چهارشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۰
کد مطلب : 125298
اولین کشف نرخ مرکز مبادله ارزی

دلار ۴۱‌هزار و ۵۴۹‌ تومان شد

دلار ۴۱‌هزار و ۵۴۹‌ تومان شد
بر اساس اولین معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران قیمت اسکناس دلار ۴۱۵۴۹ تومان و قیمت حواله دلار ۳۶۱۳۰ تومان کشف شد.
صبح دیروز مرکز مبادله ارز و طلای ایران با حضور رئیس‌کل بانک مرکزی رونمایی شد و اولین نرخ کشف‌شده ارز در این مرکز مشخص شد. بر اساس اولین معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران قیمت اسکناس دلار ۴۱۵۴۹ تومان و قیمت حواله دلار ۳۶۱۳۰ تومان کشف شد.
با اعلام بانک مرکزی از دیروز مرکز مبادله طلا و ارز ایران رسماً آغاز به کار می‌کند؛ این مهم بعد از آن به مرحله اجرا درآمده که در هفته‌های اخیر نرخ ارز نوسان شدید را ثبت کرده و به رکوردهای تاریخی رسیده است.در این مرکز تأمین ارز ۶۸ نوع قلم خدماتی انجام خواهد شد؛ مردم برای دریافت این ارز باید به کارگزاری‌هایی که بانک مرکزی معرفی می‌کند مراجعه کنند و در زمان مشخصی ارز خود را دریافت می‌کنند. در آینده صرافی‌های بانکی و تضامنی نیز به این کارگزاری‌ها اضافه خواهد شد.
طبق تصمیم جدید بانک مرکزی؛ برای مسافرت‌های زمینی ۳۰۰ یورو و مسافرت‌های هوایی ۵۰۰ یورو اختصاص داده شده است؛ ارز مسافرتی پشت گیت فرودگاه‌ها به مسافران تحویل داده خواهد شد.
نکته مهم در سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی این است که از این پس دیگر این بانک، ارز برای فروش با کارت ملی در اختیار صرافی‌ها قرار نمی‌دهد؛ البته صرافی‌ها می‌توانند از منابع داخلی خودشان در همان سرفصل ارز از مردم بخرند و به مردم بفروشند.بانک مرکزی در بسته جدید ارزی که از امروز به اجرا در می‌آید، از تجربه روسیه در بازگرداندن ارزش روبل استفاده کرده است. بر اساس این مدل و بسته جدید ارزی که از فردا به اجرا در می‌آید، کل منابع ارزی حاصل از صادرات اصطلاحاً زیر کلید بانک مرکزی قرار می‌گیرد.این مدل که اجرای موفق آن به‌وسیله دولت روسیه موجب شد روبل پس از ریزش اولیه در قضیه جنگ اوکراین ظرف یک ماه، ارزش خود را بازیابی کند و حتی بالاتر از ارزش قبلی، پیمان‌سپاری صددرصدی ارزهای صادراتی است.در این مدل، ارزهای حاصل از صادرات به‌خصوص در صنایع و معادنی که محصولات خود را به‌واسطه منابع ارزان انرژی تولید می‌کنند و در بازارهای جهانی به فروش می‌رسانند، تحت کنترل بانک مرکزی قرار می‌گیرد و این صادرکنندگان عمده (پتروشیمی، فولاد، مس و...) الزاماً باید ارز خود را در بازار مبادله ارز و طلا، عرضه کنند.
در همین حال رئیس کل بانک مرکزی گفت: نرخ ارز در مرکز مبادله ارز و طلای ایران مبتنی بر منابع و مصارف ارزی کشور و همچنین براساس متغیر‌های بنیادین اقتصاد کشور تعیین می‌شود. رئیس کل این بانک در آیین رونمایی از مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفت: یکی از برنامه‌های ما راه اندازی این مرکز بود که متأسفانه به دلیل مسائل نرم افزاری این امر با کمی تأخیر محقق شد، چراکه می‌خواستیم کار را با قدرت آغاز کنیم.رئیس شورای پول و اعتبار با ارائه گزارشی درخصوص شرایط ارزی کشور تصریح کرد: در حال حاضر که ۵۰ روز از قبول مسئولیتم در بانک مرکزی می‌گذرد، ۶.۵ میلیارد دلار برای واردات کالا‌های اساسی اختصاص یافته است که این مهم نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد بیشتر بوده و نرخ آن نیز صرفا ۱۷ درصد افزایش داشته است.وی افزود: سامانه نیما که مربوط به ارز حواله‌ای است و شامل منابع ارزی اصلی کشور است همچنان فعالیت خود را ادامه می‌دهد.فرزین با بیان اینکه مرکز مبادله ارز و طلای ایران، برای سهولت در تامین ارز و ایجاد نرخ مرجع ایجاد شده است، تصریح کرد: نرخ‌های بازار آزاد عمدتا به دلیل انتظارات تورمی به وجود آمده و عوامل مختلفی در آن دخیل است. البته بسیاری از این مواردی که موجب افزایش و التهاب نرخ ارز در بازار ارز شده است در حیطه وظایف بانک مرکزی نیست، به همین دلیل باید جایگزینی را برای آن در نظر گرفت تا تمام فعالان اقتصادی در آن شرکت کنند و نرخ در آن کشف شود.
وی خاطرنشان کرد: ما از لحاظ ذخایر ارز با هیچ محدودیتی برای تأمین نیاز‌های ارزی کشور مواجه نیستیم و از لحاظ وضعیت ارزی و تراز تجاری مثبت از شرایط مطلوبی برخورداریم. اما آنچه بازار را به هم ریخته است فرایند انتظارات تورمی است.دکتر فرزین با بیان اینکه مرکز مبادله ارز و طلای ایران دارای چندین جز است، یادآور شد: جز نخست آن تالار حواله است که بخشی از منابع ارزی که در سامانه نیما عرضه می‌شد بویژه ارز فولادی ها، پتروشیمی ها، مواد غذایی، فرآورده‌های ویژه و ... در این تالار عرضه خواهد شد و فرایند تعیین قیمت به صورت کشف قیمت بر اساس عرضه و تقاضا خواهد بود.
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: در حال حاضر کالا‌هایی که در مرکز مبادله ارز دریافت می‌کنند مشخص شده اند و همین امروز در شروع کار براساس عرضه و تقاضا نرخ کشف و بر همین مبنا ارز تخصیص می‌یابد لذا پیش بینی من این است که امروز حجم معاملات در بازار حواله رشد قابل توجهی داشته باشد.
دکتر فرزین با اشاره با بیان اینکه تالار دوم به ارز خدماتی اختصاص دارد، عنوان کرد: تاکنون ارز به صرافی‌ها ارائه می‌شد و افراد با همراه داشتن کارت ملی به صرافی‌ها مراجعه می‌کردند و می‌توانستند ۵۰۰۰ یورو ارز دریافت کنند، آن هم به این دلیل که سامانه مرکز هنوز راه اندازی نشده بود. اما با راه اندازی مرکز مبادله ارز و طلای ایران تمام نیاز‌های خدماتی شناسایی شده است و در قالب سامانه و پس از تأییدیه‌های دستگاه‌های مربوطه با نرخی که در بازار کشف می‌شود معامله می‌شود. مهم‌ترین ارز‌های خدماتی نیز شامل دانشجویی، مسافرتی و مأموریتی است و البته بیش از ۶۰ نوع نیاز ارزی خدماتی شناسایی شده است.دکتر فرزین درباره نحوه تعیین نرخ ارز در این مرکزی گفت: نرخ ارز در مرکز مبادله ارز و طلای ایران مبتنی بر منابع و مصارف ارزی کشور و همچنین براساس متغیر‌های بنیادین اقتصاد کشور تعیین می‌شود. نرخ اسکناس نیز متناسب بر همین امر تعیین می‌شود و سامانه نیما نیز همچنان برای کالا‌های اساسی به قوت به فعالیت خود ادامه خواهد داد.لازم به ذکر است رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه امروز مجلس برای بررسی نوسانات بازار ارز و افزایش نرخ دلار گفت که قرار است در این جلسه بسته پیشنهادی کمیسیون اقتصادی برای ساماندهی بازار ارز به دولت ارائه شود.
https://siasatrooz.ir/vdceon8zvjh8wwi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما