يکشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۰ - ۲۱:۱۰
کد مطلب : 70885
امشب بهترين بازيكن جهان معرفي مي‌شود

مسي ، رونالدو يا ژاوي

مسي ، رونالدو يا ژاوي

بهترين‌هاي جهان براي ايستادن بر بام فوتبال جهان با هم رقابت خواهند كرد. ارزشمندترين افتخار فردي فوتبال به چه كسي خواهد رسيد؟ مسي از آرژانتين، كريستيانو رونالدو از پرتغال يا ژاوي هرناندس از اسپانيا؟
مراسم گالا نوزدهم دي‌ماه برگزار خواهد شد تا بهترين‌هاي فوتبال جهان مشخص شوند. مهم‌ترين قسمت، البته انتخاب بهترين بازيكن فوتبال جهان است. مطابق انتظار ليونل مسي و كريستيانو رونالدو دو پديده‌ حال حاضر فوتبال جهان در فهرست نهايي قرار گرفته و ژاوي، مغر متفكر بارسلونا و اسپانيا هم آنها را همراهي مي‌كند. در ادامه نگاهي به عملكرد اين سه بازيكن و شانس برنده شدن هر كدام خواهيم پرداخت.

ليونل مسي
بهترين بازيكن جهان در دو سال اخير و دارنده‌ دو توپ طلاي جهان شانس زيادي براي رسيدن به سومين عنوان پياپي دارد. درخشش در بارسلونا و قهرماني‌ در رقابت‌هاي مختلف باعث شده تا بسياري از كارشناسان همچنان او را بهترين بازيكن جهان بدانند. البته عده‌اي پا را فراتر گذاشته و با مقايسه‌ مسي با مارادونا و پله او را برترين فوتباليست تاريخ جهان مي‌دانند. نكته‌ منفي عملكرد مسي همانند گذشته تيم ملي آرژانتين بود كه مسي باز هم در عرصه‌ ملي ناكام بود و نتوانست به همراه آبي و سفيد پوشان به موفقيتي دست پيدا كند. البته با توجه به رقابتي بودن اين انتخاب، ناكامي در كوپا آمه ريكا نمي‌تواند تاثير چندان زيادي داشته باشد چرا كه اولا در سال‌هاي فرد كه جام جهاني و يورو برگزار نمي‌شود، رقابت‌هاي ملي اهميتي پيدا نمي‌كند. دوما ساير رقيبان مسي هم در عرصه‌ ملي نمايش پرفروغي نداشته‌اند و مهم‌تر از همه اينكه، عملكرد مسي در بارسلونا آن قدر درخشان بوده كه اين نقطه ضعف را پوشش دهد. همچنان كه سال گذشته با وجود قهرماني اسپانيا در جام جهاني ۲۰۱۰، ژاوي و اينيستا پايين‌تر از مسي قرار گرفتند. مسي در سال ۲۰۱۱ در عرصه‌ باشگاهي توانست در ۵۵ بازي ۵۳ گل به ثمر برساند و ۲۴ پاس گل بدهد.
ستاره‌ آرژانتيني بارسلونا در لاليگا به همراه بارسلونا قهرمان شد. در اين قهرماني ليونل مسي بي‌ترديد نقش فراواني داشت و با ۳۱ گلي كه به ثمر رساند توانست تيمش را به مقام قهرماني برساند. مسي در زمينه‌ گلزني البته مغلوب همتاي پرتغالي‌اش در رئال مادريد شد و نتوانست عنوان آقاي گلي را به دست بياورد. اما اين مساله تنها از نظر آماري بود و مسي نسبت به رونالدو گل‌هاي تاثيرگذارتري زد. ضمن اين كه در پنج بازي هم حضور نداشت. مسي در امر گلسازي هم موفق بود و مجموعا ۱۸ پاس گل داد.
اوج هنرنمايي مسي در فصل ۱۱-۲۰۱۰ در ليگ قهرمانان اروپا بود. رقابت‌هايي كه معتبرترين رويداد فوتبال در سطح باشگاهي است. درخشش در فينال ليگ قهرمانان اروپا و زدن يك سوپرگل مقابل منچستريونايتد درخشش اين بازيكن را كامل كرد. مسي در اروپا در ۱۳ بازي ۱۲ گل به ثمر رساند و سه پاس گل داد و همچون سال قبل عنوان آقاي گلي را به خود اختصاص داد. ستاره‌ ۲۴ ساله‌ بارسلونا در صورتي كه سومين توپ طلاي پياپي را به خود اختصاص دهد، بي‌ترديد بايد اين افتخار را مديون درخشش در ليگ قهرمانان اروپا باشد. گل نخست مسي در بازي برگشت مقابل آرسنال در مرحله‌ يك هشتم نهايي، نامزد دريافت جايزه پوشكاش به عنوان گل برتر سال هم شده است.
مسي در فينال سوپرجام اسپانيا كه به صورت رفت و برگشت انجام شد، يك تنه تيمش را به مقام قهرماني رساند. تساوي ۲-۲ دو تيم در ديدار رفت با گلي كه مسي به ثمر رساند به دست آمد. مسي يك پاس گل هم داد. در بازي برگشت هم بارسلونا ۳ بر ۲ به برتري رسيد. مسي در نيوكمپ دو بار گل زد و پاس گل اول را هم به زيبايي به اينيستا داد.
در رقابت‌هاي سوپرجام اروپا بارسلونا كار آساني پيش رو نداشت. ناجي بارسلونا كسي نبود جز ليونل مسي. اشتباه مدافع پورتو پاس گل مناسبي براي مسي فراهم كرد و مهاجم بارسلونا با يك حركت بدن زيبا دروازه‌بان حريف را مقهور كرد. بارسلونا در پايان با ۲ گل به برتري دست پيدا كرد و قهرمان سوپرجام اروپا هم شد.
در حالي كه رقابت‌هاي جام جهاني و يورو و المپيك در سال‌هاي زوج برگزار مي‌شود، رقابت‌هاي قاره‌اي در ساير قاره‌ها در سال‌هاي فرد برگزار مي‌شود. مسي در حالي وارد رقابت‌هاي كوپا آمه ريكا شد كه زير فشار شديد رسانه‌اي قرار داشت. در حالي‌كه مسي به كرات عنوان كرده بود كه هدفش قهرماني با آرژانتين در اين رقابت‌هاست، اما خاطره‌ تلخ جام جهاني براي مسي و هم‌بازي‌هايش تكرار شد و او نتوانست درخشش در بارسلونا را تكرار كند.مسي با درخشش در رقابت‌هاي جام جهاني باشگاه‌ها هم توانست به همراه بارسلونا بر بام فوتبال جهان بايستد.

