میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۵
 
 
ابعاد یک رزمایش
رزمایش نظامی بین المللی با شرکت ۷۵۰ نیروی نظامی از آمریکا، نروژ و سوئد دیروز در فنلاند آغاز شد...
رزمایش نظامی بین المللی با شرکت ۷۵۰ نیروی نظامی از آمریکا، نروژ و سوئد دیروز در فنلاند آغاز شد.
این رزمایش در حالی برگزار می‌شود که از یک سو پیشتر وزیران امور خارجه فنلاند و سوئد و سفیران ۳۰ کشور عضو ناتو پروتکل های الحاق هلسینکی و استکهلم به ائتلاف نظامی ناتو را امضا کردند.فنلاند و سوئد پس از تصویب این پروتکل ها از سوی همه کشورهای عضو ناتو به عضویت این ائتلاف درمی آیند. بر این اساس می‌توان گفت که برگزاری این رزمایش در فنلاند با مشارکت سوئد به منزله نمایش توان ناتو برای یارگیری جدید است بویژه اینکه پیش از این ترکیه به شدت مخالف این عضویت بوده است.
از سوی دیگر این روزها غرب به شدت در اوکراین درگیر جنگ با روسیه است. هر چند که غرب ادعا می کند که دخالت نظامی مستقیم در این جنگ ندارد اما در عمل تامین کننده تسلیحات و نیبرو برای اوکراین بوده است که نتیجه آن نیز بسته شدن مسیر دیپلماسی برای رفع بحران بوده است. با توجه به رویکرد نظامی غرب به جنگ اوکراین می‌توان گفت که این رزمایش از طرفی بازی تبلیغاتی غرب برای نمایش اقتدار خویش در برابر روسیه است و از طرفی نیز تحرکی برای استمرار ماندن اوکراین در وضعیت جنگی است.
نکته قابل توجه آنکه غرب در حالی با این رزمایش‌ها در حالی نمایش اقتدار است که عملا در حوزه میدانی هیچ توانی در برابر ارتش روسیه نداشته و امروز بسیاری از مناطق اوکراین تحت تصرف روسیه می‌باشد در همین حال ظرفیت‌های اقتصادی مسکو عملا غرب را زمین گیر کرده است و بسیاری از این کشورها رسما بر ناتوانی برای ادامه جنگ تاکید کرده‌اند.
به عبارتی دیگر می‌توان گفت که غرب نه با توان نظامی بالا بلکه صرفا در چارچوب بازی تبلیغاتی این رزمایش‌ها برگزار و ادعای تقویت توان نظامی اوکراین را سر می‌دهد در حالی که مقامات کی‌یف بارها اذعان کرده‌اند که کمک‌های غرب هیچ دستاوردی برای آنها نداشته و توان مقابله با ارتش روسیه را ندارند.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 123195
 
Share/Save/Bookmark