گم گور كنند
همه ليدرها اگه ماشينهاشون رو بفروشن ( كه اكثرش قسطي بوده كه الان بايد پس بدن) پول يك بيستم اين جماعت هم نميشه پس انقدر احساسي فكر نكنيم
درسته كه اونها هم پول گذاشتن ولي عزيزتر از جونشون كه نيست
و هيچ كسي هم دلش براي كسايي كه هي ميگن شكايت كنيم شكايت كنيم نمي سوزه
حتي اگه دلشون هم بسوزه ديگه نمي سوزه
پس بگذاريد كار به روال عادي پيش بره
مهم نیست
۱۳۹۵-۰۴-۰۲ ۰۲:۲۸:۲۹
دوستای گلم میدونم خیلی از شماها هم مثل من زندگیتون تو این کار بوده.امیدتون فقط به همون بالا سری باشه. وکیلو پیگیری و اسپانسرو شکایتو کمپانی هوس و اف سی ای همش کشکه. توراخدا فقط دعا کنید. فقط اون بالا سریه که اگه بخواد همه چیز حل میشه. Annual return یه نوع حسابرسی جدای از مالیاته که تمام شرکتهای مالی در انگلستان موظف هستند هر ساله این گزارش رو به دولت بدن. متاسفانه گلدن گرین از گزارش رو نداده و تایمش به پایان رسیده. میتونید از سایت اف سی ای و کمپانی هوس صحت این موضوع را بررسی کنید.به امید شاد شدن دل همه تو این ماه عزیز. یاعلی مدد
مهم نیست
۱۳۹۵-۰۴-۰۲ ۰۲:۲۲:۱۰
اقا رضا که میگی تو سایت FCA گفته کمپانی تو انگلیسه. اکی حرف شما درست. اما کجای کمپانی هوس نوشته حسابرسی شرکت تموم شده؟ دوست عزیز تو کمپانی هوس نوشته حسابرسی شرکت Overdue شده. یعنی شرکت تا ۵ May وقت داشته واسه این کار اما انجامش نداده. بله این شرکت واقعیه کلاهبرداری نبوده واقعا ثبت شده واقعا برای کار اومده اما الان مشکل چیز دیگست. واقعا فکر میکنید دستمون به پولمون میرسه؟ من خودم ۲۵۰ میلیون از سرمایمو که حاصل ۱۰ سال از بهترین روزای جوونیم بود گذاشتم تو کار. اسپانسرم بهم میگفت فرش زیر پاتو بفروش بزار تو کار تضمینش با من. اما الان لطف میکنه میگه این مشکلیه که واسه همه است. من از اون کلایه ندارم.دوستان اشتباه کردیم قبول کنید. مگه پدیده شاندیز کلاهبرداری بود؟ ایا مجوز نداشت ؟ ایا ثبت نداشت ؟ ایا کار نمیکرد ؟ صمیمی ترین دوست من ۸۰ میلیون سهام پدیده داشت. اما دولت وقتی دید پدیده داره سودهای بالا میده از ریشه زدش. الان بیش از ۱/۵ ساله آیا کسی به پولش رسیده؟ خیر دوستان. تازه پدیده تو کشور خودمونه. گلدن گرین که دیگه هیچی. اقا رفت. برادر من رفت. منم مثل شماها امیدم اینه که بیام اینجا نظراتو بخونم. اما امید و انتظار الکی ادمو پیر میکنه. باید قبول کنیم. مگر اینکه به حق همین ماه عزیز به ابروی این ماه عزیز خدا معجزه کنه.دردآوره. دردآور. خود کرده را تدبیر نیست. افسوس از روزایی که جوونی نکردم تفریح نکردم فقط و فقط کار کردم که حالا حاصل همه اون زحماتم به باد رفت.دعا کنید دوستای عزیز.
sam
۱۳۹۵-۰۴-۰۱ ۲۳:۳۸:۱۱
من از شنیدن کامنت های دوستان واقها خندم میگیره دوست عزیزی که داری از شرکت حمایت میکنی یه شرکت سرمایه گذاری اول باید نحوه و نوع سرمایه گذاری و نشانه ای از سرمایه گذاری به دست سرمایه گذاران بده شما از لیدرتون یه بروکه یا یه کد از معامله های شرکت بهتون بده که قطعا جواب درستی به شما نمیدن
اینم محض اطلاع دوستان میگم به این کار نتورک نمیگن نتورک محصول میخواد گول افراد سودجو رو نخورین که میگن محصول ما پک سرمایه گذاریمونه این کار اینوست هستش از نوع کلاهبردار البته
محسن
۱۳۹۵-۰۴-۰۱ ۲۳:۱۱:۵۱
اقا تورو خدا ی کاری بکنید من بیچاره شدم هرچی داشتم گذاشتم تازه وامم گرفتم.یکی بگه چکار باید بکنم.کجان او اسپانسرایی که نماز میخوندنو خدا پیغمبر میکردن.بیاید جواب بدید این نونی که شما دراوردید از گوشت سگ حرومتره.
۱۳۹۵-۰۴-۰۱ ۲۳:۰۰:۲۶
دوستان عزیزم هر چه زود تر به صورت گروهی یا تکی طرح دعوا کنید و شکایت نامه تنظیم کنید و هر چه زمان بگذره کارمون سخت تر خواهد شد .تعدادی از دوستان با وکلای با تجربه صحبتهایی داشتن و قرار بر این است که تمام افراد مالباخته یکجا جمع شده و از یک کانال پیگیر کارهای قضایی شرکت باشیم اینگونه به نتیجه رسیدنمون سریع تر و راحتتر خواهد بود .در ضمن دوستان از هیچ چیز نترسند و مطمئنن تا الان بارها با این گونه حرفها که کار غیر قانونی بوده یا هرمی بوده و ممکنه برای مالباختگان هم جرم تلقی بشه .باید عرض کنم که به هیچ وجهه اینگونه نبوده و به عنوان فریبخورده تلقی خواهید شد حتی اگر زیر مجموعه ای هم گرفته باشید پس با خیال راحت و بدون ترس از هیچ چیزی طرح دعوا کنید و همین امروز شکایت نامه خود و مدارک خود را تنظیم و اجرایی کنید .موفق باشید
مجتبی
۱۳۹۵-۰۴-۰۱ ۲۲:۵۴:۴۱
اولا اون کسی که گفت غلط کردید سرمایه گذاری کردید باید بگم که غلط خودت کردی و .دوما دوستانی که میگن جردن وجود داره ی سرچ بزنن ی عکس ببینن میتونن ازش پیدا کنن.کم خودتونو مچل کنید بدبختا.بلندشید برید پولتونو از این کلاه بردارا بگیرید.
مجتبی
۱۳۹۵-۰۴-۰۱ ۲۲:۵۳:۳۳
دوستان قبول کنید این شرکت کلاهبرداری کرده اون عده هم که طرفدار این شرکت هستن شک نکنید از لیدرهاهستند از ترس شکایت ماست که میگن صبر کنید الان گوشی با دستی ها همه خاموشه خودشون هم فهمیدن چه غلطی کردن
۱۳۹۵-۰۴-۰۱ ۲۲:۴۴:۵۷
این کلاهبردارها فکر کردن اسم های مستعار بزارن یا مکاناشونو عوض کنند یا تلفنشونو عوض کنند میتونند فرار کنند
قیافتونو میخواین چیکار کنین ؟
(خدا جای حق نشسته)
Farahmand
۱۳۹۵-۰۴-۰۱ ۲۰:۴۱:۴۶
خدانگهداری
Rad
۱۳۹۵-۰۴-۰۱ ۲۰:۴۱:۱۰
برید به زندگی عادی برسید...الکی امیدوار نباشید...بای
Maham
۱۳۹۵-۰۴-۰۱ ۲۰:۴۰:۲۱
بچه ها فقط میتونم بگم متاسفم...هیچ چیز درسا شدنی نیست...تموم شد.ارزوها و رویاها به بن بست رسید...خدانگهدار
یاسر
۱۳۹۵-۰۴-۰۱ ۱۹:۴۷:۳۷
وکیل هم بازی جدیده اخه اون چه وکیلیه که ده روز رفته یه زنگ نزده بگه چه خبره از هر اسپانسری میپرسم از وکیل چه خبر میگه چند روز دیگه میاد تکلیف معلوم میشه خداییش چه وکیل کار بلدیه که نه زنگ میزنه نه اجازه میده کسی باهاش تماس بگیره این وکیل از جردن هندرسون تو پبچ تره