میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۱۸
 
 
نقد طرح ترافیک توسط تصویب‌کنندگان
نقش مهم بارندگی و ماه رمضان در کاهش آلودگی هوا و ترافیک

در شصـــت و هفتمین جلسه علنی شورای شهر تهران موضوع طرح ترافیک جدید به ارزیابی اعضای شورا و معاونت حمل‌ونقل شهرداری رسید.
در این بین بعضی از اعضا از این طرح دفاع کردند و در دسته پورسیدآقایی سینه‌زنی کردند و عده‌ای مانند رئیس شورای شهر و رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر از مخالفان جدی این طرح بودند و بر این نظر داشتند که نباید خلوتی این روزها و از طرفی کاهش آلودگی را به حساب این طرح گذاشت و باید تا مهرماه منتظر نتیجه آن بود.

طرح ترافیک جدید مهرماه محک جدی می‌خورد
رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه بارندگی‌های اخیر به کمک اجرای موفقیت‌آمیز طرح جدید آمد، گفت: طرح جدید را باید در شروع ماه مهر و فصل پاییز ارزیابی کنیم.
محسن هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به اینکه بحث طرح ترافیک هنوز در میان مردم داغ است، تصریح کرد: خیلی از افراد می‌خواستند بدانند با اجرای طرح جدید در چه وضعیتی قرار می‌گیرند و مشکلات آن چیست و از پورسیدآقایی دعوت کردیم تا یکبار دیگر درباره نتایج طرح و ویژگی‌های آن توضیح دهد که این کار با حضور وی در صحن شورا انجام شد.
وی تصریح کرد: در ادامه یک طرح دوفوریتی توسط کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک درخصوص طرح ترافیک آژانس‌ها و وانت‌بارها و این موضوع مطرح شد که دو فوریت آن رأی نیاورد و قرار شد بررسی‌های جدی‌تر در کمیسیون مربوطه انجام شود و امیدواریم هرچه زودتر با حضور کارشناسان مربوطه بررسی‌هایی انجام شود و طرح مجدد به صحن آید.
رئیس شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: طرح الزام شهرداری تهران در مورد بررسی مجدد مصوبات تخلفات ساختمانی و ارائه طرح جامع مطرح شد که این طرح رأی آورد و شهرداری تهران باید به زودی طرحی ارائه دهد که به موجب آن تخلفات ساختمانی کاهش یابد.
وی با اشاره به اینکه در ماه رمضان میزان ترددها کاهش می‌یابد، تصریح کرد: مقرر شد تا پورسیدآقایی در جلسه‌ای دیگر حضور یابد و ضمن پاسخگویی به سوالاتی که در این جلسه طرح شد، نسبت به نتایج طرح جدید گزارش کامل‌تری ارائه دهد.
وی با اشاره به بارندگی‌های اخیر و فرارسیدن ماه مبارک رمضان که نقش مهمی در کاهش آلودگی هوا و ترافیک شهری داشتند، گفت: خداوند هم به مدیران کمک می‌کند که برنامه‌های خود را با موفقیت پیش ببرند. تا اواخر شهریور طرح موفق خواهد بود و باید دید که طرح در شروع مهرماه و فصل پاییز چگونه خواهد بود.
هاشمی‌رفسنجانی با بیان اینکه ارزیابی این طرح همان‌طور که در قانون گفته شده نیازمند ۶ ماه آزمایش است، اظهار کرد: باید صبر کنیم تا این زمان طی شود و امیدواریم این طرح یکی از طرح‌های مفید شورای شهر باشد و بتواند خود را به خوبی نشان دهد و رضایت مردم را جلب کند.
رئیس شورای شهر تهران در پایان درخصوص اصلاح طرح جدید ترافیک گفت: گروهی مستقر در شورا معروف به اصلاح‌طلبان هستند و در نتیجه می‌توانند طرح جدید را اصلاح کنند.

مردم از طرح ترافیک جدید ناراضی‌اند
رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران گفت: سازمان بازرسی شهرداری درخصوص اجرای طرح ترافیک جدید گزارشی تهیه کرده که نشان می‌دهد شهروندان از نحوه اجرای این طرح ناراضی هستند.
محمد علیخانی در جلسه علنی دیروز در واکنش به گزارش پورسیدآقایی که حکایت از رضایت شهروندان از طرح ترافیک جدید داشت، گفت: مشکل ما با اصل طرح نیست بلکه در مواردی است که اشکال دارد و ما به آن انتقاد داریم
علیخانی گفت: ارزیابی از عملکرد سه هفته‌ای این طرح که گفته می‌شود مشکل ترافیک و آلودگی هوا را حل کرده علمی نیست و شورای عالی ترافیک نیز زمان شش ماهه را برای ارزیابی این طرح تعیین کرده است زیرا مشخص است یک طرح سه هفته‌ای آثارش مشخص نمی‌شود.
وی تاکید کرد: انتقاد ما به اشکال‌ها و رفتارهای حین اجرای طرح است، اینکه در ماه رمضان ترددها کاهش پیدا می‌کند و زمان امتحان مدارس است و شاهد کاهش سفرهای آموزشی هستیم این طرح را ارزیابی کنیم درست نیست.
وی ادامه داد: معاونت حمل‌ونقل قرار است لایحه‌ای درخصوص پارک حاشیه‌ای به شورا بیاورد و یا درخصوص گره های ترافیکی که تمامی این وظایف قانونی خود را رها کرده و به آن بی‌توجه است.
علیخانی در ادامه با اشاره به گزارش سازمان بازرسی شهرداری گفت: آقای پورسیدآقایی می‌گویند از وضعیت اجرای طرح ترافیک راضی هستند اما این گزارش نشان می‌دهد شهروندان از اجرای طرح ترافیک ناراضی هستند. این طرح به جز نکات مثبت نکات منفی هم دارد و آن دیده نشدن موتورسیکلت‌ها در طرح است که آمار آن به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کرده است.

کد مطلب: 104575
 
Share/Save/Bookmark