میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۳۹
 
 
افزایش ۴ برابری کشف مواد محترقه دست‌ساز
از چهارشنبه سوری، تا چهارشنبه سوزی و چهارشنبه کوری!
از چهارشنبه سوری، تا چهارشنبه سوزی و چهارشنبه کوری!
 
چهارشنبه سوری نزدیک است و نگرانی خانواده‌ها هم رو به افزایش علاوه بر آن نیروی فراجا یا همان نیروی انتظامی،خود را برای برپایی امنیت و جلوگیری از بروز حوادث ناگوار و دلخراش آماده کرده است و تاکنون هشدارهای لازم را به همه داده تا در این شرایط با بی توجهی، بی مبالاتی و خطر آفرینی برخی، اتفاقات تلخ نیفتد.
سال‌ها است که چهارشنبه سوری تبدیل به چهارشنبه سوزی و چهارشنبه کوری شده است، هر سال ده‌ها نفر بر اثر استفاده از مواد محترفه مصدوم می‌شوند که در میان مصدومیت‌ها سوختن و کور شدن و قطع شدن دست و دیگر اعضای بدن آمار زیادی را به خود اختصاص می‌دهد.
علاوه بر آن تلفات جانی نیز در این روز اتفاق می‌افتد که خانواده‌ها را در آستانه سال نو داغدار می‌کند، پس برای جلوگیری از داغدار شدن خانواده‌ها، از مواد محترقه خطرناک استفاده نکنید. در کنار این بازی خطرناک،‌اما به توجه به شرایطی که در چند ماه گذشته از سوی بدخواهان و عوامل فریب خورده فتنه اخیر در کشور به وجود آمد،‌ بعید نیست که آنها از این فرصت چهارشنبه سوری سوء استفاده کرده و با ورود خود به این صحنه،‌ دست به اقداماتی بزنند که البته نیروهای انتظامی و امنیتی به همین دلیل هوشیارتر از سال‌های گذشته هستند.
در همین زمینه فرمانده انتظامی تهران بزرگ از افزایش ۴ برابری کشف مواد محترقه دست ساز و پر خطر خبر داد.
سردار عباسعلی محمدیان اظهار کرد: متاسفانه از هم اکنون شاهد ورود برخی از مواد محترقه پرخطر و البته دست‌ساز به صورت قاچاق به داخل کشور هستیم.
وی با بیان اینکه برنامه‌های پلیس برای جمع آوری و کشف این مواد محترقه آغاز شده است، گفت: در این زمینه نگران سلامتی جوانان هستیم چرا که امکان دارد برخی از افراد سودجو از سادگی و بی تجربگی جوانان سوء استفاده کنند و این مواد پر خطر را به آنها بدهند.
محمدیان با بیان اینکه برخی از مواد محترقه دست‌سازی که توسط ماموران پلیس کشف می شود آنچنان خطرناک هستند که برای انتقال آنها به انبارهای پلیس از تجهیزات خاص استفاده می‌شوند، گفت: بارها دیده شده است افرادی که این مواد محترقه را درست می‌کنند هیچ تجربه و تخصصی ندارند.
فرمانده انتظامی پایتخت از خانواده‌ها درخواست کرد در این ایام بر رفتار جوانان خود نظارت بیشتری داشته باشند و گفت: بارها دیده شده است که جوانان با اعتماد به اینکه یک مغازه این مواد پر خطر را به فروش می‌رسانند، مواد محترقه را خریداری کرده و در نتیجه آن یک خانه آسیب دیده و یا حتی جوان جان خود را از دست داده است.
وی مواد محترقه کشف شده توسط ماموران پلیس را با کشفیات سال‌های قبل مقایسه کرد و گفت: باید بگویم امسال ۴ برابر بیشتر مواد محترقه پرخطر و دستساز کشف شده است. محمدیان با اشاره به اینکه طرح نوروزی پلیس پایتخت از ابتدای اسفند ماه آغاز شده است، گفت: این طرح در اطراف بازارها و مراکز خرید از ابتدای اسفند آغاز شده و ماموران پلیس هم به صورت آشکار و هم به صورت نامحسوس در این محل ها قرار دارند.
رئیس پلیس پایتخت با بیان اینکه تمام تلاش پلیس بر این است که سارقان را در لحظه شناسایی کنند، گفت: اما باید بدانیم سارقین برای کیف‌زنی و جیب‌بری در کمین هستند، از شهروندان تقاضا می کنم هنگام خرید مراقب گوشی‌های تلفن همراه و کیف خود باشند. محمدیان در پایان گفت: اگرچه دستگیری سارقان از برنامه‌های ویژه پلیس پایتخت به خصوص از ابتدای اسفند ماه است اما از مردم تقاضا دارم که خودشان موارد احتیاط را رعایت کنند.
کد مطلب: 125383
 
Share/Save/Bookmark