جمعه ۲۰ شهريور ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۳
کد مطلب : 93643
مردودي‌هاي سال گذشته تكرار نشود؛

بهار علم و دانش دوباره نزديك مي‌شود

بهار علم و دانش دوباره نزديك مي‌شود

بوي ماه مهر مي‌آيد كم‌كم به فصل بازگشايي مدارس نزديك مي‌شويم. به روزي كه جشن شكوفه‌ها نام گرفته و كلاس اولي‌ها براي نخستين‌بار وارد مدرسه شده و از خانواده‌شان جدا مي‌‌شوند. اما در حالي كه به اين روزها نزديك مي‌شويم و شور و شوق بچه‌ها را از آغاز كلاس‌ها و ديدن دوستانشان شاهد هستيم بايد توجه داشته باشيم كه حوزه آموزش به عنوان حیاتی‌ترین قسمت هر جامعه باید با دقت و نظارت تیزبینانه‌ای رصد شود رها کردن این قسمت استراتژیک هر جامعه مي‌تواند پیامد‌هاي منفی بدنبال داشته باشد.
از سال قبل و با تغییر و تحول در نظام آموزشی امید آن مي‌رفت که خروجی مناسب‌تری از قبل را شاهد باشیم دیگر خبر مردودی، تجدید و تابستان سر کلاس رفتن دانش‌آموزان را شاهد نباشیم اما ظاهرا تمام این داستان‌ها از سر نوشته شد و باز هم خبر مردودی دانش‌آموزان در پايان سال گذشته شنيده شد، اكنون باز هم قرار است تغييراتي در آموزش و حتي رتبه‌بندي معلمان صورت گيرد چيزي كه هنوز نتيجه مثبت و منفي آن مشخص نيست.
يادمان نرفته كه معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در خبری جنجال‌آفرین، رقمی را برای رسانه‌ها رو کرد که بیشتر به یک اشتباه محاسباتی شبیه بود. مردودی ۴۷ هزار دانش‌آموز در کلاس اول ابتدایی! شاید خنده‌دار به نظر برسد اما این رقم بیشتر به یک تراژدی شبیه است. محمد دیمه گفت: این موضوع به هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست. چندی پیش یک اقدام شتاب‌زده انجام دادیم و سال‌ها باید تبعات آن را بپردازیم. تحول در نظام تعلیم و تربیت از دوره ابتدایی آغاز شده و اگر به ساماندهی و انسجام در این دوره نرسد، مانند بسیاری از اتفاقاتی که افتاده باید چند سال دیگر پاسخگو باشیم. به گفته معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش سال گذشته علی‌رغم اینکه ارزشیابی توصیفی در پایه اول ابتدایی انجام شد، ۴۷ هزار مردودی در این پایه داشتیم و این اصلا پذیرفتنی نیست.
هر چند كه بعد از اين صحبت عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی رقم اعلام شده از طرف محمد دیمه ور را غیر‌قابل باور خواند و افزود: باید معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در کمیسیون حضور پیدا کند و در‌خصوص ۴۷ هزار مردودی مقطع اول ابتدایی پاسخگو باشد چراکه تا این لحظه چنین آماری ارائه نشده است و بايد توضیح قابل قبولی در این خصوص داده شود. اما دست آخر مشخص نشد چه اتفاقي براي دانش‌آموزان مردود كلاس اولي رخ داد.
حالا كه به فصل بازگشايي مدارس رسيديم با تجربه تلخ سال گذشته لازم است آموزش به دانش‌آموزان اولياي آنها درباره نحوه تدريس جديد بيش از پيش در دستور كار قرار گيرد و اين موضوع براي كلاس اولي‌ها بيشتر رعايت شود.
اما از تجربه تلخ سال گذشته كه بگذريم بايد توصيه‌هايي به خصوص براي آنهايي كه مي‌خواهند اولين‌بار پا به مدرسه بگذارند، داشته و آنها را براي شروع ۹ ماه تحصيل آماده كنيم.
مهر امسال که از راه برسد تعداد زیادی از دانش‌آموزان برای نخستین‌بار رفتن به مدرسه را تجربه می‌کنند، کودکانی که برخی از آنها تجربه رفتن به مهدکودک و پیش‌دبستانی را داشته و تعدادی از آنها نیز برای نخستین‌بار است که می‌خواهند از مادر جدا شوند.
آماده کردن کودکان برای رفتن به مدرسه به ویژه آن گروهی که تجربه جدایی از مادر را ندارند، اهمیت بسیاری دارد. بسیاری از مادران تمایل دارند تا بدانند در فرصت کم باقی مانده تا بازگشایی مدارس باید چه اقداماتی را انجام دهند که کودک آمادگی رفتن به مدرسه و جدایی از مادر را داشته باشد. 

کاهش اضطراب کلاس اولی‌ها برای رفتن به مدرسه
در همين راستا مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش‌وپرورش روش‌های آماده‌سازی کودکان کلاس اولی برای رفتن به مدرسه و کاستن از ترس و اضطراب آنها را تشریح کرده است. ابوالقاسم عیسی‌مراد گفت:‌ دانش‌آموزانی که تجربه حضور در مهدکودک و پیش‌دبستانی را ندارند در اغلب اوقات برای رفتن به مدرسه و جدایی از مادر اضطراب دارند و همین موضوع باعث می‌شود که گاهی کودک به سختی از مادر جدا شود.
وی افزود: والدین باید چند هفته قبل از بازگشایی مدارس درخصوص مدرسه، معلم و کلاس درس برای فرزند خود صحبت کنند و حتی صبح‌ها رأس ساعتی که کودک باید به مدرسه برود او را از خواب بیدار کرده و در مسیر مدرسه تردد داشته باشند تا کودک محیط را از نزدیک ببیند.
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش ادامه داد:‌مادر کودک را برای رفتن به مدرسه تشویق کند و کیف، کفش و لوازم‌التحریر مدرسه را با همراهی کودک و انتخاب وی تهیه کند و در فرصت باقی مانده داستان‌هایی را برای کودک بگوید که در آن شخصیت اصلی داستان به مدرسه می‌رود و با اتفاق‌های جالبی مواجه می‌شود.
عیسی‌مراد تصریح کرد: مادران سعی کنند با استفاده از روش‌های مناسب مانند مثل گذاشتن کودک در خانه اقوام به مدت یکی دو ساعت در طول روز و همراه کردن او با کودکان همسن و سال خودش به تدریج وابستگی کودک را به خود کم کنند.
از ۳۱ شهريورماه مدارس كشور براي برپايي جشن شكوفه‌ها و پذيرايي از آنهايي كه براي نخستين‌بار به مدرسه وارد مي‌شوند آماده مي‌شود همچنين در كنار اين موضوع مدارس براي آغاز سال تحصيلي در همه مقاطع تحصيلي آماده شده است تا پذيراي دانش‌آموزان باشد. با توجه به قول فاني وزير آموزش و پرورش انتظار مي‌رود امسال مدارس از همه نيازهاي اوليه برخوردار باشند، در عين حال اميد است درباره مهلت اجاره مدارس و تمام شدن آن در اواسط سال فكري شود و شاهد تخليه مدارس در اواسط سال نباشيم.

خدمات ویژه مترو تهران برای سال تحصیلی
مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت بهره‌برداری مترو تهران از خدمات ویژه مترو برای آغاز سال تحصیلی جدید و رایگان بودن آن برای تمامی دانش‌آموزان و دانشجویان در روز اول مهر خبر داد.
به گزارش ایسنا، احسان مقدم با بیان اینکه همزمان با بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها حجم تردد بین شهری و ترافیک ناشی از آن افزایش پیدا می‌کند، افزود: همه ساله استفاده از مترو به عنوان یکی از بهترین و به صرفه‌ترین وسایل حمل‌و‌نقل عمومی برای دانشجویان و دانش‌آموزان مطرح بوده و در این راستا شرکت بهره‌برداری هم تمام توان خود را برای ارئه بهترین خدمات در این ایام به کار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه در طرح استقبال از مهر برنامه‌های ویژه‌ای برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است، افزود: این طرح از ۱۶ شهریور تا ۱۵ مهرماه در مترو تهران اجرا می‌شود که استفاده حداکثری از توان مترو، ارائه برنامه‌هاي ویژه فرهنگی و رایگان بودن خدمات در روز اول مهر برای دانش‌آموزان و دانشجویان از جمله برنامه‌هاي این طرح است.
مشاور مدیرعامل و مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت بهره‌برداری مترو تهران افزود: در مهر‌ماه مترو تهران با حداقل هدوی و اعزام قطارهای فوق‌العاده در زمان ازدحام در ایستگاه‌ها سعی می‌کند تا نسبت به تسهیل تردد در این ناوگان اقدام کند و اکنون قطارهای نیز به صورت کامل تعمیر، بازبینی و نظافت می‌شوند تا به بهترین نحو آماده خدمات‌رسانی باشیم.
به گفته مقدم، برابر برنامه‌ریزی‌هاي انجام شده برای توسعه خطوط مترو، در آینده نزدیک نیمه شمالی خط ۳ افتتاح خواهد شد که این امر باعث افزایش تردد مسافران در خطوط مترو خواهد شد.وی در ادامه با اشاره به برنامه‌هاي ویژه معاونت فرهنگی و اجتماعی شرکت برای استقبال از مهر گفت: در تمام ایستگاه‌هاي مترو با نصب بنر، لمینت و پخش کلیپ‌هاي ویژه، فضا‌سازی لازم جهت استقبال از ماه مهر صورت مي‌گیرد. همچنین روز اول مهر کارکنان شرکت بهره‌برداری مترو تهران با اهدا شاخه گل به دانش‌آموزان و دانشجویان خوش‌آمد خواهند گفت. 

سوشيانت آسماني

https://siasatrooz.ir/vdcexp8o.jh8xei9bbj.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی