يکشنبه ۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۸
کد مطلب : 125045

وعده‌های بودجه‌ای رئیس جمهور برای ۱۴۰۲

وعده‌های بودجه‌ای رئیس جمهور برای ۱۴۰۲
رئیس جمهور گفت: تلاش دولت این بوده که سال ۱۴۰۱ را با رشد اقتصادی به پایان ببرد؛ قبل از آغاز دولت شاهد ۰.۴ رشد بودیم و دهه ۹۰ مشکلات زیادی وجود داشت ولی امروز حدود ۴ درصد رشد اقتصادی داریم.
سید ابراهیم رئیسی رئیس‌ جمهور که دیروز برای دفاع از کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ به مجلس رفته بود گفت: باید برای وضعیت کشور علی‌رغم همه دشمنی‌ها و توطئه‌ها شکرگزار خداوند متعال باشیم؛ حضور و صبر مردم موجب شد دشمن ناکام شود.
وی در واکنش به اقدام اخیر اروپا در تروریستی خواندن سپاه گفت: می‌خواهند بخش قابل توجهی از حاکمیت ما را به خاطر اقدامات انقلابی‌اش مورد سرزنش قرار دهند؛ هیچ ارتش و نیروی مسلحی در جهان به میزانی که سپاه با تروریسم مقابله کرده، اقدامات نداشته و ارتش‌ها و سران منطقه به این حقیقت معترف هستند.
رئیسی در ادامه سخنان خود درباره بودجه ۱۴۰۲ عنوان کرد: در سال جاری تلاش دولت این بوده ۱۴۰۱ را با رشد اقتصادی به پایان ببرد؛ قبل از آغاز دولت شاهد ۰.۴ رشد بودیم و دهه ۹۰ مشکلات زیادی وجود داشت؛ ولی امروز حدود ۴ درصد رشد اقتصادی داریم؛ این نشانگر تلاش همه بخش‌هاست. وی گفت: شرایط فعلی کشور نشان از رشد سرمایه‌گذاری، کاهشی شدن تورم و رشد تولید است. ۵ درصد رشد تولید و بیش از ۵ درصد رشد تجهیزات تولیدی را تجربه کردیم که زمینه رشد است. همچنین اشتغال ما افزایشی بوده و اینها نشانه‌های حرکت دولت برای تحقق بودجه ۱۴۰۱ است.
رئیسی بیان کرد: علی‌رغم همه تحریم‌ها شاهد افزایش صادرات نفت خام، میعانات گازی و دسترسی به منابع ارزی بودیم و این افتخار دولت است که تحریم را دور زده و خنثی کرده و توانسته به منابع ارزی دست یابد. وی گفت: تلاش شد از تنخواه خزانه استفاده نشده و استقراض صورت نگیرد و این یک واقعیت است. علی‌رغم اینکه مردمی‌سازی یارانه‌ها و افزایش ۷ برابری پرداخت یارانه به مردم را داشتیم اما استقراضی صورت نگرفت و این موفقیت دولت است.
رئیس‌جمهور درباره اجرای کالابرگ الکترونیکی تصریح کرد: ابتدای سال جاری زیرساخت‌ها برای کالابرگ آماده نبود و مجلس هم در جریان امر قرار گرفت؛ اما اخیراً زیرساخت آماده شد و در استان‌هایی هم آغاز شده است. نتایج آن را به مجلس اعلام خواهیم کرد و مردم در جریان قرار خواهند گرفت. رئیسی گفت: برای تحقق درآمدها در حوزه نفت، مالیات و به‌ویژه فرارهای مالیاتی تلاش شده و مؤدیان جدید گواه بر تلاش دولت است. سال جاری با همکاری مجلس کارهایی مانند تعرفه‌گذاری خدمات‌ پرستاران، رتبه‌بندی معلمان و بازنشستگان انجام گرفت؛ برخی این موارد حدود ۱۰ سال معطل مانده بود.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: در تولید انواع محصولات خودرو با افزایش مواجه هستیم و صنایع ما افزایشی بوده که نشان از رشد تولید است. درباره تولید گام‌های خوبی برداشته شده و این نشان از حرکت برای اجرای فرمایش چند ساله مقام معظم رهبری است که به عنوان شعار سال اعلام می‌کنند.
رئیس‌جمهور بیان کرد: صادرات غیرنفتی ۱۹ درصد و واردات کالاهای سرمایه‌ای رشد داشته که نشان‌دهنده پیشرفت است.
رئیسی درباره آمار اشتغال اظهار داشت: دولت قول داده بود سالی یک میلیون شغل ایجاد کند و بنده الآن می‌گویم این میزان محقق شده ولی ما این را کافی نمی‌دانیم و باید بیشتر تلاش شود.
وی عنوان کرد: در تولید غلات ۱۷ درصد رشد انجام گرفت و صادرات محصولات کشاورزی از ۱۶ میلیون تن به ۲۰ میلیون تن رسیده است. ضمن اینکه با ۶۰ درصد خرید تضمینی گندم مواجه بودیم و این نکته قابل توجه است که شرکت‌های دانش‌بنیان بخش کشاورزی ۷۱ درصد رشد داشته است.
وی در تشریح ابعاد بودجه سال آینده گفت: تأمین یارانه یا کالابرگ معادل ۳۶۰ هزار میلیارد تومان، رشد متوسط ۲۰ درصدی حقوق شاغلین و بازنشستگان، رشد حداقل حقوق ۷ میلیون تومان، کاهش مالیات واردات نهاده‌های دامی به ۱ درصد و واردات خودرو از سایر موارد است.
رئیسی همچنین درباره علت افزایش درآمدها در بودجه گفت: افزایش مالیات مربوط به فرار مالیاتی و همچنین مؤدیان جدید بوده و علت افزایش هزینه‌ها نیز بخشی درباره حقوق و دستمزد است که افزایش می‌یابد و بخشی هم مربوط به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان هدفمندی یارانه‌هاست. وی با بیان اینکه دولت برای ۴ مسئله اساسی‌ترِ کشور برنامه کوتاه‌مدت دارد و بنده در روزهای آینده درباره آن توضیح خواهم داد، خاطرنشان کرد: مسکن، معیشت، خودرو و حوزه سلامت مد نظر است و دولت برنامه کوتاه‌مدتی را تدوین کرده که وضعیت در آینده نزدیک متفاوت خواهد شد.
رئیس‌جمهور افزود: علی‌رغم همه تلاش‌های دشمنان برای تحمیل فشار و اینکه می‌خواهند شرایط را بر مردم سخت کنند، تلاش دولت و قوا باید بر ایجاد امید در دل مردم باشد. همه بخش‌ها باید امیدآفرینی کنند در حالی که دشمن همه توان خود را به کار گرفته تا در دل مردم تردید ایجاد کرده و یأس‌آفرینی کند.
رئیسی گفت: وضعیت ارز، طلا و بسیاری از گرانی‌ها در کشور کاهشی خواهد شد و وضعیت آینده ما بسیار روشن‌تر از امروز خواهد بود. وی اظهار داشت: دشمن نمی‌خواهد رشد کشور را ببیند و با اراده پولادین مردم و همت مسئولان نظام، مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت و زمینه هرگونه ناامیدی را از بین خواهیم بود و دشمن در این عرصه هم شکست خواهد خورد.
رئیس‌جمهور عنوان کرد: بودجه برای فعالان اقتصادی، بازار، سرمایه‌گذاران پیام دارد؛ این پیام باید امیدبخش باشد و احساس کنیم فعالیت و تلاش در کشور مضاعف شده است.
https://siasatrooz.ir/vdceen8znjh8w7i.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی