سه شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۷
کد مطلب : 125821

ریشه‌های یک وحشی‌گری

رژیم صهیونیستی دیروز با موجی از حملات به غزه دهها فلسطینی را شهید و زخمی کرد در حالی که...
رژیم صهیونیستی دیروز با موجی از حملات به غزه دهها فلسطینی را شهید و زخمی کرد در حالی که همزمان نیز ارتش صهیونیستی در کرانه باختری به بازداشت و سرکوب فلسطینی‌ها پرداخت.
در باب چرایی دور جدید جنایات اشغالگران قدس می‌توان گفت که نگاهی به وضعیت درونی رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد که از یک سو فضای اجتماعی این رژیم همچنان بر پاشنه اعتراضات گسترده ساکنان اراضی اشغالی می چرخد و عملا تغییری در نابسامانی‌ها و بحران ساختار حاکم بر این رژیم ایجاد نشده است چنانکه امارها نیز از صف‌های طولانی کوچ معکوس ساکنان اراضی اشغالی به سایر کشورها حکایت دارد. در همین میان نتانیاهو و ایتامار بن گویر وزیر تندروی امنیت داخلی اختلافات شدیدی وجود دارد و می رود تا فروپاشی کابینه را رقم زند. در همین حال این روزها تل آویو با بحرانی به نام مطالبه جهانی برای مجازات این رژیم به عنوان ناقض قوانین بین‌المللی درباره اسرای فلسطینی است که در نتیجه شهادت خضر عدنان اسیر فلسطینی پس از ۸۶ روز اعتصاب غذا آغاز شده است. با توجه به این شرایط می‌توان گفت که سران رژیم صهیونیستی در سناریویی تکراری با یورش و کشتار در غزه و ترور فرماندهان مقاومت به دنبال قدرت نمایی تبلیغاتی با محوریت کاهش اعتراضات داخلی و البته سرپوش نهادن بر بحران‌ها و انزوای جهانی خود می‌باشند.
نکته دیگر تقارن این تجازوات با همگرایانه اتحادیه عرب است که پس از ۱۲ سال به رغم فشارها و مخالفت‌های اشکار آمریکا در نشست یک شنبه وزراتی، بازگشت و احیای روابط همه جانبه با سوریه را اعلام و مقرر شد که در نشست های آتی اتحادیه عرب، دولت سوریه با محوریت بشار اسد حضور داشته و کشورهای عربی نیز ضمن حمایت از تمامیت ارضی سوریه به نظام حاکم بر آن جهت بازسازی و تکمیل روند مبارزه با تروریسم یاری رسانند. این رویکرد به عنوان اقدامی واقع گرایانه در جهت همگرایی منطقه‌ای در حالی صورت گرفته است که از یک این روند به منزله نه کشورهای عربی به دیکته‌های آمریکاست که سندی بر افول یک جانبه گرایی آمریکا را آشکارتر می‌سازد که رویکرد عربستان به توسعه روابط با ایران آن هم با میانجی گری چین حلقه تکمیلی این فرایند را در بر می‌گیرد. از سوی دیگر این اقدام اتحادیه عرب به منزله شکست آشکار روند سازش و ادعاهای افرادی همچون نتانیاهوست که مدعی همگرایی کشورهای عربی از جمله ریاض با تل آویو علیه ایران را سر داده بود. بر این اساس می‌توان گفت که صهیونیست‌ها با تجاوزات گسترده بر‌انند تا به نوعی هزینه آشتی کشورهای عربی با سوریه را به این کشورها گوشزد نمایند حال آنکه در عمل حتی توان مقابله با غزه را نیز ندارند که تقلا برای آتش بس سریع نشانی بر این ضعف و پوشالی بودن قدرت نمایی اخیر صهیونیست‌ها است . قدرت‌نمایی که قطعا با واکنش تند گروه‌های فلسطینی همراه خواهد شد چرا که مقاومت اکنون موازنه قدرت را تعریف می کند و پذیرنده هیچ سکوتی در برابر جنایات صهیونیست‌ها نمی‌باشد.

علی تتماج
https://siasatrooz.ir/vdcgxn9qqak9x74.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی