میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۲
 
 
ایران مشغول تحقیر آمریکا است
آمریکا و اروپا راه دیگری ندارند و تنها راه آنها لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران است. به اروپا و آمریکا تفهیم شده که...
آمریکا و اروپا راه دیگری ندارند و تنها راه آنها لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران است. به اروپا و آمریکا تفهیم شده که مذاکرات کنونی وین تنها برای اجرای برجام و لغو همه تحریم‌های اقتصادی است. آنچه که از مواضع آمریکا و اروپا دیده می‌شود،‌ برای انحراف افکار عمومی با بهره گیری از غول رسانه‌ای آنها است اما این اقدامات تبلیغاتی و جنگ روانی تأثیری بر تصمیم جمهوری اسلامی ایران نخواهد گذاشت.
مطالبه ایران مطالبه‌ای به حق است، غربی‌ها نمی‌توانند این مطالبه را نادیده بیگرند و آنگاه خواسته‌های خود را مطالبه کنند. درخواست‌های آمریکا و اروپا نیز باید در چارچوب قواعد برجام باشد و لاغیر.
تاکنون این طرف مقابل بوده است که بدعهدی کرده و از برجام خارج شده با این حال ایران همچنان به توافق هسته‌ای پایبند بوده است و کاهش تعهدات برجامی نیز در چارچوب این توافق صورت گرفته و هیچ اقدام غیر قانونی از سوی ایران سر نزده است. با این وجود ایران در کنار پیگیری مسئله لغو تحریم‌ها، بر روی خنثی سازی تحریم‌ها نیز اقدام کرده و در این زمینه موفقیتهای زیادی به دست آورده است.
دولت سیزدهم همت خود را بر روی گسترش روابط سیاسی و اقتصادی به کشورهای همسایه و منطقه گذاشته و در این راه توانسته به موفقیت‌ها یخوبی دست یابد.
عضویت رسمی در سازمان شانگهای یکی از آن دستاوردهای بزرگ است و نیز شرکت در اجلاس کشورهای عضو اکو در ترکمنستان و توافقاتی که در این نشست گرفته شد بخشی از اقداماتی است که ایران در راستای گسترش روابط و خنثی سازی تحریم‌ها انجام داده است. آمریکا و اروپا همه تحرکاتی که از سوی دولت سیزدهم انجام می‌شود، زیر نظر دارند و قاعدتاً باید درک کنند که تحولاتی که در ۱۰۰ روز نخست دولت پیش آمده، اجازه تأثیرات منفی بیشتر به تحریم‌های اقتصادی را نخواهد داد و به واقع تأثیر تحریم‌ها به شدت کاهش یافته و عملیات خنثی سازی تحریم‌ها با موفقیت پیش رفته است.
گرچه آمریکا در مذاکرات جاری در وین هیچ حقی ندارد اما عملاً و علناً خطی که از لابی صهیونیستی دریافت می‌کند در جریان مذاکرات با همراهی سه کشور اروپایی پیاده می‌کند.
صهیونیست‌ها و آمریکا با توجه به تحولاتی که در منطقه رخ داد، از خروج آمریکا از افغانستان، تا شکست در پروژه اشغال و تجزیه سوریه و عراق و حتی یمن، با افول قدرت همراه بوده‌اند در حالی که جمهوری اسلامی ایران تولید قدرت کرده است. تیم مذاکره کننده با ترکیب مناسبی که دارد، با قدرت وارد میدان شده و دست پر این تیم برای طرف مقابل نیز مشخص است.
قاطعیت مواضع و سخنان اعضای تیم مذاکره کننده از همان روزهای شکل گیری پیام روشنی بود به آمریکا و اروپا که اگر تحریم‌های اقتصادی علیه ایران لغو نشود،‌جمهوری اسلامی گزینه‌های زیادی روی میز دارد تا بخواهد با عملیاتی کردن آنها طرف مقابل را شگفت زده کند. البته که در گزینه‌هایی که ایران در دست دارد،‌هیچگاه گزینه ساخت سلاح هسته‌ای وجود ندارد و این امر با فتوای رهبر انقلاب تبدیل به یک راهبرد شده است.
اما در این میان این که غربی‌ها از یک برجام تازه سخن می‌گویند نیز جای بحث و مذاکره ندارد،‌برجام هر چه هست خوب یا بد، وجود خارجی دارد و اگر غربی‌ها خواهان بازگشت ایران به همه تعهدات هستند، باید نخست آنها به برجام بازگردند، تعهدات خود را اجرا کنند و پس از راستی آزمایی ایران به تعهدات برجامی عمل کند. تضمین لازم از سوی آمریکا و اروپا نیز یکی از مطالبات جدی و به حق ایران است که باید رعایت شود.
برخی مقامات و نمایندگان آمریکا بارها گفته‌اند که بایدن نمی‌تواند برای بازگشت و ماندن در برجام تضمین دهد چرا که رئیس جمهور و دولت بعدی شاید از آن خارج شود و اگر هم بخواهد تبدیل به قالنون شود مصوبه پارلمان را نیاز دارد.
این مشکل آمریکا است نه ایران،‌ توافق موقت نمی‌تواند قابل قبول باشد چرا که اقتصاد کشور را نمی‌توان به رفتار سینوسی آمریکا گره زد. تاکنون نیز شریطی شدن اقصاد کشور به خاطر برجام باعث چنین وضعیت اقتصادی شده است. همین سخن کارشناس فاکس نیوز برای توصیف شرایط آمریکا کافی است که گفته؛‌ «دست ضعیفی در مذاکرات داریم و ایران مشغول تحقیر ما است.»

نویسنده: محمد صفری
کد مطلب: 120691
 
Share/Save/Bookmark