میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
۱
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۱۰
 
 
"مرتضی‌گرد" امسال سامان مي يابد
قول هاي دنباله دار اما بي اساس
قول هاي دنباله دار اما بي اساس
 

مرتضی گرد روستایی در جنوب غرب تهران واقع در محدوده غربی تقاطع اتوبان آزادگان و اتوبان خلیج فارس است. در این روستا تپه باستانی به همین نام مربوط به دوره پیش از تاریخ وجود داشته که در سالهای دور برجستگی تپه ازبین رفته بود ولی محوطه و حریم تپه و آثاری مانند سفال و سایر اشیاء و مواد فرهنگی دیگر در آخرین بازدیدها و کاوشهای سنوات اخیر وجود داشته است که البته در معرض تهدید ساخت ساز های غیر مجاز آن را تهديد مي كرد اما با سهل انگاري آقايان مسئول دیگر جای نگرانی ندارد چراکه این تپه ديگر به شهرک تبدیل شده و محوطه باستانی و باغات قدیمی آن به آپارتمان های غیر قانونی مبدل گردید.
ساخت و سازهاي غيرمجازي كه بارها و بارها قرار شد سد مقاومي در برابر آن قرار بگيرد اما كار ساخت هيچ كدام از اين سدها عملي نشد تا حال مرتضي گرد همچنان خراب باشد.
حال خرابي كه به اعتقاد كارشناسان و مسئولان تنها به خاطر مافياهاي مالي موجود خوب نمي شود و اگر دست هاي پشت پرده بگذارند مرتضي گرد نيز سامان مي يابد.
در همين خصوص حسن بيادي، نايب رئيس شوراي اسلامي شهر تهران كه تاكنون بارها افزايش ساخت و‌سازهاي غيرمجاز در حريم شهر تهران در منطقه ۱۹را مورد انتقاد قرار داده ،معتقد است: نمي‌دانم چه كساني در خطر هستند كه جلوي اين ساخت و سازها گرفته نمي‌شود.
بيادي با اشاره به تذكرات پياپي شوراي شهر تهران در خصوص ساخت و سازهاي غير مجاز در روستاي مرتضي گرد افزود: شهر تهران به اندازه كافي رشد بي رويه داشته است و اكنون با تخلفاتي كه در جنوب شهر رخ مي دهد، تبعات اجتماعي و فرهنگي تازه اي پيش روي پايتخت خواهد بود.
وي اظهار داشت: وزارت كشور و استانداري تهران با همكاري شهرداري نسبت به اعتراضات شوراي شهر درباره ساخت و سازهاي غير مجاز در مرتضي گرد اقدام كرده و بخش كوچكي از سوله‌ها را تخريب كردند.
بيادي با بيان اينكه برخي افراد در مرتضي‌ گرد دنبال سودجويي فراوان از مردم ضعيف هستند، افزود: تاكيد مي ‌كنم اين ساخت و سازها خلاف است و سرمايه ‌هاي ملي هدر مي‌ رود.
نايب رئيس شوراي اسلامي شهر تهران خاطرنشان كرد: خواهش بنده اين است كه هم حقوق مردم رعايت شود و هم با افرادي كه در مرتضي‌ گرد سو استفاده مي‌ كنند برخورد شديد صورت گيرد.
برخورد جدي كه كارشناسان تاكنون بارها خواستار آن شده اند اما به جز قول و قرارهاي زباني هيچ اتفاق ديگري نيفتاده و ساخت و سازهاي غيرمجاز در مرتضي گرد كماكان ادامه دارد ، البته اميد مي رود امسال و درپي جديدترين اظهارات آقايان مسئول معضل مرتضي گرد كمي بهبود يابد و قول جديد آقاي فرماندار به معناي واقعي كلمه قول باشد.
فرماندار تهران از ساماندهی منطقه «مرتضی‌گرد» که به صورت غیرمجاز ساخت و سازهایی در آن صورت گرفته و علی‌رغم قرار گرفتن در محدوده شهر، جزئی از حاشیه‌های تهران محسوب می‌شود، خبر داد و گفت: امسال یکی از برنامه‌ها، ساماندهی این منطقه است.
عیسی فرهادی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه مرتضی‌گرد یکی از سکونتگاه‌های غیررسمی تهران به شمار می‌رود، افزود: ممکن است در مناطق دیگری سکونتگاه‌های غیررسمی وجود داشته باشد، اما اصولی هستند.
وی افزود: به علت عدم نظارت شهرداری و بنیاد مسکن و اشتباهاتی که در مرتضی‌گرد صورت گرفته است، حدود ۶۰۰۰ واحد مسکونی به صورت غیرمجاز احداث شده است که بخشی از این منطقه زیر برق فشار قوی قرار دارد.
فرماندار تهران ادامه داد: با مکاتباتی که در مورد منطقه مرتضی‌گرد با استانداری تهران صورت گرفته، تصمیم قطعی در این باره اتخاذ و این منطقه ساماندهی می‌شود.
فرهادی گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های امسال، ساماندهی منطقه یاد شده است و پس از آن اجازه نخواهیم داد سکونتگاه غیررسمی در تهران ایجاد شود.
البته گفتني است حدود دو سال پيش نيز فرماندار سابق تهران از تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در حاشیه مرتضی گرد تهران خبرداده و گفته بود: اولین مرحله از عملیات بزرگ تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز با موفقیت به پايان رسيد.
محسن نایبی در آن زمان با اشاره به تخریب بخشی از ساخت و ساز های غیر مجاز در منطقه مرتضی گرد گفت: فرمانداری تهران با همکاری شهرداری تهران، فرماندهی انتظامی تهران بزرگ و سازمان‌های مربوط پس از اخذ احکام قضایی لازم صبح ۲۳شهریور به صورت منسجم و سازمان یافته و با هماهنگی مطلوب به طور یکپارچه در بخش آفتاب حضور یافتند و با انجام عملیات جهادی نسبت به تخریب سوله‌های صنعتی و قطعات زمین تفکیک شده با حصار و دیوارچینی، اقدام کردند.
فرماندار سابق تهران با تأکید بر این که این موضوع مطالبه جدی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و عزم و تدبیر وزیر کشور و مسئولان ذی‌ربط بود، به تمام سودجویان و زمین خواران منطقه، هشدار داد که از این تخریب‌ها درس عبرت بگیرند و رأسا نسبت به جمع آوری ساخت وسازهای غیرمجازخوداقدام کنند.
اما اي كاش آقايان فرماندار مي دانستند كه مرتضي گرد به مكاني تبديل شده است كه نمی توان آنجا را به عنوان يك محل زندگي شناخت چراكه مرتضی گرد مرکز تولید و گسترش انواع آسیبهای اجتماعی است، از کف زنها و قاچاقچیان فیوج گرفته تا جاعلان اسکناس، چک پول و شناسنامه ؛ و در حالي دختران فراری و تولید کنندگان شیشه و کراک و انواع مواد مخدر و توزیع کنندگان مواد مخدر در مرتضي گرد جمع شده اند كه مرتضي گرد تا كنون بارها به حرف ساماندهي شده است.
همچنين به عنوان حرف آخر اين گزارش بازهم بايد اذعان داشت بافت جغرافیایی كه مي توانستيم از آن به عنوان يك ميراث تاريخي بهره جوئيم اين روزها به محل امنی برای خلافکاران و اختفای آنها تبدیل شده است و اغلب دزدهای اتومبیل در کوچه های این محله به خرید و فروش لوازم دزدی مشغولند.

کد مطلب: 80560
 
Share/Save/Bookmark
 


بدبخت
۱۳۹۲-۰۲-۲۶ ۰۱:۰۹:۱۸
بهتر خفه شی مردم بیچاره از دست گرانی به اونجا پناه اوردن نه مثل تو خبر نگار وطن فروش مفت خوری کنند