كريستيانو رونالدو
مهاجم پرتغالي تيم فوتبال رئال مادريد پس از آنكه سال گذشته در فهرست سه نامزد نهايي قرار نگرفت، عملكرد درخشاني را در رئال مادريد به نمايش گذاشت. رونالدو تمام فاكتورهاي لازم براي كسب عنوان بهترين بازيكن جهان را در اختيار دارد؛ غير از بخت و اقبال كه دوران بازيگري‌ او را با مسي همزمان كرده است! ستاره پرتغالي كهكشاني‌ها در سالي كه گذشت عملكرد بسيار پرفروغي داشت و ركوردها را يكي پس از ديگري شكست، اما در پس همه درخشش‌هاي رونالدو، چند نكته منفي بزرگ وجود داشت كه به كرات در سال گذشته تكرار شد. عملكرد متوسط و يا ضعيف در بازي‌هاي مهم، بي توجهي به كار تيمي و خصوصيات خاص اخلاقي.
رونالدو تا توانست در لاليگا براي رئال مادريد گل زد، اما اين گل‌ها اكثرا در ديدارهايي به ثمر رسيد كه رئال مادريد با چندين گل اختلاف به پيروزي رسيده بود. رونالدو در رقابت با مسي براي به دست آوردن ال پيچي‌چي(بهترين گلزن لاليگا) با زدن ۴۰ گل از او پيشي گرفت و عنوان آقاي گلي را به دست آورد، اما در فوتبال عناوين فردي زماني اهميت دارند كه با عناوين تيمي همراه شوند و به همين دليل بود كه رونالدو پس از به دست آوردن اين عنوان، ‌اظهار كرد كه ترجيح مي‌داده آقاي گل نشود،‌اما رئال مادريد به مقام قهرماني دست پيدا كند.
كريستيانو رونالدو در جام حذفي درخشش فوق العاده‌اي داشت، اين عملكرد خوب با نمايش خاص او در ديدار پاياني همراه شد تا رئال مادريد به جام برسد. رقابت‌هاي كوپا دل ري جايي بود كه شايد بتوان گفت جاي مسي و رونالدو عوض شده بود. در حالي كه مسي هميشه مقابل تيم‌هاي بزرگ عملكرد قابل قبولي داشت و در سوي مقابل رونالدو نمي‌توانست در ديدارهاي بزرگ عملكرد خوبي داشته باشد،‌ در اين رقابت‌ها قضيه كاملا برعكس شد. مسي كه در مراحل نخست به خوبي درخشيده بود و گل‌هاي زيادي براي تيمش به ثمر رسانده بود در فينال ناكام بود و نتوانست كاري از پيش ببرد. در سوي مقابل رونالدو كه تا قبل از فينال هم عملكرد خوبي داشت و در ۷ بازي ۶ گل به ثمر رسانده بود، در ديدار فينال خوش درخشيد و توانست با ضربه سر دروازه پينتو را باز كند. گلي كه در وقت اضافه به ثمر رسيد و نخستين جام قهرماني را براي كهكشاني‌ها پس از چند سال بي جامي به ارمغان آورد. رقابتهاي جام حذفي تنها رويدادي بود كه رونالدو توانست همتاي آرژانتيني‌اش را پشت سر بگذارد. اما آيا اين موفقيت براي گرفتن توپ طلا كافي است؟
رونالدو در ديدارهاي ليگ قهرمانان اروپا هم عملكرد متوسطي داشت. حضور در ۱۲ مسابقه و زدن ۶ گل چيزي نبود كه انتظارات را از نامزد دريافت توپ طلاي جهان برآورده كند. ديدار ال‌كلاسيكو مقابل بارسلونا در مرحله نيمه نهايي هم بر خلاف آخرين رويارويي دو تيم چندان خوش‌يمن نبود و رونالدو نتوانست مانع از حذف تيمش شود.
رئال مادريد كه بارسلونا را در فينال جام حذفي شكست داده بود،‌اين فرصت را داشت تا با تكرار اين پيروزي در مجموع دو ديدار رفت و برگشت سوپرجام اسپانيا، به انديشه شكست ناپذيري بارسلوناي گوارديولا پايان دهد، اما بارسلونا باز هم پيروز اين ديدار بود و رونالدو هم در مجموع دو ديدار تنها يك گل به ثمر رساند.
كريستيانو رونالدو در تيم ملي پرتغال عملكرد خوبي داشت و در ۹ بازي ۷ گل به ثمر رساند. رونالدو توانست به همراه تيم ملي پرتغال پس از حذف بوسني و هرزگوين در مرحله پلي‌آف جواز حضور در رقابت‌هاي يورو ۲۰۱۲ را به دست آورد.

ژاوي
مغز تيم بارسلونا و طراح اصلي بازي اين تيم بدون ترديد به حقش در دنياي فوتبال (در افتخارات فردي) نرسيده است. دنياي فوتبالي كه هميشه به مهاجمان و گلزن‌ها توجه بيشتري داشته بي شك در حق ژاوي كم لطفي كرده است. شايد براي رسيدن به عنوان بهترين بازيكن فوتبال جهان نياز به قحطي مهاجم تراز اول باشد. يعني سالي كه ستاره خاصي در خط حمله دنياي فوتبال درخشش نداشته باشد، مانند سال ۲۰۰۶ كه اين عنوان به كاناوارو كه يك مدافع بود رسيد؛ اتفاقي كه هنوز درباره ژاوي رخ نداده و او زير سايه درخشش بي حد و اندازه مسي و رونالدو قرار گرفته و اين شانسي براي او باقي نمي‌گذارد.
هافبك زيرك بارسلونا البته كاري به اين عناوين ندارد و كاري كه بايد را انجام مي‌دهد. وظيفه‌اش گل‌سازي و پياده كردن سبك تيكي تاكاي بارسلونا است كه او به خوبي از عهده اين كار بر مي‌آيد و در اين صورت ديگر گرفتن عناوين فردي در دنياي فوتبال نه تنها اهميتي ندارد بلكه از انگيزه‌هاي او هم كم نمي‌كند.
ستاره بارسلونا كه در حال حاضر در اوج قرار دارد، با عملكرد درخشان مسي نمي‌تواند به دريافت عنوان بهترين بازيكن جهان اميدوار باشد؛ اتفاقي كه اگر قرار بود رخ دهد، بايد سال گذشته اتفاق مي‌افتاد كه اسپانيا با درخشش او قهرمان جام جهاني شد. جايي كه او بعضا به اندازه كل پاس‌هاي تيم حريف در يك بازي، پاس سالم داشت!
ژاوي تخصص خاصي در پاس دادن دارد و علاوه بر دقت بالا، ديد وسيعي در زمين دارد و بازيكناني را مي‌بيند و پاس مي‌دهد كه كسي انتظارش را ندارد. شايد همين مساله در بالارفتن دقت پاس اين بازيكن تا ۹۴ درصد موثر باشد. دوستداران فوتبال فانتزي مسلما بازي مسي را به دليل نمايش دلپذير و فوتبال زيبا بيشتر مي‌پسندند، اما تئوريسين‌ها حتي درخشش مسي در بارسلونا را هم به حضور ژاوي در بارسلونا نسبت مي‌دهند و كم فروغ بودن او در تيم ملي آرژانتين را بي ارتباط با نبودن ژاوي نمي‌دانند.
ستاره ۳۱ ساله بارسلونا چند سالي است كه بدون فراز و نشيب در سطح اول فوتبال بازي مي‌كند. عملكرد او در تيم ملي اسپانيا و باشگاه بارسلونا تفاوت چنداني با هم ندارد. بازي او به شخص خاصي وابسته نيست و شايد به همين دليل بتوان به نوعي او را برتر از مسي دانست، اما به هر حال در فوتبال آنچه به چشم تماشاگر مي‌آيد، گل است و گلزن.

https://siasatrooz.ir/vdchm6nq.23nv6dftt2.html
نام شما
آدرس ايميل شما

اتاترک
درین اواخر مسی عملکرد خوبی نداشت اما رونالدو بر عکس عملکردی حوبی داشته
vahid
کریس رونالدو بهترین و کامل ترین فوتبالیست تاریخه
حسین
کرستیان رونالدو بهتری ن بازی کن است
مجید
تا دنیا دنیاست بهترین بازیکن دنیا لیونل مسی خواهد بود بدون شک!
ارمان
ستاره خارجي اروپا مسي
مهدي
بهترين بازيكن .... رونالدو.......كريستيانو
جوادمحمدلو
مسی
مها
ژاوووووی بهترینه همه میدونن
مهدي
سلطان پاس ها ژاوي
دانىال
مسى تاهست ماگل هاى قشنگ مىبىنىم