شنبه ۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۸
کد مطلب : 125724
حقایقی که از جنگ اوکراین آشکار شد

دست انگلیس در دستان نئونازی‌ها

همزمان با تشدید تحرکات انگلیس برای هسته‌ای کردن جنگ اوکراین گزارش‌ها نشان می‌دهد که لندن در یک گزارش اطلاعاتی خطرات مربوط به بازگشت نئونازی‌های انگلیسی از اوکراین را حذف و سانسور کرد.
گزارش اطلاعاتی انگلیس درباره خطرات تروریستی ناشی از راست‌گرایان افراطی شامل یک بخش کاملاً سانسورشده است که در آن درباره «بازگشت جنگجویان خارجی» از یک کشور نامعلوم اروپایی ابراز نگرانی می‌شود. این کشور اروپایی که به نام آن اشاره نشده به احتمال زیاد اوکراین است.
کمیته امنیت و اطلاعات پارلمان انگلیس جولای گذشته گزارشی با موضوع «تروریسم راست‌گرایان افراطی» منتشر کرده است. این گزارش قرار است به ارائه یک شرح وضعیت از تهدیدهای ناشی از تروریسم گروه‌های راست افراطی در داخل و خارج انگلیس به قانونگذاران این کشور ارائه کند. گزارش مذکور که به داده‌های ارائه‌شده از سوی چندین نهاد اطلاعاتی انگلیس از جمله ام.آی۵ و ام آی ۶ متکی است حاوی بخش‌هایی است که در آن خشونت‌های راست‌گرایان در شمال اروپا و شمال آمریکا به طور مفصل تشریح شده است. با وجود این، یک بخش از این گزارش که به خشونت‌های راست‌گرایان در شمال اروپا و کانادا و آمریکا مربوط می‌شود کاملاً لاک گرفته و سانسور شده است.
وبگاه شبکه خبری راشاتودی که این گزارش را بررسی کرده می‌گوید بخش‌هایی از این گزارش که کمترسانسور شده‌اند حاوی اطلاعاتی است که از آن می‌توان به استنباط‌های لازم درباره اینکه چه اطلاعاتی حذف شده‌اند پی برد. به عنوان مثال در بخشی از این گزارش آمده است: «هیچ فرایندی برای نظارت بر آن دسته از افراد **** نیست که برای مشارکت در اهداف تروریستی راست‌افراطی به خارج از کشور سفر کرده‌اند و اکنون به انگلیس بازگشته‌‌اند.»ایدئولوژی‌های افراطی گروه‌های نئونازی در اوکراین قبل از حمله روسیه به این کشور بارها در رسانه‌های غربی مورد اشاره قرار گرفته بود. گروه‌های سفیدبرترپندار از آلمان، انگلیس، آمریکا، اسکاندیناوی و کشورهای دیگر از سال ۲۰۱۴ به این سو برای پیوستن به گروه‌های نئونازی در اوکراین به این کشور سفر کرده‌اند.
در ادامه رویکردهای بحران ساز انگلیس نیز برملا شده است که دولت بریتانیا نمی‌خواهد بر خلاف وعده برگزیتی خود همه هزاران قانون مربوط به دوران عضویت خود در اتحادیه اروپا را تا پایان سال لغو کند.برخلاف وعده برگزیت، دولت بریتانیا نمی‌خواهد هزاران قانون همچنان معتبر از دوران عضویتش در اتحادیه اروپا را تا پایان سال لغو کند. روزنامه‌های «تلگراف» و «فایننشال تایمز» این خبر را روز جمعه به نقل از نشست گروه پارلمانی محافظه کار گروه تحقیقات اروپا (ERG) گزارش دادند.
بر این اساس گفته می‌شود که کیمی بادنوک، وزیر اقتصاد انگلیس، به تندروهای برگزیت ERG اطلاع داده است که تنها حدود ۸۰۰ قانون از ۴۰۰۰ قانون مربوط به دوره عضویت اتحادیه اروپا (۱۹۷۳-۲۰۲۰) تا پایان سال نامعتبر می‌شوند. یک سخنگوی دولت انگلیس این گزارش ها را در خبرگزاری PA تایید کرد. در این میان وزارت امور خارجه آمریکا فروش احتمالی سیستم‌های تسلیحاتی به انگلیس به ارزش بیش از ۳۱ میلیون دلار را تایید کرد.سخنگوی پنتاگون در یک کنفرانس خبری اظهار کرد وزارت امور خارجه با فروش احتمالی بیش از ۷۶۸ سیستم تسلیحاتی مرگبار دقیق پیشرفته نسل دوم به لندن موافقت کرد. آژانس همکاری امنیتی دفاعی، این تاییدیه را صادر و کنگره را از فروش احتمالی این تسلیحات به لندن مطلع کرده است.
رئیس‌جمهور اوکراین در گفت‌وگویی اعلام کرد که ضدحملات ارتش این کشور به‌زودی آغاز می‌شود و مدعی شد در این عملیات‌ها شبه‌جزیره کریمه به اوکراین بازگردانده خواهد شد.وی دراین‌باره گفت: ضدحملات اوکراین در راه است. من به موفقیت این عملیات‌ها اطمینان دارم و شبه‌جزیره کریمه به اوکراین برگردانده خواهد شد. اما برای موفقیت این عملیات‌ها، به تسلیحات نظامی بیشتری نیاز داریم.به گفته زلنسکی «انگیزه نیروهای ارتش روسیه روزانه کاهش می‌یابد؛ اگر آنها عقب‌نشینی کنند، هم باید از ما بترسند و هم از خودشان.این جنگ احتمالاً سال‌ها و شاید ده‌ها سال طول بکشد.»شبه‌جزیره کریمه سال ۲۰۱۴ با برگزاری همه‌پرسی به خاک روسیه، الحاق شده اما دولت اوکراین این الحاق را به رسمیت نشناخته و از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین همواره از حمله احتمالی به این شبه‌جزیره سخن گفته است. وزیر دفاع آلمان اعلام کرد، اوکراین بیش از ۱۰۰ دستگاه تانک قدیمی‌تر لئوپارد ۱ را در سال ۲۰۲۳ دریافت خواهد کرد.
«بوریس پیستوریوس»، وزیر دفاع آلمان در جریان سفری ناگهانی به شهر کی‌یف اعلام کرد، اوکراین قرار است محموله‌ای از بیش از ۱۰۰ تانک جنگی مدل قدیمی‌تر لئوپارد ۱ را از جانب آلمان و دو کشور اروپایی دیگر دریافت کند.همزمان با اعلام این برنامه از سوی وزیر دفاع آلمان، در یک بیانیه مشترک وزارت دفاع آلمان با وزارت دفاع هلند و دانمارک نیز گفته شد که قرار است این تانک‌ها از جانب این سه کشور برای اوکراین فرستاده شوند.بر اساس یک بیانیه صادره از سوی دفتر «اولکسی رزنیکوف»، وزیر دفاع اوکراین، پیستوریوس در توضیح ارسال این محموله تسلیحاتی جدید گفت، قرار است بین ۲۰ تا ۲۵ دستگاه از این تانک‌ها تا تابستان امسال، حدود ۸۰ دستگاه تا پایان سال جاری میلادی و بیش از ۱۰۰ دستگاه نیز در سال ۲۰۲۴ به اوکراین ارسال شوند.در بیانیه مشترک وزارت دفاع آلمان، هلند و دانمارک همچنین گفته شد که این کشورها آموزش و پشتیبانی نیز برای کار با تانک‌های لئوپارد ۱ به اوکراین ارائه می‌دهند.
چند روز قبل دولت آلمان خبر از تصویب صادر کردن تانک‌های لئوپارد ۱ از مدل ۱A۵ برای اوکراین داد.وزارت اقتصاد و وزارت دفاع آلمان در بیانیه مشترکی اعلام کردند، برلین صادرات بالغ بر ۱۷۸ تانک لئوپارد ۱A۵ به اوکراین را تصویب کرده است اما تعداد دقیق تانکهایی که تحویل داده خواهند شد وابسته به ملزومات نگهداری خواهد بود.در این میان مقامات روسی از حمله پهپادی اوکراین به مخازن سوختی در شهر سواستوپول در شبه جزیره کریمه خبر داده‌اند.
https://siasatrooz.ir/vdcirwaz5t1ary2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما