يکشنبه ۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۷
کد مطلب : 123330

آنکارا در برزخ

ترکیه طی روزهای اخیر حملات متعددی به سوریه و عراق داشته است که به قربانی شدن دهها نفر منجر شده است...
ترکیه طی روزهای اخیر حملات متعددی به سوریه و عراق داشته است که به قربانی شدن دهها نفر منجر شده است هر چند که ترکیه از پذیرش مسئولیت آن نیز خودداری می کند. نگرانی‌ها و دغدغه‌های امنیتی ترکیه امری قابل درک است که با وجود گروه‌های تروریستی همچون پ.ک.ک ایجاد شده است و کشورها منطقه همچون ایران، روسیه، سوریه و عراق نیز بارها بر حمایت از مبارزه آنکارا با تروریسم تاکید کرده‌اند با این وجود اقدامات یک جانبه ترکیه قطعا نمی تواند مولفه‌ای برای تامین امنیت این کشور و منطقه باشد. حقیقتی انکار ناپذیر است که از یک سو سیاست‌های منطقه‌ای ترکیه در تهدید امنیت ملی کشورهای منطقه و از سوی دیگر سوء استفاده غرب از جریان های تروریستی و معارض برای باج گیری از ترکیه زمینه ساز ایجاد و گسترش جریان‌های تروریستی علیه سوریه شده است.
اقدامات یک جانبه ترکیه در اشغال بخش هایی از سوریه و نیز دخالت نظامی آن در عراق و همراهی آن با برخی سیاست‌های جاه طلبانه اقلیم کردستان عراق، موجب شده تا مناطقی امن برای تروریست‌ها ایجاد گردد در حالی که همزمان نیز کشورهای غربی با حمایت از این گروه‌ها برای سوق دادن ترکیه در مسیر اهداف خود در منطقه از جمله تنش با همسایگان و نزدیکی به روژیم صهیونیستی بهره گرفته اند. هر چند که ترکیه بخشی از ناتو می‌باشد اما غرب همواره به چشم به چشم یک غریبه به آن می نگرد و ترکیه‌ای ضعیف و مطیع را طلب می‌کند و لذا با حمایت از تروریسم و جریان‌های معارض همچون گولن به دنبال تحقق این طرح می باشند.
بر این اساس رویکرد یک جانبه ترکیه به تقابل نظامی در منطقه چنانکه در سفر اردوغان به تهران تاکید شد نمی‌تواند ضامن امنیت برای ترکیه باشد و خسارت‌های منطقه‌ای به همراه دارد.
راهکار ترکیه رویکرد به تعاملات منطقه‌ای برای مبارزه واحد با تروریسم است که قطعا دستاوردهای بسیاری برای ترکیه و منطقه به همراه خواهد داشت. رویه‌ای که تجربه موفق آن را در عراق و سوریه علیه تروریسم می‌توان مشاهده کرد که می‌تواند برای ترکیه نیز تکرار گردد و ترکیه را از برزخ تروریسم و فشارهای غرب خارج سازد.

نویسنده: فرامرز اصغری
https://siasatrooz.ir/vdcjttevyuqe8tz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما