يکشنبه ۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۵
کد مطلب : 124267
همزمان با تشدید جنگ افروزی غرب در اوکراین مطرح شد

شرط روسیه برای دیدار پوتین با بایدن

شرط روسیه برای دیدار پوتین با بایدن
سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه گفت تمایل ایالات متحده برای گوش دادن به نگرانی‌های فدراسیون روسیه می‌تواند بستری برای گفت‌وگو بین روسای‌جمهور دو کشور باشد.
«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه گفت تمایل ایالات متحده برای گوش دادن به نگرانی‌های فدراسیون روسیه از جمله نگرانی‌های مربوط به امنیت می‌تواند بستری برای گفت‌وگو بین رئیس‌جمهور پوتین و بایدن باشد. پسکوف گفت اگر آمریکا آماده رسیدگی به نگرانی‌های روسیه در مورد امنیت و در تلاش برای روابط بهتر بین دو کشور باشد، این می‌تواند بستری برای گفت‌وگوهای پوتین و بایدن باشد. وی در پاسخ به سوالی درباره این که چه چیزی می‌تواند مبنایی برای مذاکرات باشد، اظهار داشت: تمایل آمریکا برای بازگشت به وضعیت در دسامبر-ژانویه و طرح این سوال «آنچه روس‌ها ارئه می‌کنند ممکن است برای همه ما مناسب نباشد اما شاید ارزش این که با آن‌ها سر میز مذاکره بنشینیم را داشته باشد؟ منظورم آن نوع پیش‌نویس اسنادی است که هم به بروکسل و هم به واشنگتن منتقل شد».طی روزهای گذشته تنش‌ها درباره اوکراین تشدید شده و مسکو هشدار داده که کی‌یف قصد دارد با یک بمب کثیف اقدام تحریک‌آمیز انجام دهد و بحران بزرگ ایجاد کند و تقصیر را به گردن روسیه بیندازد. اظهارنظر پسکوف بعد از آن مطرح شده که در اوایل اکتبر رئیس‌جمهور روسیه گفته بود نیاز به گفت‌وگو با بایدن نیست زیرا بستری برای مذاکره وجود ندارد. خبر دیگر آنکه دولت روسیه ۱۱ قلمرو فرامرزی انگلیس را از فهرست کشورهای «دوست» مسکو خارج کرد. فرمانده سابق آکادمی نظامی انگلیس با تأکید بر این که این کشور در معرض حملات موشک‌های دوربرد روسیه است، گفته که لندن به پدافند هوایی نیاز دارد.
تحرکات نظامی برخی کشورهای غربی برای ادامه جنگ اوکراین در حالی ادامه دارد که آمارهای اولیه اداره آمار ملی ایتالیا نشان می دهد، نرخ تورم در این کشور در ماه اکتبر که تنها یک روز به پایان آن مانده است به ۱۱.۹ درصد می رسد و این کشور به جمع کشورهای اروپایی با تورم دورقمی می پیوندد.اداره ملی آمار ایتالیا در وب سایت خود اعلام کرد، این رقم از ۸.۹ درصد در ماه گذشته و پیش بینی ۹.۶ درصدی برای ماه اکتبر بالاتر رفته است.این اداره توضیح داد، سرعت بالای افزایش نرخ تورم تا حد زیادی به علت افزایش قیمت حامل های انرژی (از ۴.۵ درصد در سپتامبر به ۷۳.۲ درصد در اکتبر) و قیمت مواد غذایی بوده است.از طرفی، نظرسنجی موسسه «مک‌کنزی» نشان داد، بیش از ۵۷ درصد آلمانی‌ها، افزایش تورم را بزرگ ترین تهدید برای رفاه خود می دانند.
این رقم در مقایسه با ۴۸ درصد گزارش شده در ماه ژوئن (خرداد ماه) افزایش یافته است. ۴۸ درصد مردم آلمان در ژوئن چنین نظری داشتند.این نظرسنجی در میان هزار پاسخ دهنده صورت گرفته است و نشان داد که دو سوم این افراد در حال حاضر، خود را برای افزایش قیمت ها آماده می کنند.
در این میان دیپلمات چینی گفت: همکاری چین و روسیه می‌تواند سلطه دلار د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر بازارهای جهانی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به زیر بکشد که این روند به شدت سرعت گرفته است.یک دیپلمات چینی د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر بخش امور روسیه این هفته د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر کنفرانسی اعلام کرد که انتقال تجارت چین و روسیه ا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ز دلار به ارزهای ملی روند دلارزدایی ا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ز مبادلات تجاری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تسریع می‌کند. از سوی دیگر نتایج یک نظرسنجی‌ نشان داد که تقریبا ۶۰ درصد آلمانی‌ها افزایش تورم را بزرگ‌ترین تهدید برای رفاه خود می‌دانند. همچنین گزارش رسانه‌های بریتانیا حاکی از آن است ذخایر گاز بریتانیا فقط برای ۹ روز کافی است و نخست‌وزیر جدید این کشور در تلاش برای کاهش هزینه‌ها در حال بررسی تعلیق بودجه کمک‌های خارجی است. نکته قابل توجه آن است یک مقام محلی در لوهانسک واقع در شرق اوکراین گفته است که لهستان بی سر و صدا در حال الحاق بخش‌هایی از غرب اوکراین به قلمرو خود است.این خبر را «رودیون میروشنیک»، مقام ارشد محلی جمهوری خلق لوهانسک اعلام کرد و گفت: لهستان پس از دستیابی به توافق با کشورهای غربی، در تلاش است تا بی سر و صدا بخش غربی اوکراین را ضمیمه خاک خود کند.
از سوی دیگر وزیر خارجه روسیه اعلام کرد اگر غرب منافع و مسائل امنیتی این کشور را در نظر داشته باشد، مسکو آمادگی گفت‌وگو را دارد.«سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه امروز یکشنبه اعلام کرد اگر غرب منافع و امنیت روسیه را به صورت کامل در نظر بگیرد، مسکو آمادگی گفت‌وگو با غرب را دارد.بنا گزارش ریانووستی، وزیر خارجه روسیه هچنین افزود برای آغاز گفت‌وگو، غرب باید رویکردهای جدی را پیشنهاد دهد که تنش‌های موجود را کاهش دهد.از سوی دیگر سفیر روسیه در آمریکا مواضع واشنگتن در قبال حمله به یکی از بنادر کریمه و توقف توافق غلات بین مسکو و کی‌یف را شوکه‌کننده، غیرمنصفانه و ظالمانه دانست. از سوی دیگر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به تعلیق مشارکت روسیه در توافق غلات و تاثیر آن بر تشدید بحران جهانی غذا، در پیامی توئیتری نوشت: تصمیم روسیه در تعلیق مشارکت در توافق دریای سیاه، مسیر اصلی صادرات کود و غلات را به خطر می‌اندازد. اتحادیه اروپا از روسیه می‌خواهد که در تصمیم خود تجدید نظر کند. همچنین وزیر امور خارجه آمریکا از روسیه خواست تا مشارکت خود در طرح غلات دریای سیاه را از سر بگیرد.
در این میان اما دبیر کل ائتلاف ناتو پیروزی روسیه در جنگ در اوکراین را یک «فاجعه» برای کی‌ِیف و یک «اتفاق بد» برای غرب توصیف کرد. «ینس استولتنبرگ»، دبیر کل «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) در مصاحبه‌ای ادعا کرد، آمریکا باید به حمایت از اوکراین در جنگش با روسیه ادامه دهد زیرا پیروزی روسیه در این جنگ باعث قدرت پیدا کردن چین خواهد شد.
https://siasatrooz.ir/vdcjmxevauqe88z.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما