يکشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۷
کد مطلب : 125345

گام‌های اقتدار

بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیروز میزبان هیاتی با ترکیبی از رؤسای پارلمان عراق، امارات عربی متحده، اردن،...
بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیروز میزبان هیاتی با ترکیبی از رؤسای پارلمان عراق، امارات عربی متحده، اردن، فلسطین، لیبی، مصر و رؤسای هیأت‌های عمان و لبنان بوده است. این سفر در حالی صورت گرفته است که در نگاه نخست محور آن بر اساس اقدامات بشر دوستانه برای کمک به زلزله زدگان سوری بوده است چنانکه پیش از این نیز برخی کشورهای عربی با ارسال تجهیزات امداد رسانی برای کمک به زلزله زدگاه اقدام کردند. این بعد از سفر در حالی از سوی برخی محافل رسانه‌ای برجسته سازی می‌شود که نگاهی ریشه‌ای به مواضع روسای پارلمان‌های عربی در روزهای اخیر و نیز اقداماتی که از سوی سایر کشورهای عربی در قبال سوریه صورت گرفته است حقیقتی دیگر را آشکار می سازد. از یک کشور پارلمان‌های عربی بر لزوم بازگشت سوریه به اتحادیه عرب پس از ۱۲ سال از تعلیق عضویت آن تاکید کرده‌اند و بر نقش و جایگاه این کشور در معادلات منطقه اذعان کرده‌اند.
از سوی دیگر چندی روز پیش بشار اسد به عمان سفر نمود و توافقاتی برای توسعه روابط دو کشور صورت گرفت. همچنین پس از زلزله سوریه، برخی مقامات کشورهای عربی به دمشق سفر کردند در حالی عربستان نیز پس از سالها تقابل با سوریه و حمایت از تروریست‌ها اقدام به ارسال کمک‌های بشر دوستانه به این کشور نمود. نکته مهم آن است که هر چند این رفتارها در ظاهر برای کمک رسانی به زلزله زدگان است اما یک حقیقت را نباید فراموش کرد و آن اینکه کشورهای عربی تا به امروز همراستا و همسان با آمریکا در قبال سوریه عمل کرده‌اند لذا رویکرد کنونی آنها امری ورای کمک‌های انسان دوستانه است که بیانگر تغییرات در ساختار منطقه و جهان است.
سوریه در این سالها توانسه است در کنار مبارزه با تروریسم و حامیان آن در برابر تحریم‌های گسترده غرب دوام آورد و در عین حال با حمایت از فلسطین موقعیت منطقه‌ای خود را نیز حفظ نماید. در همین حال تحولات منطقه نشان می‌أهد که کشورهای عربی نیز دیگر اعتمادی به آمریکا ندارند که میزبانی گسترده از پینگ رئیس جمهور چین در سفر به عربستان و دیدارش با شورای همکاری خلیج فارس در کنار همگرایی کشورهای عربی با روسیه در اوپک پلاس نمودی از فاصله گرفتن این کشورها از آمریکاست.
بر این اساس می توان گفت که رویکردهای کشورهای مذکور به سوریه برگرفته از دستاوردهای مقاومت است که در کنار تضعیف جایگاه منطقه ای آمریکا، زمینه ساز ارتقای جایگاه سوریه را رقم زده است بگونه‌ای که اکنون روسای پارلمان‌های عربی به نمایندگی از سایر کشورهای عربی راهی دمشق شده و بر بازگشت سوریه به اتحادیه عرب تاکید می‌کنند.

نویسنده: فرامرز اصغری
https://siasatrooz.ir/vdchkmnzm23nixd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی