پنجشنبه ۲ دی ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۱
کد مطلب : 120979
افزایش ۵۰۰ هزار دستگاهی تولید خودرو در سال ۱۴۰۱ برای حذف قرعه‌کشی

بازار خودرو همچنان گرفتار وعده‌ درمانی

بازار خودرو همچنان گرفتار وعده‌ درمانی
در ادامه رویکرد وعده درمانی در قبال بازار خودرو، وزیر صمت از افزایش ۵۰۰ هزار دستگاهی تولید خودرو در سال آینده خبر داد و گفت: متناسب با تقاضا عرضه خواهیم کرد و با این فرایند، قرعه کشی خودرو در سال ۱۴۰۱ حذف می شود.
سیدرضا فاطمی امین پس از نشست مشترک با مسئولان دیوان محاسبات کشور در جمع خبرنگاران گفت: تقاضای خودرو در کشور یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه است و آنچه امسال تولید خواهد شد یک میلیون دستگاه است که ۵۰۰ هزار دستگاه کمبود عرضه خواهیم داشت این کمبود در سال آینده جبران خواهد شد. وی افزود: طبق برنامه، افزایش تولید خودرو پیش بینی شده و متناسب با تقاضا عرضه خواهیم کرد و با این فرایند، قرعه کشی خودرو در سال ۱۴۰۱ حذف می شود.
وزیر صمت در پاسخ به پرسش دیگری درباره آخرین برنامه های دولت برای اصلاح پرداخت یارانه ها گفت: طبق طرحی که کار مطالعاتی آن در حال انجام است، یارانه ها قطع نخواهد شد بلکه یارانه هایی که بی هدف پرداخت می شد و معمولا به دست مردم نمی رسید، هدفمند می شود.
فاطمی امین تصریح کرد: البته آخرین تصمیمات در این باره از جانب سخنگوی این طرح اعلام خواهد، اما خلاصه مطلب این است که با ایجاد رانت، یارانه ها به دست مردم نمی رسید چرا که شاهدیم ارز ۴۲۰۰ برای خرید نهاده های دامی مانند ذرت، کنجاله و سویا پرداخت و این کالاها وارد کشور می شود، اما کالاهای تولیدی مانند مرغ، تخم مرغ و لبنیات متناسب با ارز ۴۲۰۰ عرضه نمی شود و انحراف منابع داریم.
وی همچنین درباره جلسه مشترک با مسئولان دیوان محاسبات کشور گفت: هفت قانون در حوزه تولید وجود دارد که در جلسه امروز آنها را مرو کردیم و مواردی از آن الزاماتی است باید اجرا می شد.وزیر صمت افزود: خبری که به اعضای جلسه دادم این بود که ۹۰ پروژه ای که برای اصلاح ساز و کارها و فرایند در این وزارتخانه طراحی کردیم تقریباً تمام خلاء ها و نقص هایی که وجود داشته است، جبران می شود.
فاطمی امین گفت: مقرر شد مفادی از قوانین گذشته تاکنون که اجرا نشده یا ناقص اجرا شده است و کارهایی که متناسب با آن باید برنامه ریزی می کردیم رفع نقص شود که این کار را به کارگروهی ارائه می دهیم.
در همین حال وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در جلسه ستاد تنظیم بازار گزارشی از اقدامات در این حوزه به رئیس جمهور ارائه شد، گفت: رئیس جمهور بر تامین مایحتاج سفره مردم تاکید کردند.
سیدرضا فاطمی امین در حاشیه جلسه ستاد تنظیم بازار که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، گفت: جلسه ستاد تنظیم بازار چهارشنبه هر هفته به ریاست معاون اول رئیس جمهور و با حضور دستگاه‌های مرتبط از جمله وزارت دادگستری، وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت راه و شهرسازی برگزار می‌شود اما جلسه امروز به علت ارائه گزارش به رئیس جمهور با حضور وی برگزار شد. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در این جلسه گزارش از اقداماتی که تاکنون انجام شده به رئیس جمهور ارائه شد که این گزارشات حاکی از آن بود که خوشبختانه ما در بعضی از بخش‌ها از جمله قیمت مرغ، تخم مرغ تا حدی لبنیات و همچنین در بازار فولاد و سیمان موفق عمل کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه دولت سیزدهم کار خود را در حوزه تنظیم بازار در حالی که آشفتگی و تورم بالای ۴۰ درصد داشت، آغاز کرد، گفت: طبیعتا این انتظار نیز وجود ندارد که بسیار سریع بتوان نرخ تورم را کاهش داد. فاطمی امین بیان داشت: در این جلسه اقداماتی که در چند ماه گذشته در حوزه تنظیم بازار انجام شده به رئیس جمهور ارائه شد و رئیس جمهور نیز به نکاتی تاکید داشتند که با قوت بیشتری انجام شود. وی افزود: رئیس جمهور در جلسه امروز ستاد تنظیم بازار به سفره مردم و تامین مواد غذایی تاکید داشتند. وزیر صنعت معدن و تجارت بیان داشت: همچنین رئیس جمهور تاکید کردند که تمرکز روی لوازم خانگی باشد. وی بیان داشت: تاکید بعدی رئیس جمهور روی موضوع خدمات از قبیل خدمات درمانی، خدمات حمل و نقل و خدمات تعمیر لوازم خانگی بود./تسنیم
https://siasatrooz.ir/vdcfexdy1w6d01a.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما