يکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۴
کد مطلب : 124042

تکرار یک خیانت

اروپا و آمریکا در قالب ناتو از اسفند ماه با ادعای حمایت و پذیرش عضویت اوکراین، این کشور را در گیر جنگ با روسیه کردند...
اروپا و آمریکا در قالب ناتو از اسفند ماه با ادعای حمایت و پذیرش عضویت اوکراین، این کشور را در گیر جنگ با روسیه کردند. در طول ماه‌های اخیر اوکراین بارها خواستار تحقق این وعده شده است حال آنکه رفتار آمریکا و ارکان ناتو نشان می‌دهد که آنها نه به دنبال پذیرش عضویت اوکراین بلکه همچنان از آن به عنوان یک قربانی استفاده می‌کنند.
اخیرا دبیر کل ناتو ادعای فرا رسیدن زمان صدور بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و ناتو را مطرح نموده است. طرحی که بر اساس آن عملا روند سلطه سیاسی، اقتصادی، امنیتی آمریکا بر اروپا در قالب ناتو که از جنگ جهانی دوم آغاز شده، همچنان ادامه خواهد یافت و خواست اروپایی‌ها مبنی بر داشتن نیروی نظامی و امنیتی مستقل، حضور مستقل و فعال در اقتصاد و سیاست بین‌الملل برای حداقل یک دهه آینده به حاشیه کشانده خواهد شد و این آمریکاست که در لوای نام ناتو برای آنها تصمیم گیری می‌نماید.
در هیمن حال در حالی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی با اهدافی خاص جنگ اوکراین را به پا کرده‌اند که هزینه اصلی آن را قاره اروپا می پردازد که حداقل پیامد آن بحران انرژی و غذایی و تورم افسار گسیخته‌ای که بسیاری از کشورهای اروپایی را فراگرفته است و می‌رود تا بنیان‌های سیاسی و اقتصادی آنها را به ورطه نابودی کشاند. بحران اقتصادی که حتی در کشورهای بزرگ اروپایی همچون آلمان و فرانسه تورمی بی‌سابقه در چند دهه اخیر را رقم زده است در حالی که ادامه جنگ اوکراین بهانه‌ای برای ادامه سلطه اقتصادی، سیاسی و امنیتی آمریکا بر اروپا گردیده و واشنگتن به دنبال آن است تا با استمرار جنگ سیاست فروش سلاح، انرژی و مواد غذایی به قیمت‌های سنگین به اروپا را اجرایی سازد. در این میان آمریکا و ناتو هر چند به دنبال توسعه اراضی می‌باشند اما از یک سو اولویت آنها عضویت‌های جدید به دلیل بحران‌های اقتصادی و سیاسی نمی‌باشد و از سوی دیگر به دنبال درگیری مستقیم با روسیه نمی باشند. در این چارچوب نیز پس از برگزاری همه پرسی الحاق چهار منطقه از اوکراین به روسیه صرفا به محکوم سازی این همه پرسی و ادعای ارسال سلاح برای اوکراین بسنده کردند و سخنی از پذیرش عضویت این کشور به میان نیاوردند. رفتارهای ناتو پس از اعلام نتیجه همه پرسی بار دیگر این حقیقت را نشان داد که ناتو هیچ طراحی برای پذیرش و حمایت از کی یف ندارد و صرفا از این کشور به عنوان یک قربانی استفاده کرده است. اولویت ناتو حفظ ماهیت در آستانه فروپاشی‌اش می‌باشد که در قالب گرفتار سازی اروپا در هزینه‌های جنگ اوکراین، پیگیری می‌گردد در حالی که کی یف نیز هیچ دستاورردی از این روند جز ویرانی نخواهد داشت.

نویسنده: علی تتماج
https://siasatrooz.ir/vdcayyn6u49nuw1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما