جمعه ۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۱
کد مطلب : 125326

ناو پهپادبر یک امتیاز منحصر به فرد

ساخت ناو پهپادبر شاید یک اقدام نظامی منحصر به فرد باشد، به نظر نمی‌رسد کشوری از چنین قابلیتی در دریا برخوردار باشد که ناو پهپاد بر داشته باشد. این یک ایده ایرانی است که نیروی دریایی سپاه آهن را عملیاتی کرده و به زودی رونمایی می‌شود.
کشورهایی مانند آمریکا، روسیه، انگلیس و چند کشور دیگر از ناوهواپیمابر بهره می‌برند که قطعاً هزینه‌های ساخت ناو و هواپیماهای جنگنده بسیار سنگین است، اما ناو پهپادبر بسیار کم هزینه‌تر اما چابک‌تر و عملیاتی تر از ناوهای هواپیمابر غول پیکر است.
وبگاه نیروی دریایی آمریکا چندی پیش در باره این قابلیت نظامی ایران نوشته بود؛ ایران با ناو پهپادبر توانایی هجومی خود را افزایش می‌دهد. این وبگاه افرود: ایران با ساخت شناورهای پهپادبر، بر فراسوی خلیج فارس و افزایش قابلیت رزمی تمرکز کرده است.
اکنون فرمانده نیروی دریایی سپاه از رونمایی ناو شهید بهمن باقری در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این شناور یک ناو پهپادبر با باند ۱۸۰ متری است که هواپیما با چرخ بر روی آن فرود آمده و با چرخ نیز پرواز خواهد کرد.
دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران در گفت‌وگوی ویژه‌ خبری شبکه خبر سیما افزود: خلیج فارس خانه ماست و متعلق به ایران و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس است. اکنون در خلیج فارس تردد عادی صورت می‌گیرد.
فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به خروج ناوهای هواپیمابر از خلیج فارس تصریح کرد: برد کوپر فرمانده ناوگان پنجم آمریکا اعلام کرد که ما به این رسیدیم که ورود ناو هواپیمابر و بالگردبر برای این بود که ایرانی ها از ما بترسند و فکر می‌کردند با حجم ناوهایی که وارد منطقه می کنند ما وحشت می کنیم. اما، برد کوپر اعلام کرده بود قایق های تندرو ما را مسخره می کنند و یک قایق تندرو مقابل ناو هواپیمابر ما می‌آید و می‌گویند مسیر خود را تغییر بده.
سردار تنگسیری گفت: آمریکایی‌ها ناوهای هواپیمابر خود را از منطقه خارج کردند و چند فروند ناوچه کوچک بدون موشک در خلیج فارس حضور دارد. چرا که آن‌ها اعتراف کردند راهبرد ایجاد ترس از ناوهای هواپیمابر با شکست مواجه شده است.
فرمانده نیروی دریایی سپاه از دستاوردهای جدید این نیرو خبرداد و گفت: ما تاکنون ۹ الحاق را برگزار کردیم و ۶۵۰ فروند شناور با بردهای متفاوت را ظرف سه سال به سازمان رزم نیروی دریایی سپاه الحاق کردیم. ما پیش از این ۵۵ نات سرعت را در شناورهای خود داشتیم که این عدد به ۷۵ و ۹۰ رسیده است و در آینده این عدد به ۱۱۰ نات خواهد رسید. وی افزود: رسیدن به سرعت های مذکور در شناورهای ما در حالی است که بیشترین سرعت شناورهای آمریکایی ۳۰ الی ۳۵ نات است در حالی که ما به سرعت ۳ برابری آن‌ها رسیده ایم.
سردار تنگسیری بیان کرد: ما در آینده نزدیک دومین فروند شناور شهید سلیمانی را با نام شهید حسن باقری که به صورت بومی توسط جوانان ما طراحی و تولید شده است به سازمان رزم نیروی دریایی سپاه در منطقه دوم دریایی سپاه الحاق خواهیم کرد.
وی افزود: این شناورها رادار گریز است و تاب‌آوری آن‌ها بسیار بالاست و موشک‌های آن نیز به صورت بومی در داخل کشور در حال ساخت است.
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران با اشاره به ویژگی‌های شناور شهید سلیمانی بیان کرد: این شناور نخستین شناور ساخت جمهوری اسلامی ایران است که ۱۲ فروند موشک پدافندی نواب و موشک های صیاد با برد ۱۵۰ کیلومتری بر روی آن نصب شده است و می‌تواند با برد عملیاتی ۵ هزار مایل به راحتی از چابهار تا هندوستان رفته و بازگردد.
فرمانده نیروی دریایی سپاه از الحاق شناور شهید مهدوی به سازمان رزم نیروی دریایی سپاه خبرداد و گفت: ما در آینده نزدیک شناور شهید مهدوی با سرعت ۱۸ گره دریایی را به طور رسمی وارد سازمان رزم نیروی دریایی سپاه خواهیم کرد.
سردار تنگسیری با اشاره به سایر ویژگی‌های شناور شهید مهدوی بیان کرد: شناور شهید مهدوی به ۴ فروند موشک‌هایی با برد ۷۵۰ و ۳۰۰ کیلومتر بر مجهز است و سه فروند بالگرد می‌تواند بر روی عرشه آن نشست و برخاست انجام دهد.
سردار تنگسیری همچنین در ادامه از رونمایی ناو شهید بهمن باقری در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این شناور یک ناو پهپادبر با باند ۱۸۰ متری است که هواپیما با چرخ برای آن فرود آمده و با چرخ نیز پرواز خواهد کرد.
وی افزود: در قسمت زیرین شناور شهید باقری نیز حدود ۳۰ فروند شناور موشک‌انداز کلاس عاشورا حمل می‌شود.
سردار تنگسیری با اشاره به بسیج مردمی دریایی از حضور ۱۶ هزار شناور در بسیج مردمی دریایی نیروی دریایی سپاه گفت: ما موفق شدیم در بسیج دریایی ۶۱۵ ناوگروه را در سواحل جنوبی و شمالی سازمان بدهیم و ۴۰ هزار و ۵۵ نفر را در این راستا سازمان دادیم.
https://siasatrooz.ir/vdcgxn9q3ak9xw4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما