میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۰۰
 
 
نگاهی بر روخوانی ناشیانه دبیر کل سازمان ملل از نسخه‌های ضد ایرانی
خودفروشی گوترش به سبک گروسی
خودفروشی گوترش به سبک گروسی
 
دبیرکل سازمان ملل در حالی که تاکنون در قبال اثرات تحریم‌ها علیه ملت ایران و تروریسم دولتی آمریکا و صهیونیست‌ها در ترور دانشمندان و جنایاتی که منافقین و غرب گرایان علیه ملت ایران صورت داده‌اند سکوت کرده خوفروشی به سبک گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی را در پیش گرفته و با تکیه بر ادعاها درخصوص وضعیت حقوق بشر در ایران در گزارشی نسبت به اجرای قوانین حقوق بشری در ایران انتقاد کرد.
پرونده سازی و اعمال فشار با ابزارهای حاشیه‌ای رویکردی است که غرب همواره در عرصه جهانی اجرا کرده است چنانکه با ناکام ماندن طرح اعمال فشار در مذاکرات وین برای تسلیم سازی ایران، این رویه در ابعاد جدیدی اغاز شد. ایجاد فضای غبارآلود در عرصه داخلی ایران با موج سواری بر مطالبات اقتصادی و معیشتی مردم در برخی شهرها با هوچی‌گری‌های رسانه‌های فارسی زبان بیگانه و عقبه غرب گرای داخلی آنها بخشی از این طراحی بود در حالی که همزمان رویکرد جهانی علیه تهران را نیز تشدید کردند. از یک سو گروسی مدیر کل آژانس در خودفروشی آشکار با نادیده گرفتن همکاری‌های گسترده ایران گزارشی مغرضانه صادر کرد تا زمینه ساز صدور قطعنامه در شورای حکام علیه ایران باشد. گروسی پیش از این گزارش سفری به تل آویو داشت و با استناد به ادعاهای آنها این گزارش را نگارش کرد. این در حالی است که این رژیم خود تهدیدی برای امنیت هسته‌ای جهان است. خودفروشی گروسی زمانی آشکار تر می‌شود که کمپین بین المللی برای نابودی سلاح‌های هسته‌ای در گزارش جدید خود حجم هزینه‌های رژیم صهیونیستی برای توسعه زرادخانه هسته‌ای‌اش را افشا کرد و وی در برابر این افشاگری سکوت کرد.
میزان هزینه‌ها برای توسعه تسلیحات اتمی در جهان در سال ۲۰۲۱ با ۹ درصد افزایش به ۸۲.۴ میلیارد دلار رسیده است.در این میان، بیش از نیمی از هزینه‌ها در جهان برای توسعه تسلیحات اتمی به آمریکا اختصاص دارد. ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۲۱، به تنهایی ۴۴.۲ میلیارد دلار برای توسعه تسلیحات اتمی هزینه کرده که در مقایسه با سال قبل از آن ۱۲.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.پس از آمریکا، کشورهای روسیه، فرانسه و انگلیس قرار دارند که به ترتیب، ۸.۶ میلیارد دلار، ۵.۹ میلیارد دلار و ۶.۸ میلیارد دلار صرف توسعه تسلیحات اتمی کرده‌اند. هر سه کشور فوق در سال ۲۰۲۱ میزان هزینه‌ها برای توسعه تسلیحات اتمی را افزایش داده‌اند.در بین کشورهای آسیایی هند با ۲.۳ میلیارد دلار و پاکستان با ۱.۱ میلیارد دلار بیشترین هزینه‌های را داشته اند. البته هزینه‌های تسلیحات اتمی هند در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با ۲۰۲۰ به میزان ۲۰۰ میلیون دلار کاهش پیدا کرده است.در این گزارش همچنین به هزینه‌های تسلیحات اتمی رژیم صهیونیستی اشاره شده است. براین اساس، رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۲۱ به میزان ۱.۲ میلیارد دلار صرفه توسعه زرادخانه اتمی خود کرده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی در حالی در برابر این رفتار صهیونیست‌ها سکوت کرده است که ارتش رژیم صهیونیستی، به بهانه شلیک دو راکت به سوی شهرک صهیونیست‌نشین، مناطق مرکزی غزه را هدف قرار داد.
در حوزه شفافیت هسته‌ای ایران چنان است که به رغم اعمال محدودیت‌های دسترسی برای آژانس، «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان در واکنش به برخی فضاسازی‌های رسانه‌های غربی در خصوص فعالیت‌های عمرانی ایران در اطراف سایت نطنز گفت: با وجود اینکه ایران تعهدی در ارائه اطلاعات فراپادمانی ندارد اما از آغاز اقدامات عمرانی برای جابجایی فعالیت‌های کارخانه تسای کرج به اطراف سایت نطنز، آژانس را در جریان قرار داد.او افزود: این جابجایی با هدف افزایش ضریب حفاظت از تاسیسات صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان صورت گرفته و با اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام می‌شود.
نیویورک تایمز امروز در گزارشی مدعی شده بود که ایران در حال حفر شبکه گسترده‌ای از تونل‌ها در جنوب سایت هسته‌ای نطنز است.در این گزارش ادعا شده که ایران در اعماق کوه‌ها تاسیساتی ایجاد می‌کند تا در برابر بمباران‌ها و حملات الکترونیکی مقاومت کند. نکته مهم آن است گزارش‌های آژانس معمولا با همین دروغ‌پردازی‌های رسانه‌های غربی نگارش می شود.
پس از ناکامی سناریوی گروسی علیه ایران این بار نوبت به گوترش رسیده است تا نقش پرونده ساز حقوق بشری در قبال ایران را بازی کند. آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در گزارشی رسمی که متن اولیه آن ۱۶ ژوئن (۲۶ خردادماه) منتشر شده است، وضعیت حقوق بشر در ایران را مورد انتقاد قرار داد.
وی در گزارش خود خواستار انجام تحقیقاتی مستقل درباره ادعاها مبنی بر سرکوب اعتراضات و شکنجه در بازداشتگاه‌های ایران شده است.گوترش همچنین از جمهوری اسلامی ایران خواسته است تا با گزارشگران ویژه حقوق بشر این سازمان همکاری کند. درحالی‌که مقامات کشورمان بارها تاکید کرده‌اند که گزارشات حقوق بشری علیه ایران بر مبنای شواهد ساختگی و غیر مستند تهیه می‌شود، رابرت مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران با انتشار یک توئیت از عملکرد کارشناسان سازمان ملل، به‌ویژه گزارشگر حقوق بشر در ایران قدردانی کرد.
این سخنان و ادعاهای گوترش در حالی مطرح شده که وی هیچ اشاره‌ای به تحریم‌های ضد انسانی علیه ایران که خانم دوهان نماینده ویژه آمریکا در شورای حقوق بشر در امور اعمال تحریم‌ها و محدودسازی‌های یکجانبه به آن اذعان کرده نداشته است گوترش به اقدام غرب در اوج بحران کرونا که از ورود دارو و واکسن به ایران جلوگیری می کردند اشاره‌ای نکرده است. وی هیج اشاره‌ای به ترور دانشمندان هسته‌ای و خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای ایران توسط آمریکا و صهیونیست‌ها و ترور ۱۷ هزار ایرانی به دست منافقین نداشته است.
البته گوترش اشاره‌ای نکرد که چرا تاکنون در قبال قتل عام ۱۵۰ هزار کودک بومی توسط دولتمردان کانادا و هزاران کودک بومی در آمریکا سکوت کرده است. وی نگفته است که چرا در برابر آوارگی و گرسنگی میلیون‌ها یمنی و فلسطینی سکوت و حتی غذای فاسد برای آنها از سوی سازمان ملل ارسال شده است.
نکته قابل توجه آنکه همزمان با ادعای ضد ایرانی گوترش پومپئو وزیر خارجه آمریکا در دوران دونالد ترامپ در رابطه با ترور سردار سپهبد شهید سلیمانی در حمله تروریستی پهپادهای آمریکایی به دروغ پردازی‌های گذشته‌اش اشاره کرد و گوترش اشاره ای و اقدامی در قبال این تروریسم دولتی صورت نداد. مجموع این رفتارها نشان می‌دهد که گوترش نیز برای مشتی دلار خودفروشی گروسی را تکرار کرده است تا در بازی غرب برای فشار بر ایران ایفای نقش کرده باشد حال آنکه تهران بارها تاکید کرده است که تسلیم این باج‌خواهی‌ها نخواهد شد و غرب گزینه‌ای جز تغییر رفتار نخواهد داشت.
کد مطلب: 122960
 
Share/Save/Bookmark