چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۰
کد مطلب : 124463
امیرعبداللهیان:

توطئه‌ ایجاد جنگ تروریستی و تجزیه ایران شکست خورد

وزیر خارجه ایران گفت: توطئه‌ای که براساس اسناد دقیق و موجود در دستگاه دیپلماسی، با هدف ایجاد جنگ تروریستی و در نهایت تجزیه ایران بود، شکست خورد.
حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشستی خبری به تشریح سیاست خارجی کشورمان پرداخت و به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد. امیرعبداللهیان در دومین نشست با خبرنگاران و اصحاب رسانه گفت: سیاست خارجه با محوریت نگاه به همسایگان و آسیا محور در مسیر درستی قرار دارد. در ۱۴ ماه گذشته حجم تبادلات تجاری ما از اروپا تا آسیا از ۳۷ درصد تا ۵۷۱ درصد رشد داشته است. بخش عمده رشد خارج از نفت و سنتی بوده است. وی گفت: خوشبختانه توطئه‌ای که براساس اسناد دقیق و موجود در دستگاه دیپلماسی، با هدف ایجاد جنگ تروریستی و در نهایت تجزیه ایران بود، شکست خورد.
امیر عبداللهیان درباره وجود پایگاه‌های تروریست‌ها در خاک عراق گفت: یک دیپلمات عالیرتبه غربی اظهار داشت که آمریکا در عراق در سال‌های اخیر در دوره نخست وزیری عادل عبدالمهدی توانست با آوردن ۳۰ هزار زن به میدان التحریر و به کارگیری ظرفیت‌های مجازی دولت عبدالمهدی را ساقط کند. این مقام غربی مدعی بود که در قبال جمهوری اسلامی ایران هم فرصت بزرگی برای آمریکا و تعداد اندکی کشورهای اروپایی می‌بینند، دخالت‌های خارجی در ۸ هفته گذشته در اوج خود قرار داشت. ۷۶ مرکز تروریستی و ضدانقلاب در اقلیم کردستان فعال شدند و سلاح‌های آمریکایی و اسرائیلی وارد ایران شد.
وزیر هارجه افزود: دو مرتبه در تهران و بغداد با مقامات عراق و اقلیم نشست‌هایی داشتیم و توافق‌هایی به عمل آوردیم. دوستان ما در عراق متعهد شدند این گروه‌های تروریستی را دور و در فاصله زمانی تعیین شده خلع سلاح کنند.
امیر عبداللهیان تأکید کرد؛ مادامی که تهدیدی از سوی کشورهای همسایه متوجه ما باشد نیروهای مسلح به اقدامات خود ادامه خواهند داد، ما نیز به گفتگوها ادامه خواهیم داد.
وی درباره دخالت کشورهای غربی در آشوب‌ها گفت:من در تماس‌هایم با مقامات جهان از جمله انگلیس، آلمان و فرانسه به صراحت مواضع جمهوری اسلامی ایران را منعکس کردم. سه کشور اروپایی، آمریکا و لابی صهیونیست‌ها درک درستی از وقایع نداشتند و مداخلات زیادی در اظهارنظرها داشتند. برخی مقامات تلاش کردند اشتباهات خود را در گفتگوهایشان اصلاح کنند.
وزیر خارجه به مسئله حقوق بشر اشاره کرد و افزود: رعایت حقوق مردم و رعایت حقوق بشر در آموزه‌های دینی و ملی وجود دارد و مقام معظم رهبری رعایت آن را متذکر می‌شوند. در اغتشاشات اخیر به مقامات اروپایی که مدعی دفاع از حقوق بشر هستند گفتم که پلیس خویشتنداری کرد. اینکه بیش از ۵۰ نیروی امنیتی با سلاح گرم و سرد به شهادت رسیدند و این که بیش از چندهزار نیروی ما مجروح شدند، نشان دهنده خویشتنداری جمهوری اسلامی ایران است.
رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد؛ کمیته ملی حقیقت یاب زیر نظر وزیر کشور تشکیل شده و جمعی از حقوقدانان مسائل را پیگیری می‌کنند که گزارش آن را در اختیار مجامع جهانی قرار می‌دهیم.
وی به ادامه اقدامات دیپلماسی برای لغو تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران برای لغو تحریم‌ها از طریق اتحادیه اروپا و... مسیر دیپلماتیک را در دستور کار خودش داشت. در برخی از روزهای اغتشاش طرف آمریکایی تصور می‌کرد که ما از خطوط قرمزمان عبور می‌کنیم. تبادل پیام‌ها در مسیر دیپلماتیک بین ایران و آمریکا ادامه دارد. امیدوارم با نگاه واقع بینانه در صورتی که به گام پایانی توافق برسیم، از یک توافق قوی و پایدار صحبت کنیم.
وزیر خارجه افزود:اظهارات دوگانه مقامات آمریکایی با هدف تشدید اغتشاش در ایران و گرفتن امتیاز در میز مذاکره صورت می‌گیرد.
ایمر عبداللهیان به جمایت از ایرالنی‌های مقیم خارج اشاره کرد و گفت: ایرانیان خارج از کشور همواره مورد توجه دولت و دستگاه سیاست خارجی هستند. آن‌ها فرهیخته هستند و آنچه برخی رسانه به نمایش می‌گذارند، متفاوت با جامعه بزرگ ایرانیان در خارج از کشور است. به دفاتر خود اعلام کردیم که ضمن حمایت از آن مردم، آخرین مراجعه ایرانیان گزارش شود. نه تنها مراجعات ایرانیان کاهش پیدا نکرده بلکه شاهد رشد مراجعات هستیم.
به زودی قانون حمایت از ایرانیان خارج از کشور را در دولت و مجلس در دستور کار می‌دهیم تا پیوند بیشتری بین آن‌ها با ایران برقرار شود. وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری در خصوص آغاز غنی سازی ۶۰ درصدی در فردو گفت: یکی از نکاتی که قدری تاخیر در رسیدن به مرحله نهایی توافق ایجاد کرد، حل اختلافات بین ایران و آژانس بود.
ما در مذاکرات ماه‌های گذشته تاکید کردیم آژانس از مسیر فنی خارج شده و در مسیر سیاسی گام برداشته است. هفته گذشته مقامات آژانس اعلام کردند قطعنامه جدیدی در کار نخواهد بود و کارشناسان برای رفع ابهامات به ایران خواهند آمد. اما قطعنامه مطرح شد. به مقامات غربی گفتیم خود به سوء استفاده از رفتار آژانس برآمدید.
وزیر خارجه افزود:دستور کار ما در وزارت خارجه پیگیری مذاکرات با روش حکیمانه و مقتدرانه در چارچوب بازگشت به برجام است. این موضوع می‌تواند به نقطه نهایی برسد.
https://siasatrooz.ir/vdch-knzx23nikd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما