سه شنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۹
کد مطلب : 125538

فنلاند رسما به ناتو پیوست

گام دیگر غرب در ناامن‌سازی جهان
فنلاند رسما به ناتو پیوست
نخست‌وزیر لهستان در حالی از ۳۱ عضوی شدن ائتلاف نظامی غربی ناتو با الحاق فنلاند خبر داد که شواهد امر نشان می‌دهد این پیوستن نه تنها موجب امنیت نمی‌شود بلکه به تشدید ناامنی‌ها دامن خواهد زد.
«ماتئوس موراویسکی» نخست‌وزیر لهستان در توییتی الحاق فنلاند به ناتو را تبریک گفت.او در پیام توییتری خود اعلام کرد: فنلاند اکنون در ناتو است! تبریک می‌گویم! از امروز، اتحاد (ناتو) از ۳۱ کشور تشکیل شده است. شرکای قوی تضمینی برای امنیت لهستان، منطقه ما و کل جهان است. فنلاند رسماً در تاریخ تأسیس ناتو در ۷۴ سال پیش-چهارم آوریل-به این اتحاد نظامی ملحق شد.
دبیرکل ناتو با بیان اینکه درهای این ائتلاف نظامی به روی هر کشوری که بخواهد عضو آن شود باز است، گفت از هرگونه عملیات علیه کشورهای عضو جلوگیری می‌کنند. «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفت فنلاند به این ائتلاف نظامی می‌پیوندد و در تمام وظایف آن شرکت می‌کند.
استولتنبرگ با بیان اینکه ناتو امنیت فنلاند را تضمین می‌کند، توضیح داد: «فنلاند از امروز تضمین‌های امنیتی کاملی را که عضویت در ناتو ارائه می‌دهد، دریافت خواهد کرد. عضویت فنلاند برای ائتلاف و برای منطقه بالتیک بسیار مهم است».وی با بیان اینکه درهای ناتو به روی هر کشوری که بخواهد عضو آن شود باز است، اظهار داشت: «من با رئیس جمهور ترکیه صحبت کردم و با او توافق کردم که پرونده الحاق سوئد به ائتلاف را مجدداً پیش ببرد».این مقام اروپایی مدعی شد: «[ولادیمیر] پوتین [رئیس جمهور روسیه] فقط اوکراین را تهدید نکرد، بلکه هر کشور اروپایی را که می‌خواهد تصمیم مستقلی برای پیوستن به ناتو بگیرد، تهدید کرد. لفاظی‌های اتمی پوتین خطرناک و بی پروا است اما تاکنون هیچ تغییری در موقعیت تسلیحات اتمی روسیه مشاهده نکرده‌ایم». سرگئی شویگو وزیر دفاع گفت پیوستن فنلاند به اتحاد نظامی ناتو و اقدام ناتو برای افزایش آمادگی رزمی خود خطر درگیری را افزایش می‌دهد.
شویگو همچنین گفت برخی جت‌های نظامی بلاروس اکنون قادر به حمل کلاهک هسته‌ای هستند و سامانه‌های موشکی اسکندر به بلاروس منتقل شده‌اند که می‌توانند برای حمل موشک‌های معمولی یا هسته‌ای مورد استفاده قرار بگیرند. وی تاکید کرد نیروهای روسیه سلاح‌ها و تجهیزات غربی ارسال شده به اوکراین را در سایت‌های نظامی و حین حمل و نقل آن‌ها هدف قرار می‌دهند. وزارت خارجه روسیه در اشاره به الحاق فنلاند به ناتو اعلام کرد به دلیل افزایش خط تماس مستقیم بین این ائتلاف غربی و مرزهای فدراسیون روسیه، تغییر اساسی در وضعیت منطقه شمال اروپا ایجاد شده است.این وزارتخانه اعلام کرد: همانطور که بارها هشدار داده‌ایم، فدراسیون روسیه مجبور خواهد شد اقدامات تقابلی هم از نظر ماهیت فنی-نظامی و هم برای توقف تهدیدها علیه امنیت ملی ما که در ارتباط با ورود فنلاند به ناتو ایجاد می‌شود،
انجام دهد.
در این میان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از طرح روسیه برای استقرار تسلیحات اتمی تاکتیکی در بلاروس انتقاد کرد.«جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، استقرار تسلیحات اتمی تاکتیکی در بلاروس را عاملی برای تهدید امنیت اروپا دانست.بورل پس از دیدار با «آنتونی بلینکن» وزیرخارجه آمریکا در سخنانی تاکید کرد: استقرار تسلیحات اتمی تاکتیکی روسیه در اراضی بلاروس، تنش‌های جدیدی را ایجاد نموده و به تهدیدی مستقیم برای امنیت اروپا تبدیل می‌شود. سخنگوی کاخ کرملین با بیان اینکه فنلاند هرگز کشوری ضد روسیه نبوده، اما گفت که گسترش ائتلاف ناتو، مسکو را مجبور به انجام اقدامات تقابلی می‌کند.پسکوف در این‌باره توضیح داد: «وضعیت پیوستن فنلاند به ناتو، از اساس با مشکل اوکراین تفاوت دارد، زیرا این کشور هرگز ضد روسیه نبوده است». سخنگوی کرملین اما اظهار داشت: «ورود فنلاند به ناتو یک تشدید تنش دیگر است. روسیه از نزدیک استقرار تسلیحات ناتو در خاک فنلاند را زیر نظر خواهد داشت». خبر دیگر آنکه نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که مسکو برای دیدار سرگئی لاوروف با وزیر خارجه آمریکا در مقر سازمان ملل آمادگی دارد. «واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که مسکو مشکلی برای دیدار وزرای خارجه روسیه و آمریکا در حاشیه نشست اوایل اردیبهشت سازمان ملل در نیویورک ندارد.رسانه‌های روسیه از اظهارنظر واسیلی نبنزیا نماینده دائم این کشور در سازمان ملل درباره احتمال دیدار وزرای خارجه مسکو و واشنگتن خبر دادند.
صدها نفر از مردم آلمان با حضور در خیابان‌های شهر میلتنبرگ علیه دولت این کشور شعار سر دادند و خواستار توقف ارسال سلاح‌ به اوکراین شدند.معترضان می‌گویند که «جنگ اوکراین، جنگ ما نیست و مشارکت آلمان در این جنگ تنها درد و رنج‌ها را طولانی‌تر می‌کند.»با تداوم جنگ اوکراین و به تبع هزینه‌های بالای آن برای اعضای ناتو، در هفته‌های اخیر شعارهای ضدناتو و ضدجنگ در خیابان‌های آمریکا و اروپا کم‌کم شنیده می‌شود. هفته پیش نیز شبکه تلویزیونی «اولوسال کانال» با انتشار تصاویری اعلام کرد «اتحادیه جوانان ترکیه» با برگزاری تجمعی در آنکارا خواستار خروج ترکیه از سازمان نظامی ناتو شد.پیش از این نیز، صدها نفر از مردم آمریکا در اعتراض به حمایت نظامی و مالی ناتو و دولت آمریکا از اوکراین تجمع کردند. معترضان خواستار توقف فوری حمایت‌های مالی دولت بایدن از جنگ در اوکراین و اختصاص این پول‌های کلان به خدمات اجتماعی مانند آموزش و مسکن در خود آمریکا شدند.
https://siasatrooz.ir/vdcbfsb8wrhb5sp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما