چهارشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۰
کد مطلب : 125938

عوامل تأثیرگذار بر اجرای موفقیت‌آمیز ناوگروه ۸۶

نیروی دریایی ارتش به‌عنوان بازوی اقتدار جمهوری اسلامی ایران در دریاها، با حضور مستمر در آب‌های آزاد جهان و...
نیروی دریایی ارتش به‌عنوان بازوی اقتدار جمهوری اسلامی ایران در دریاها، با حضور مستمر در آب‌های آزاد جهان و طراحی نظامند برنامه‌های راهبردی تاکنون توانسته دستاوردها و توفیقات زیادی را برای کشور به ارمغان آورد. این نیروی راهبردی با بهره‌‌گیری از تجارب ارزشمند گذشته، در ترسیم برنامه‌های پیشروی گام دوم انقلاب، پیشرفت‌های بزرگی در بخش‌های حضور در حوزه مأموریت‌های جدید، گسترش عمق راهبردی کشور، دور کردن تهدید، افزایش تعاملات بین‌المللی (دیپلماسی سیاسی)، حفظ و امنیت خطوط مواصلاتی تجاری، مبارزه با دزدان دریایی و صیانت از منافع نظام را در کارنامه درخشان خود ثبت و ضبط کرده است.
یکی از گام‌های استوار و پر صلابت در جهت تحقق آرمان‌های بلند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، اعزام ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به سفر بین اقیانوسی و دور دنیاست.
مأموریت ناوگروه ۸۶ اوج رکوردشکنی و ثبت یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای اقیانوس نوردی توسط ناوگروه نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در تقویم دریانوردی دنیا بود.
عوامل مؤثر موفقیت ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران:
۱-خودباوری (باور ما می‌توانیم): تحقق باور ما می‌توانیم در مرحله نخست نیازمند تغییر تفکر وابستگی است. یکی از ویژگی‌های بارز دریادلان اعزامی به سفر بین اقیانوسی در ناوگروه ۸۶ داشتن احساس و انگیزه کافی جهت به‌کارگیری استعداد و مهارت در خدمت اهداف سازمانی است.
۲-تفکر راهبردی: تفکر راهبردی در مأموریت و رویداد بزرگ مأموریت ناوگروه ۸۶ در راستای اجرا و توسعه برنامه‌های کلان و سطوح بالا بهکار گرفته شده بود و فرماندهان و کارکنان در تهیه و تدوین برنامه راهبردی مشارکت داشته و برای هدایت عملیات و گرفتن تصمیمهای راهکنشی تا زمان رسیدن به نتیجه مورد نظر آمادگی داشتند. تفکر راهبردی، سبب اعتماد و یادگیری می‌شود و مهارت را در خود توسعه می‌دهد و این همان فرصت‌هایی است که از درون تهدیدها و تحریم‌ها استخراج و حاصل شده است.
۳-سرمایه انسانی: سرمایه‌های انسانی در نیروی دریایی عنصری ضروری هستند که شامل همه کارکنان و افرادی می‌شود که به مأموریت‌ها و اهداف سازمانی کمک می‌کنند. یکی از برنامه‌های راهبردی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مشارکت و توانمندسازی کارکنان جهت کسب بهترین نتایج و عملیاتی کردن راهبرد‌های نوآورانه است.
۴-مدیریت دانش: برنامه‌های عملیاتی راهبردی نیروی دریایی بدون مدیریت و استفاده صحیح از منابع ارزشمند دانش، امری ناممکن است.
نیروی دریایی ارتش از آغاز شروع مأموریت‌ دریانوردی ناوگروه ۸۶، بر اهمیت دانش برای نیل به اهداف تکیه داشت. زمانی که کارکنان نیروی دریایی از آموزش‌های اصولی و دقیق بهره ببرند، شاهد افزایش کارایی و بهبود عملکرد در همه جنبه‌ها خواهیم بود.
۵-دشمن‌شناسی: تداوم ایستادگی در برابر بیگانگان جز از طریق شناخت واقعی و دقیق آنان میسر نخواهد بود. یکی از وظایف و مأموریت غرورآفرینان و حماسه‌سازان ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی دشمن‌شناسی و شناخت اهداف، شیوه‌ها، ابزارها و برنامه‌ریزی دشمن است. در جنگ ترکیبی دشمن، فهم، بصیرت و مقابله با دشمن بسیار مهم است. با نگاهی عمیق و الهام از هویت برنامه‌ریزی، تعیین و تدوین سیاست دفاعی در جهت صیانت از کیان انقلاب اسلامی، شناسایی دشمن و تهدیدهایی که از ناحیه او موجودیت ملی و دینی ما را تهدید می‌کند؛ امری مهم و ضروری است.
۶- خودکفایی و استقلال: خودکفایی و دانش بومی از مهم‌ترین ارکان در دست‌یابی به موفقیت فرزندان مؤمن ایران اسلامی در مأموریت خطیر و ارزشمند ناوگروه ۸۶ است. بخشی زیادی از این خودکفایی را در ساخت تجهیزات بومی و همت کارکنان و نخبگان این مرز و بوم در اوج تحریم‌ها و تهدیدهای دشمن در کارخانه‌ها و مراکز صنعتی، علمی و دانش‌بنیان با انجام پژوهش‌ها و پروژه‌های عظیم نظامی و دفاعی همچون ساخت ناوشکن پیشرفته دنا و تجهیز آن به فناوری‌های روز پهپادی و موشکی مشاهده می کنیم.
۷-فرماندهی و مدیریت جهادی: فرماندهی و مدیریت جهادی حرکت، تلاش و مبارزه‌ای با انگیزه الهی توأم با درایت و تدبیر با عزم راسخ و مجاهدانه برای رهایی از چالش‌ها و مشکلات درونی و بیرونی در رشد و توسعه همه‌جانبه کشور است. مدیران و فرماندهان نیروی دریایی طبق قوانین، علاوه بر حراست از استقلال و تمامیت ارضی، هدایت و گسترش دین در خارج از مرزها را منطبق با منظومه فکری امامین انقلاب بر عهده دارند.
۸- تجارب دفاع مقدس، رزمایش‌ها و آمادگی رزمی: در گام دوم انقلاب و در زمان صلح نیروی دریایی ارتش با حفظ آمادگی و با استفاده از تجارب دوران دفاع مقدس، کسب آموزش‌های نوین و عزم جدی در خودکفایی تجهیزات نظامی و دفاعی، ضمن تعامل بسیار خوب و اثرگذار با کشورهای منطقه و فرا منطقه‌ای و انجام رزمایش‌های هدفمند، مستمر و تمرینهای دریایی و توسعه راهبردی ناوگان دریایی؛ توانسته تهدیدها را از مرزهای کشور تا دوردست‌ها و تا حتی حیات خلوت آمریکا دور و دفع کند و ضمن ارسال پیام صلح، دوستی و تعامل با کشورهای دوست، برای استکبار جهانی و دشمنان ایران پیام قدرت و اقتدار را ارسال کند.

مهدی فرخ‌پور
https://siasatrooz.ir/vdcfmtdycw6d01a.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما