میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۰۹
 
 
هدف از سفر پوتین و اردوغان به تهران چیست؟
هدف از سفر پوتین و اردوغان به تهران چیست؟
 
رؤسای‌ جمهوری روسیه و ترکیه طی روزهای آینده برای شرکت در یک نشست سه‌جانبه با رئیس‌جمهور ایران در خصوص آینده بحران سوریه، به تهران سفر خواهند کرد؛ نشستی که نشان از نقش مهم ایران در عرصه منطقه‌ای و حتی جهانی دارد.
یکی از اهداف دولت سیزدهم از ابتدای آغاز به کار، تقویت سیاست خارجی کشور، با محوریت برقراری ارتباط نزدیک با کشورهای همسایه و پررنگ‌تر کردن هرچه بیشتر نقش جمهوری اسلامی ایران در منطقه بوده است؛ در همین راستا آیت‌الله رئیسی در کمتر از یک سال از ابتدای دوره ریاست جمهوری‌اش، ۵ سفر خارجی به تاجیکستان، ترکمنستان، روسیه، قطر و عمان داشته است.
در طرف مقابل نیز در ۲ ماه اخیر ۶ تن از سران کشورهای خارجی، یعنی رئیس‌جمهور سوریه، امیر قطر، رئیس‌جمهور ونزوئلا، رئیس‌جمهور تاجیکستان، رئیس‌جمهور ترکمنستان و رئیس‌جمهور قزاقستان طی سفرهای جداگنه به ایران آمدند و با مقامات کشور دیدار کردند؛ ماحصل این سفرها انجام توافقات و امضای سندهای همکاری برای تقویت روابط دوجانبه این کشورها با ایران در تمامی زمینه‌ها، به خصوص در مسائل اقتصادی بوده است.
بر این اساس مصطفی مصلح‌زاده، سفیر سابق ایران در اردن در گفت‌وگو با فارس، با بیان اینکه در منطقه ما چالش‌هایی وجود دارد که ایران، روسیه و ترکیه مشترکاً با آن درگیر هستند، گفت: نمونه‌هایی از این چالش‌های مشترک، جنگ آذربایجان و ارمنستان و تروریسم در منطقه است؛ البته بخشی از تروریست‌های حاضر در سوریه که ایران و روسیه با آن‌ها درگیرند، کاملاً تحت حمایت ترکیه هستند ولی به هرحال این موضوع یک چالش منطقه‌ای است.
وی افزود: بحث آب نیز چالش مهمی است که تمام کشورهای منطقه، به خصوص ایران و ترکیه با آن درگیر هستند. در زمینه فلسطین و معضلات رژیم صهیونیستی نیز هر ۳ کشور چالش‌هایی دارند. موضوع بسیار مهم دیگر اصل بحران سوریه است که ایران، روسیه و ترکیه تابه‌حال بارها اجلاس‌های ۳ جانبه در این باره داشته‌اند تا بتوانند در مورد سوریه تاکتیک‌های مشترکی به کار گیرند.
تحلیلگر مسائل بین‌المللی با تأکید بر اینکه استراتژی ایران و روسیه در سوریه ثابت است، تصریح کرد: علی رغم این سیاست ایران و روسیه، ترکیه استراتژی مشخصی در رابطه با سوریه ندارد و گاهی اوقات از تروریست‌ها حمایت کرده و به صورت غیرقانونی در خاک این کشور حضور پیدا می‌کند؛ این درحالی است که حضور ایران و روسیه در خاک سوریه به صورت قانونی و با رضایت مقامات این کشور است. مصلح‌زاده ادامه داد: شکی نیست که این فرآیند ۳ جانبه درباره سوریه، در برخی موارد به بن‌بست خواهد خورد زیرا ترکیه حاضر نیست که استقلال سوریه را به صورت کامل بپذیرد و به ناچار در بعضی موارد ترکیه در مقابل ایران و روسیه قرار می‌گیرد ولی می‌توان از این اجلاس‌های ۳ جانبه نتایج خوبی نیز به دست آورد.
مصلح‌زاده با تأکید بر اینکه چالش‌هایی در سطح جهانی وجود دارد که ایران، روسیه و ترکیه با آن درگیر هستند، اظهار کرد: جنگ روسیه و اوکراین یکی از این چالش‌های جهانی است؛ در این جنگ علاوه بر طرف‌های درگیر، بسیاری از کشورهای جهان ازجمله ایران و ترکیه به صورت غیرمستقیم با پیامدهای آن مواجه هستند. چالش‌های هسته‌ای و تحریم‌های آمریکایی از دیگر مواردی هستند که این کشورها با آن درگیرند؛ البته تحریم‌ها بیشتر برای ایران و روسیه است و در مورد ترکیه گاهی اوقات آمریکایی‌ها از آن استفاده می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه برای تصمیم‌گیری درباره این چالش‌ها گاهی اوقات لازم است که دولت‌ها با برگزاری نشست‌هایی به هماهنگی برسند، تصریح کرد: سیاست ایران و روسیه ثابت است و کاملاً در مقابل استراتژی آمریکا قرار دارد ولی ترکیه سیاست ثابتی ندارد و به صورت سینوسی عمل می‌کند؛ البته به این دلیل که ایران و روسیه کاملاً در مقابل آمریکا هستند، می‌توان در بعضی موارد از ترکیه به عنوان رابط بین این ۲ کشور با آمریکا استفاده کرد.
مصلح‌زاده درباره نقش جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی گفت: در حال حاضر نه تنها دولت‌های منطقه، بلکه سایر کشورهای جهان، حتی دشمنان ما نظیر آمریکا و انگلستان نیز مجبورند با ایران مذاکره و مراوده داشته باشند زیرا می‌دانند در غیر این صورت ضرر خواهند کرد؛ به عنوان مثال کشورهای غربی به این نتیجه رسیده‌اند که در زمینه هسته‌ای و مسائل منطقه‌ای، باید با جمهوری اسلامی ایران کنار بیایند زیرا می‌داند که کشور ما یک قدرت بزرگ است و بدون نظر ایران اتفاقی در یمن، سوریه، فلسطین و سایر کشورهای منطقه نمی‌افتد.
وی ادامه داد: گرایش کشورهای جهان برای مراوده با ایران صرفا به دلیل قدرت نظامی نیست؛ اگرچه در رده‌بندی سایت‌های معتبر جهان، ایران جزو ۷ کشور قدرتمند در زمینه نظامی است ولی نفوذ فرانظامی کشورما در منطقه نیز در این موضوع مؤثر است.
تحلیلگر مسائل بین‌الملل با تأکید بر هویت مستقل ایران در عرصه جهانی تصریح کرد: در اجلاس اخیر کشورهای جی۷ (آمریکا، انگلستان، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن) ۳ موضوع اصلی تصمیم‌گیری درباره روابط‌شان با روسیه، چین و ایران بود؛ یعنی ایران یکی از موضوعات اصلی این کشورها است و این مسئله نشان دهنده قدرت کشورما است.
کد مطلب: 123248
 
Share/Save/Bookmark