چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۰
کد مطلب : 125654
معاون ارتقای کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت عنوان کرد؛

۵۳ میلیارد دلار صادرات و شکستن رکورد ۱۰ ساله

هدفگذاری صادرات ۶۰ میلیارد دلاری در سال ۱۴۰۲
معاون ارتقای کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت با اشاره به هدفگذاری صادرات ۶۰ میلیارد دلاری در سال ۱۴۰۲ گفت: با رفع مشکلات زیرساختی مانند بحث لجستیک، صادرات ما از ۶۰ میلیارد دلار نیز فراتر می رود.
۵۳ میلیارد دلار صادرات و شکستن رکورد ۱۰ ساله
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان توسعه تجارت، محمدصادق قنادزاده، معاون ارتقای کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت به حضور در برنامه میز اقتصاد شبکه خبر به بیان گزارش عملکرد یکسال گذشته این سازمان پرداخت. وی بابیان اینکه سال گذشته رکورد صادرات کشور شکسته شده است گفت: سال ۱۴۰۱ عددی بالغ بر حدود ۵۳ میلیارد دلار صادرات داشتیم که این مهم با حمایت قوای ۳ گانه، حمایت و تحرک بخش خصوصی و حمایت دستگاه های پشتیبان رقم خورده است.
قنادزاده گسترش دامنه ارتباط تجاری با کشورهایی که پیش از این به آنها توجه نمی شد را علت اصلی این اتفاق خواند و افزود: از ابتدای دولت سیزدهم سعی شد با افزایش تحرک در تجارت خارجی و هدف گذاری تجارت با کشورهای همسایه، قاره آفریقا و آمریکای جنوبی افزایش صادرات رقم بخورد. به گفته وی افزایش دامنه تجارت، تبادل هیأت های تجاری و برگزاری نمایشگاه های مختلف به رسیدن به این عدد کمک کرده است.
معاون ارتقای کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت در پاسخ به این سوال که چه مقدار از صادرات ما در آمارها ذکر نمی شود گفت: تمام آمار صادرات و انواع آن در آمار گمرک موجود است اما فراموش نکنیم که صادرات خدمات ما در این آمار لحاظ نمی شود. وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۲ میلیارد دلار صادرات احصاء شده خدمات داشتیم گفت: اطلاع داریم که این عدد بسیار بیشتر از ۱۲ میلیارد دلار است که شامل خدماتی مانند گردشگری، گردشگری سلامت، ترانزیت، کالاهای خلاق، خدمات فنی و مهندسی و ... می شود.
قنادزاده همچنین از پیشنهاد سازمان توسعه تجارت به مجلس برای تعیین کد صادراتی این محصولات خبر داد و گفت: با تعیین کد، آمار صادرات خدمات نیز در آمار کلی صادرات ذکر می شود. وی همچنین در خصوص توان صادرات کشور گفت: تولید داخل نشان می دهد که توان ما چند برابر صادراتی است که اکنون انجام می شود. همانگونه که مقام معظم رهبری نیز فرمودند در بازاریابی مشکل داریم.
معاون ارتقای کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت ادامه داد: همچنین زیرساخت های ما نیز متوازن با توان صادراتی گسترش نیافته است. به طور مثال ما مشکل لجستیک داریم و هر چقدر هم تولید داشته باشیم اما ظرفیت لجستیک ما اجازه افزایش صادرات را نمی دهد. وی با برشمردن عارضه های تجارت کشور گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری نیز فرمودند در موضوع تجارت نیاز به تحول داریم؛ اکنون مقاصد عمده صادراتی ما به حدود ۶ کشور منتهی می شود که باید همانگونه که ایشان فرمودند با دخیل کردن کشورهای همسایه، آمریکای جنوبی و آفریقا آن را گسترش دهیم. البته از ابتدای دولت سیزدهم این مهم در دستور کار قرار گرفته و همین جهش صادراتی نیز ماحصل این اتفاق است.
قنادزاده افزود: عمده سبد صادراتی ما نیز مربطو به محصولاتی می شود که در زنجیره ارزش رتبه های پایینی دارند و به همین منظور ما برای تشویق به صادرات کالاهای صنعتی، فناوری، تکنولوژی و دانش بنیان برنامه ویژه تهیه کردیم و سعی داریم با سیاست گذاری ها و تعیین مشوق ها سبد را تغییر دهیم. وی با انتقاد از بی توجهی به صادرات خدمات در سنوات گذشته گفت: در یک بسته حمایتی که در اختیار وزیر صمت قرار دادیم برنامه مدونی از حمایت و تشویق با سیاستگذاری برای بحث خدمات در نظر گرفته ایم.
معاون ارتقای کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه این سازمان برنامه دارد تا در سال جدید تعداد رایزن های بازرگانی را از ۱۶ به ۲۵ برساند گفت: برای تغییر سبد صادراتی از طریق برگزاری نمایشگاه ها در بازارهای نوظهور و کشورهای همسایه، آمریکای جنوبی و آفریقا برنامه ریزی شده است و مراکز تجاری نیز به همین منظور پای کار هستند. وی پاسخ به سوالی در خصوص راه اندازی خطوط کشتیرانی و هوایی به آفریقا گفت: ظرف یکی دو ماه آینده خط کشتیرانی شمال آفریقا کار خود را آغاز می کند و همچنین تملک کشتی برای خط کشتیرانی غرب آفریقا نیز در حال انجام است و این خط نیز تا نیمه سال ۱۴۰۲ راه اندازی می شود. همچنین پیگیر راه اندازی خطوط هوایی نیز هستیم. قنادزاده هدف گذاری صادرات کشور در سال ۱۴۰۲ را رسیدن به صادرات ۶۰ میلیارد دلاری عنوان کرد و گفت: در صورت رفع موانع زیرساختی از عدد ۶۰ نیز عبور خواهیم کرد.
https://siasatrooz.ir/vdcammn6y49nui1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی