سه شنبه ۳ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۹
کد مطلب : 124229
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سیاست روز:

۲۵ نفر از عاملان آتش سوزی زندان اوین شناسایی شده‌اند

مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری دیروز در پاسخ به سیاست روز درخصوص شناسایی عاملان زندان اوین گفت: پرونده‌هایی در این خصوص تشکیل و کسانی که در این آتش‌سوزی نقش داشتند، شناسایی و تفهیم اتهام شدند و پرونده در حال تحقیقات است و به زودی نتیجه این تحقیقات را اطلاع رسانی خواهیم کرد.
وی افزود: تا کنون ۲۵ نفر به عنوان از عاملین آتش سوزی در زندان اوین شناسایی شده‌اند، تحقیقات ادامه دارد و ممکن است تعدادی به این افراد اضافه و یا کاسته شود.
سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: افرادی که در آتش سوزی زندان اوین آسیب دیده اند از آشوب طلبان و اغتشاشگران این حادثه شکایت کرده‌اند. آشوب گران از بند مربوط به سارقان بودند، در این حادثه هیچ زندانی نتوانست از بازداشتگاه اوین فرار کند. وی با بیان اینکه در حادثه اوین، دل مردم را آزردند و دشمنان ما را شاد کردند، گفت: متاسفانه هشت نفر از زندانیان بازداشتگاه اوین فوت شدند. ممکن بود در حادثه اوین افراد بیشتری صدمه ببیند اما به لطف خدا و حضور به موقع همکاران ما در فراجا و آتش‌نشانان بسیار اثرگذار بود و این آشوب جمع شد.
ستایشی اظهار کرد: در اولین فرصت امکان تماس زندانیان با خانواده هایشان در شب حادثه فراهم شد و بلافاصله پزشکان سلامتی زندانیان را مورد بررسی قرار داده اند. سخنگوی قوه قضائیه پرتاب خمپاره و انفجار مین در حادثه اوین را تکذیب می‌کنیم.

احضار تعدادی از سلبریتی‌ها ورزشکاران، هنرمندان و روزنامه‌نگاران
وی همچنین درباره احضار تعدادی از سلبریتی‌ها، ورزشکاران، هنرمندان و روزنامه‌نگاران گفت: عده‌ای از این افراد به‌استناد دلایل قانونی احضار شدند و حسب مورد هم تعدادی از آنها بازداشت شده‌اند، این موضوع وجود دارد و دستگاه قضائی در این زمینه به تکلیف قانونی خودش عمل می‌کند و البته نسبت به این موضوع اهتمام دارد.
ستایشی در خصوص آمارهای فعالیت دستگاه قضا در حوزه حفظ حقوق عامه گفت: در دستگاه قضائی پرداختن به موضوع حفظ حقوق عامه جایگاه ویژه‌ای دارد و در این خصوص بیش از ۶۲ هزار فقره پرونده در دادسرا و بیش از ۵۹ هزار فقره پرونده در محاکم تشکیل شده است که برای بیش از ۵۶ هزار فقره پرونده حکم صادر شده است و بیش از ۴۳ هزار نفر محکوم شده‌اند. از این تعداد ۳۵۹۳ نفر محکوم به حبس شدند که ۴۳ درصد این افراد متصرفین اراضی ملی و منابع طبیعی هستند. ۸۵۹۰ مورد هم مورد پلمب و توقیف بوده که ۴۴ درصد آن مربوط به سلامت و بهداشت عمومی بوده است. حدود ۸۱ درصد از مجموع ۴۴ هزار و ۱۱۰ مورد قلع‌وقمع محدثات مربوط به تغییر کاربری اراضی کشاورزی بوده است.

تحریک مردم به درگیری و کشتار و تجزیه‌طلبی جرم سیاسی نیست
ستایشی در ادامه این نشست خبری درباره اینکه آیا اقدام برخی سیاسیون که به‌دنبال دوقطبی‌سازی هستند و از ادبیات اپوزیسیون استفاده می‌کنند شامل جرم سیاسی می‌شود یا نه، گفت: قانون جرم سیاسی سال ۹۵ تصویب شده و موارد این جرم را مشخص کرده است. در اتفاقات اخیر یک‌سری از جرایم احصا شده است که قانونگذار ابراز کرده است که اینها منصرف از جرم سیاسی است و جرم سیاسی تلقی نمی‌شود. تحریک مردم به درگیری و کشتار و تجزیه‌طلبی و آشوب، در شمول جرایم سیاسی نیست و جداگانه مطابق قوانین موضوعه (ماهیتی و شکلی) مورد رسیدگی واقع می‌شود. وی افزود: مباشرت، مشارکت و معاونت در جرم و حتی در شروع جرم، جرم سیاسی نیست. جرایم حدود و قصاص و سوءقصد به مقامات داخلی و خارجی و آدم‌ربایی و تهدید به بمب‌گذاری و هواپیماربایی و راهزنی دریایی و سرقت و تخریب اموال، در شمول جرم سیاسی تلقی نمی‌شود، اما نشر اکاذیب اگر همراه با نگاه سلطه و اخلال در امنیت کشور نباشد، در شمول جرم سیاسی است.
وی درباره پرونده دانشجویان بازداشتی در حوادث اخیر هم گفت: ریاست قوه قضائیه دستورات مؤکدی را در خصوص تعیین تکلیف عاجل دانشجویانی که تحت تعقیب قرار گرفتند و احیاناً بازداشت شده‌اند داشت و موضوع را به دادستان‌کل کشور محول کرد که وی مراتب را پیگیری کرد. قریب به اتفاق دانشجویان در روزهای اول اغتشاشات آزاد شدند و در زمان حاضر تعداد انگشت‌شماری از دانشجویان بازداشت هستند و آنهایی که بازداشت هستند بر اساس گزارش‌های موثق یا در معرکه بودند و وظیفه خاصی در میدان اغتشاشات داشتتد و یا ارتباطات خاصی با برخی شبکه‌ها و رادیوهای تابلودار جنایت‌پیشه داشتند و علیه کشور اقدام کرده‌اند که مسایل اینها در دست بررسی است.
ستایشی همچنین اعلام کرد: علاوه بر دانشجویان که وضعیت آنها از سوی ۲۰۰ گروه در حال بررسی است، افراد زیر ۱۸ سال هم کلاً تعیین تکلیف شده‌اند و اگر پرونده‌ای برای آنها تشکیل شده باشد در روند رسیدگی قرار می‌گیرد اما کسی از آنها الآن در بازداشت نیست.
وی درباره شکایت از رسانه‌های دروغ‌پرداز که بر آتش اغتشاشات می‌دمند، گفت: دادستانی‌کل کشور بر این اعتقاد و نظر استوار است که علیه این گروه‌های استکباری که مشغول دروغ‌پراکنی و بیان سخنان کذب هستند اعلام جرم کند. مراتب در شورای‌عالی قضائی مطرح شده است و رئیس قوه قضائیه هم چگونگی فرایند را اعلام خواهد کرد.

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان
https://siasatrooz.ir/vdchiknzw23niid.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما