میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۷
 
 
چالش عجیب جایزه ادبی قلم زرین
آب رفتن تعداد تیراژ کتاب‌ها با چه هدفی؟

 جایزه ادبی قلم زرین در این دوره با چالش‌های عجیبی مواجه شده که نقطه ضعف آن محسوب می‌شود.
محسن پرویز سخنگوی انجمن قلم درخصوص جایزه ادبی قلم زرین گفت: انجمن قلم دو فعالیت را در دست اجرا دارد که یکی از آنها بحث جایزه ادبی قلم زرین است.
وی با بیان اینکه این جایزه ادبی هم اکنون مراحل نهایی داوری را پشت سر می‌گذارد، افزود:آثاری که در سال ۹۶ در پنج گروه نقد و پژوهش‌های ادبی،داستان و رمان بزرگسال،شعر بزرگسال،داستان و رمان کودک و نوجوان و شعر کودک و نوجوان منتشر شده بود در این جایزه ادبی بررسی شدند.
سخنگوی انجمن قلم با بیان اینکه آثار در جایزه ادبی قلم زرین در سه مرحله داوری می‌شوند، ادامه داد: آثار شایسته تر در مرحله اول به داوران این جایزه ادبی تحویل داده می‌شوند و تعدادی از آثار که معلوم است شایسته نیستند در این مرحله حذف می‌شوند.
وی با بیان اینکه در دو مرحله بعد آثار بیشتری غربالگری می‌شوند، افزود:از بین آثار سه تا پنج اثر به مرحله داوری نهایی می‌رسد که محدودیتی برای انتخاب اثر در این مرحله وجود ندارد البته ممکن است گاهی آثار بیشتری به این مرحله برسند اما تا کمتر از ده اثر به مرحله نهایی می‌رسد.
سخنگون انجمن قلم با اشاره به برگزاری جلسه با دبیر و سر گروه داوران جایزه قلم زرین بیان کرد: تنها یک نفر به عنوان کتاب برتر سال، برگزیده و مورد تقدیر جایزه ادبی قلم زرین قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه این هفته یا هفته آینده جلسه داوری همه گروه‌ها در جایزه قلم زرین برگزار و نفرات برتر انتخاب می‌شوند، ادامه داد:در روز ۱۴ تیر ماه نتایج اعلام می‌شود و برگزیدگان جوایز خود را دریافت می‌کنند البته در این دوره هم طبق دوره‌های پیشین از یکی از پیشکسوتان عرصه شعر و داستان تجلیل می‌شود و در این دوره قرار است از راضیه تجار که جزء بانوان نویسنده برجسته است تجلیل شود.
پرویز درخصوص آثار رسیده به جایزه قلم زرین بیان کرد: در بیانیه هیئت داوران جایزه ادبی قلم زرین به اجمال نکات برجسته حوزه‌های مختلف در این جایزه ادبی مطرح شد همه حوزه‌ها نقاط ضعف و قوت مشترکی نداشتند و نقاط ضعف و قوت یک حوزه در حوزه دیگر دیده نمی‌شود.
وی با تاکید بر اینکه در این دوره جایزه ادبی قلم زرین با نقطه ضعف مشترکی مواجه شدیم، افزود:این نقطه ضعف کاهش شدید تیراژ کتاب است که با تاسف زیاد باید بگویم عناوین کتاب‌هایی در این دوره جایزه قلم زرین وجود داشت که ظاهرا به معنای تجاری تولید نشدند.نام کتاب‌های ثبت شده که در حد کمتر از بیست نسخه تولید شده بود و در آمار کتاب‌ها وجود داشت.
وی با اشاره به اینکه تولید کتاب در حد بیست نسخه، تولید تجاری کتاب نیست تصریح کرد: اساسا این کتاب‌ها وارد بازار کتاب نمی‌شود این کتاب‌ها تولیدات اندکی هستند که برای آرامش خاطر نویسنده و افزایش آمار ناشر در حد بیست نسخه تولید می‌شود.
سخنگوی انجمن قلم با اشاره به تشکیل کمیته‌ای تحت عنوان نکوداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی در انجمن قلم از سال گذشته بیان کرد: مکاتباتی با سازمان‌های مختلف درخصوص نکوداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی شده است که مسئولیت این کارگروه برعهده رضا اسماعیلی از شاعران و عضو هیئت مدیره انجمن قلم است.
وی با بیان اینکه کمیته نکوداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی جلسات خود را در انجمن قلم برگزار می‌کند، افزود: آغاز برنامه‌های این مناسبت در چهل سالگی انقلاب اسلامی خواهد بود و ممکن است برخی برنامه‌ها در سال آینده ادامه داشته باشد. باشگاه خبرنگاران

کد مطلب: 104854
 
Share/Save/Bookmark