?> موج سرخ برای چه بود | سیاست روز
دوشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۱
کد مطلب : 122750

موج سرخ برای چه بود

رزمایش جدید دریایی عربستان سعودی در دریای سرخ با مشارکت نیروی دریایی پنج کشور آغاز شد که...
رزمایش جدید دریایی عربستان سعودی در دریای سرخ با مشارکت نیروی دریایی پنج کشور آغاز شد که برای نخستین بار بالگردهای آپاچی نیروی دریایی ارتش آمریکا نیز در آن مشارکت داشتند. این مانور دریایی تحت عنوان «موج سرخ» با مشارکت کشورهای مصر، اردن، سودان، جیبوتی برگزار می‌شود و هدف از آن تأمین امنیت آبراه‌ها در دریای سرخ اعلام شده است.نخستین دور از مانورهای موج سرخ در ژانویه سال ۲۰۱۹ برگزار شده بود. در همان زمان عربستان سعودی از امضای میثاق نامه تشکیل شورای همکاری کشورهای عربی و آفریقایی (مشرف بر دریای سرخ و خلیج عدن) با هدف تأمین امنیت آبراه‌های دریایی خبر داده بود.
حال این سوال مطرح است که چرا این رزمایش در مقطع کنونی برگزار شده و تا چه میزان در تامین امنیت دریای سرخ می‌تواند موثر باشد؟ هر چند که سعودی تلاش دارد تا خود را ناجی امنیت منطقه و جهان معرفی نماید اما شکست های سنگین سعودی در برابر مقاومت یمن بیانگر ناتوانی و ضعف شدید نظامی این کشور می‌باشد لذا رزمایش مذکور نمی‌تواند نشانه اقتدار سعودی باشد بلکه بیشتر جنبه برگزاری رزمایشی با تسلیحات اجاره‌ای است که برای پنهان سازی شکست آن در برابر مقاومت یمن و البته نمایش چهره‌ای مثبت از سعودی است در حالی که جهان اذعان دارد که سعودی با کشتار مردم یمن و حمایت از تروریسم از ریشه‌های بحران‌های منطقه است. نکته دیگر آن است که بحران اصلی در منطقه از جمله در دریای سرخ رژیم صهیونیستی است که در چارچوب ادعای از نیل تا فرات به دنبال سلطه بر منطقه است.
نکته مهم آن است که ۸۵ درصد تجارت رژیم صهیونیستی از طریق دریای سرخ و مدیترانه صورت می‌گیرد در حالی که همکاری این رژیم با دزدان دریایی و تحرکات نظامی مستقیم صهیونیست ها مخل تجارت دریایی می‌باشد.
بر این اساس می‌توان گفت که تا زمانی که سعودی در برابر رژیم صهیونیستی و مداخلات بحران ساز آن قرار نگیرد عملا کارکردی در امنیت منطقه از جمله در دریای سرخ نخواهد داشت و این رزمایش‌ها صرفا جنبه تشریفاتی و تبلیغاتی برای پنهان سازی ضعف‌های سعودی خواهد داشت.

نویسنده: علی تتماج
https://siasatrooz.ir/vdcenw8z7jh8wfi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما