میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۳۱
 
 
پاسخ فلسطینی‌ها به انگلیس با عملیات شهادت طلبانه
در اقدامی که بسیاری آن را واکنشی به اقدام انگلیس در تروریستی دانستن حماس می‌دانند، بخش قدیمی قدس و در نزدیکی یکی از ورودی‌های مسجدالاقصی تیراندازی صورت گرفت. در جریان این تیراندازی، یک فلسطینی به روی نظامیان صهیونیست آتش گشود. به دنبال این حادثه یک صهیونیست به هلاکت رسید و ۴ تن دیگر از جمله ۳ نظامی زخمی شدند که حال دو تن از آنها وخیم گزارش شده است.
رسانه‌های عرب زبان اعلام کردند که عامل استشهادی این عملیات که فردی ۴۲ ساله بود، هدف اصابت گلوله نظامیان صهیونیست قرار گرفت و به شهادت رسید. گفتنی است در جریان این عملیات ۲ فلسطینی مشارکت داشتند که یکی از آنها عملیات شناسایی و دیگری عامل اجرایی بوده است. صهیونیست‌ها بلافاصله تمامی ورودی‌های مسجدالاقصی و بخش قدیمی قدس را مسدود کردند.گروه‌های مختلف فلسطینی به عملیات شهادت طلبانه در قدس اشغالی و درب ورودی مسجدالاقصی واکنش نشان دادند و به تمجید از این عملیات پرداختند.«حازم قاسم» سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی حماس امروز یکشنبه به عملیات شهادت‌طلبانه در قدس اشغالی واکنش نشان داد. وی در این خصوص گفت: عملیات شهادت‌طلبانه در ورودی‌های مسجدالاقصی واکنشی طبیعی به اشغالگری رژیم صهیونیستی بود.جنبش مقاومت اسلامی حماس در ادامه بیانیه خود در این زمینه آورده است: این عملیات‌ها در پاسخ به ادامه هتاکی صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی و تلاش شهرک‌نشینان برای یهودی‌سازی آن ادامه خواهد داشت.در همین حال، جنبش جهاد اسلامی با صدور بیانیه‌ای تأکید کرد: عملیات قدس پاسخی طبیعی به تشدید تجاوزات و جنایات شهرک‌نشینان و نظامیان اشغالگر اسرائیلی و ادامه سیاست تخریب خانه‌ها و کوچاندن فلسطینیان به ویژه در قدس بود.جنبش مقاومت مردمی هم بیانیه‌ای را در این زمینه صادر و اعلام کرد: زنده باد مجری این عملیات قهرمانانه و تمامی کسانی که در برابر جنایات و زورگویی‌های دشمن صهیونیستی می‌ایستند. ما خواستار تشدید مقاومت علیه اشغالگران اسرائیلی در سرتاسر فلسطین هستیم. نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی به حادثه تیراندازی در قدس اشغالی واکنش نشان داد و مدعی شد که دستورات لازم را به نظامیان این رژیم برای همه سناریوهای احتمالی داده است.
لازم به ذکر است جنبش جهانی دفاع از کودکان؛ شاخه فلسطین به مناسبت روز جهانی کودک (۲۰ نوامبر) اعلام کرد، رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۲۱، ۷۷ کودک فلسطینی را به شهادت رسانده که ۶۱ نفر آنها از اهالی نوار غزه و ۱۶ نفر آنها از اهالی کرانه باختری و قدس بوده‌اند.این نهاد حقوقی گزارش کرد، رژیم صهیونیستی همچنین سالانه مابین ۵۰۰ تا ۷۰۰ کودک فلسطینی را محاکمه نظامی می‌کند و از سال ۲۰۰۰ تا کنون ۲۲۰۰ کودک فلسطینی را به شهادت رسانده است.
در همین حال یک باستان شناس معروف یهودی در مقاله‌ای به بررسی ادعاهای مقامات و سران صهیونیست در ارتباط با سرزمین فلسطین و بیت‌المقدس پرداخت و تمامی آن‌ها را واهی و نادرست توصیف کرد.«یسرائیل ونکلشتاین» استاد معروف باستان‌شناسی در دانشگاه تل آویو در مقاله‌ای در نشریه «جروزالم ریپورت» نوشت که دانشمندان باستان شناس یهود تاکنون هیچ شواهد تاریخی یا باستانی که داستان‌های تورات از جمله «سفر خروج» و عبور از سیناء و پیروزی «یوشع بن نون» بر کنعانیان را تأیید کند، نیافته‌اند.این باستان شناس یهودی همچنین نوشت که حکومت حضرت سلیمان از نیل تا فرات محل تردید است و هیچ اثر باستانی که وجود چنین حکومتی را ثابت کند، یافت نشده است.به گفته وی اگر چنین حکومتی وجود داشته باشد در حد قبائل بود و جنگ‌ها در حد جنگ میان قبیله‌‌ها رخ داده و قدس داوود چیزی بیشتر از یک روستای فقیر نبوده است. در خصوص هیکل سلیمان نبی نیز، هیچ نشانه‌ای مبنی بر وجود چنین بنایی وجود ندارد.در این خصوص سال‌ها پیش نیز «یونی مزراحی»، کارشناس باستان‌شناسی اسرائیلی گفته بود: «اسرائیلی‌ها در حفاری‌ها اطراف بیت‌المقدس حتی یک لوح که در آن نوشته باشد، «به قصر داوود خوش آمدید» نیز پیدا نکرده‌اند.
کد مطلب: 120568
 
Share/Save/Bookmark