دوشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۵
کد مطلب : 125354

عقبه به نتیجه می‌رسد؟

عقبه اردن بار دیگر میزبان نشستی چند جانبه با حضور تشکیلات خودگردان فلسطین، رژیم صهیونیستی، مصر، اردن که با نظارت آمریکا بوده است...
عقبه اردن بار دیگر میزبان نشستی چند جانبه با حضور تشکیلات خودگردان فلسطین، رژیم صهیونیستی، مصر، اردن که با نظارت آمریکا بوده است. این نشست در حالی برگزار شد که نگاهی به تحولات فلسطین از دو منظر قابل توجه است.
در یک سوی معادله رژیم صهیونیستی با کابینه افراط گرای نتانیاهو قرار دارد که در ماه‌های تشکیل کابینه‌اش هر روز افراط گرایی جدیدی را رقم زده است. از تسلیح شهرک نشینان گرفته تا طرح اعدام اسرای فلسطینی و سلب تابیعت عاملان عملیات استشهادی و نیز تشدید شهرک سازی در کرانه باختری را در کارنامه کابینه این رژیم می توان مشاهده کرد. این رویکرد افراطی حتی در داخل سرزمین‌های اشغالی نیز تکرار شده است که اقدام نتانیاهو علیه دستگاه قضا نمودی از آن است. این روند موجب شده تا روزانه تظاهرات گسترده‌ای که گاه تا ۲۵۰ هزار نفر نیز می‌رسد علیه نتانیاهو برگزار شود. در همین حال در صحنه جهانی نیز این رویکرد با اعتراض‌های گسترده حتی در درون اروپا و آمریکا مواجه شده بگونه‌ای که بسیاری از کارشناسان صهیونیست از انزوای جهانی این رژیم سخن گفته‌اند. در سوی دیگر معادله اما فلسطینی‌هایی قرار دارند که دامنه مقاومت را از غزه به سایر اراضی فلسطینی از کرانه باختری گرفته تا اراضی اشغالی ۴۸ و حتی قدس و تل آویو گسترش داده‌اند. مقاومت های گسترده در جنین و نابلس به رغم تشدید جنایات صهیونیست‌ها نمودی از این رویکرد مقاومتی است.
در این شرایط برگزاری نشست عقبه را می‌توان رویکردی آمریکایی برای کاهش تنش‌ها و بویژه مقابله با مقاومت گروه‌های فلسطینی در اراضی کرانه باختری دانست که در لوای نام روند صلح صورت می گیرد. هر چند که بانیان این نشست تبلیغات گسترده‌ای در باب آن صورت داده‌اند اما نگاهی واقع بینانه به روند تحولات نشان می‌دهد که این نشست بیشتر جنبه نشستی برای عکس یادگاری و البته برخی ژست‌های مذاکراتی دارد چرا که مسئله امروز فلسطین از یک سو افراط گرایی‌های همه جانبه افرادی همچون نتانیاهو و کابینه اوست که موجی از بحران داخلی را در رژیم صهیونیستی ایجاد کرده بگونه‌ای که جریان‌های سیاسی و ساکنان این مناطق را به صف بندی در برابر هم سوق داده است و از سوی دیگر نیز ملت فلسطین بر آزادسازی سرزمین خویش از راه مقاومت با توجه به شکست طرح‌های سازکارانه تاکید دارد و حاضر به کوتاه آمدن از این حق نمی‌باشد. در این شرایط می‌توان گفت که نشست عقبه عملا راه به جایی نخواهد برد چنانکه پس از این نشست نتانیاهو بر استمرار شهرک سازی تاکید و در مقابل نیز گروه‌های فلسطینی ادامه مقاومت را مورد تاکید قرار دادند.

نویسنده: فرامرز اصغری
https://siasatrooz.ir/vdchmmnzk23nixd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما