شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۳
کد مطلب : 123511

ابعاد یک پرونده

اف‌بی‌آی پس از بازرسی از اقامتگاه ترامپ مدعی یافتن یازده سند محرمانه شد. پیش از این عنوان شده بود که...
اف‌بی‌آی پس از بازرسی از اقامتگاه ترامپ مدعی یافتن یازده سند محرمانه شد. پیش از این عنوان شده بود که آنها به دنبال اسناد هسته ای بوده‌اند. در این میان از یک سو ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا این اقدام اف بی آی را یک دروغ پردازی علیه خود دانسته بود و از سوی دیگر برخی محافل رسانه‌ای از احتمال محکومیت وی در دادگاه و محرومیتش برای حضور در انتخابات خبر دادند. مجموع این تحولات در حالی روی داده است که نگاهی به تحولات عرصه داخلی آمریکا حکایت از شرایطی چند لایه و نابسامان دارد که می‌تواند بر سرنوشت و اینده این کشور تاثیرات بسیاری داشته باشد. از یک سو جمهوریخواهان و شخص ترامپ به دنبال بازگشت قدرت بوده و آمارها نیز از شرایط به نسبت مطلوب انها برای انتخابات آبان ماه کنگره حکایت دارد.
در نقطه مقابل اما دموکرات‌ها به ریاست جمهوری بایدن به دلیل زنجیره بحران‌های داخلی بویژه بحران‌های اقتصادی، کرونا، چالشهای قومی و پیامدهای ازادی حمل سلاح و در یک کلام ناتوانی بایدن در اجرای وعده‌های انتخاباتی در وضعیت بحرانی قرار گرفته بگونه ای که نظر سنجی‌ها از شکست سنگین دموکرات‌ها در انتخابات حکایت دارد. هر چند که بایدن طی ماه‌های اخیر با جنگ اوکراین، تحریک چین بر سر چین تایپه، و نمایش به اصطلاح رویکرد مقتدر در مذاکرات برجامی به دنبال قدرت نمایی و انحراف افکار عمومی از بحران‌های داخلی به عرصه خارجی بوده، که در نهایت ناتوانی در اجرای این طرح‌ها بر وضعیت بحرانی دموکرات‌ها افزوده است.
در این شرایط دموکرات‌ها که فعلا ابزار قدرت کنگره را در دست دارند برآنند تا با سیاست پرونده سازی رقبا را از میدان به در نمایند. بازگشایی پرونده ۶ ژانویه یا همان حمله به کنگره، و اقداماتی که اف بی ای در لوای نام حفظ امنیت کشور و مقابله با تحرکات مخرب ترامپ انجام می‌دهد در این چارچوب قابل تعریف است. به عبارتی دیگر آمریکا امروز گرفتار نظام یک جانبه گرایانه‌ای شده است که دیگر پذیرنده اصل انتخابات آزاد نمی باشد و سعی دارد تا با خارج سازی رقیب از میدان انتخاباتی یک طرفه برگزار نماید. آنچه امروز در آمریکا مشاهده می‌شود غروب کردن خورشید دموکراسی ادعایی آمریکاست که سندی دیگر بر زوال یک جانبه‌گرایی این کشور در صحنه جهانی ارزیابی می‌گردد.

نویسنده: فرامرز اصغری
https://siasatrooz.ir/vdca6en6649num1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما