يکشنبه ۲۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۲
کد مطلب : 125574
از آزادی ۱۳۰ اسیر یمنی تا مذاکرات هیات سعودی در صنعا

ثمره شیرین توافق مثلث پکن

هنوز چند روزی از امضای توافقنامه مشترک میان وزرای خارجه ایران و عربستان و اعزام هیات های فنی میان کشور برای بازگشایی سفارتخانه ها نمی گذرد که نتایج این همگرایی و حذف آمریکا از معدلات منطقه‌ای آزادی ۱۳۰ اسیر یمنی و نیز فسر هیات سعودی به صنعا بوده است.
توافق سه جانبه ایران، چین و عربستان نشانه ای از نظم نوین منطقه ای و جهانی است که در آن بازیگری غرب که منشا بحران سازی است معنایی ندارد. این همگرایی سه جانبه در کنار کاهش مداخلات غرب در امور منطقه می تواند زمینه ساز رویکردهای واحد ایران و عربستان برای حل بحران‌های منطقه از جمله مسئله من باشد.
منابع رسانه ای از دیدار محمدعلی الحوثی از اعضای شورای انقلاب مردمی یمن با هیئت نمایندگی عربستان سعودی در صنعا پایتخت یمن خبر می دهند.یک منبع آگاه در دولت نجات ملی یمن اعلام کرد، هیئت عربستان سعودی که شامگاه یکشنبه وارد صنعاء، پایتخت یمن شده بود، با مهدی المشّاط، رئیس شورای عالی سیاسی یمن دیدار کرد.این اولین دیدار یک مقام رسمی سعودی به صنعا بعد از ۸ سال جنگ ویرانگر علیه یمن است.
سید عبدالملک بدرالدین الحوثی، رهبر انقلاب یمن در سخنرانی خود قبل از دیدار نمایندگان عربستان سعودی بر ایستادگی، جهاد و فداکاری مردم یمن تاکید کرد و اظهار داشت علیرغم اینکه جنگ بین المللی علیه آنها به راه انداخته شد، ولی این جنگ پیروزی‌ها و نتایج مهمی را به همراه داشته است.منابع مذکور همچنین گفته‌اند: پس از اعلام رسمی پایان جنگ، رایزنی های یمنی-یمنی با نظارت سازمان ملل و سرپرستی عربستان برگزار خواهد شد.
این منابع افزودند: رایزنی‌های یمنی-یمنی با نظارت سازمان ملل و سرپرستی عربستان، تلاش خواهد کرد که توافقی برای مرحله انتقالی دو ساله حاصل شود. ریاض تصمیمش درباره پایان جنگ و بستن پرونده یمن را به شورای ریاستی یمن ابلاغ کرده است. منابع خبری یمنی اعلام کردند که هیات‌های سعودی و عمانی در سفرشان به صنعاء با رئیس شورای عالی سیاسی دیدار و درباره رفع محاصره گفت‌وگو خواهند کرد.«محمد البخیتی»، عضو دفتر سیاسی انصارالله در این باره می‌گوید: «خیلی زود است که مطمئن باشیم مذاکراتی که در صنعاء صورت می‌گیرد، با موفقیت همراه شود اما مشخص است که فضای صلح در منطقه حاکم شده و خوش‌بینی و امیدواری را به وجود می‌آورد.»
در این میان عبدالقادر المرتضی، رئیس کمیته ملی امور اسرا و آزادگان دولت نجات ملی یمن از رسیدن ۱۳ اسیر یمنی به فرودگاه صنعا خبر داد که مقامات ریاض آن‌ها را در مقابل آزادی یک اسیر سعودی آزاد کرده بودند.المرتضی در حساب کاربری خود در توئیتر تصویری از اسیران یمنی منتشر کرد که در این مبادله آزاد شده اند. به گفته این مقام، فرودگاه صنعا میزبان ۱۳ اسیری بود که توسط عربستان در مقابل یک اسیر که پیشتر آزاد شده بود، آزاد شدند. وی ابراز امیدواری کرد این اقدام مقدمه‌ای برای اجرای قرارداد مبادله اسرا باشد که اخیرا درباره آن توافق شد.
خبر دیگر از یمن آنکه عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن نسبت به ایجاد صلح در منطقه ابراز امیدواری و تاکید کرد که صلح شرافتمندانه میان صنعا و ریاض، یک پیروزی دوطرفه است.«محمد البخیتی» در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: هنوز زود است که با قاطعیت از موفقیت آمیز بودن مذاکرات صنعا سخن بگوییم، اما روشن است که فضای صلح منطقه را فراگرفته و این مساله باعث امید و خوشبینی است.وی افزود: صلح شرافتمندانه میان صنعا و ریاض، یک پیروزی دوطرفه و نیازمند آن است که تمام طرف ها برای تثبیت نتایج، از رسانه ای کردن آن خودداری کنند تا فضای صلح حفظ و صفحه جدیدی باز شود.عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن اضافه کرد که نباید رویدادها را فراموش کنیم تا رنج ها و مشکلات بار دیگر تکرار شوند.شامگاه شنبه، ساعاتی پس از سفر یک هیات عمانی به پایتخت یمن، یک هیات سعودی وارد صنعا شد.
همچنین سید عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصارالله یمن به رژیم موقت صهیونیستی درباره ادامه حملات به خاک سوریه هشدار داد.پایگاه خبری انصارالله به نقل از رهبر این جنبش گزارش داد که امیدوار است برادران حاضر در سوریه به راهبرد بازدارندگی در برابر دشمن صهیونیستی روی بیاورند.
وی همچنین تأکید کرد که دشمن صهیونیستی باید بداند که در ازای هر حمله‌ای که در سوریه انجام می‌دهد، در داخل اراضی اشغالی، ضربه آن را خواهد خورد.رهبر انصارالله دو روز پیش نیز ضمن محکوم کردن تجاوزات صهیونیست‌ها علیه مسجدالأقصی و معتکفان در این مسجد مقدس، این تجاوزات را اقدامات شیطانی توصیف کرد که بایستی با آن مقابله شود.الحوثی تأکید کرد که ایستادگی مسئولانه در کنار ملت فلسطین، دشمن اسرائیلی را نابود خواهد کرد. وی همچنین بر مسئولیت مسلمانان برای اتخاذ موضعی در حمایت از ملت فلسطین تأکید کرد.
«مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن هم ضمن محکومیت تجاوزات صهیونیست‌ها علیه مسجدالأقصی، گفت: « حمایت یمن از ملت فلسطین و ایستادگی در کنار آزادگان امت یک موضع اصولی، انسانی، سیاسی و دینی و تغییرناپذیر است و ما با وجود شرایط کنونی یمن مشتاق ایفای نقش موثر و عملی برای آزادسازی فلسطین هستیم». لازم به ذکر است برقراری ثبات و پایان جنگ یمن می تواند بخش قابل توجهی از دخالت های غرب تحت نام حمایت از متحدانشان علیه مقاومت یمن را خنثی سازد.
https://siasatrooz.ir/vdcbzsb8arhb5sp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما