يکشنبه ۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۷
کد مطلب : 124760
توجیهات جدید وزارت صمت برای افزایش قیمت خودروها

قیمت‌گذاری خودرو با معاملات صوری در بازار

قیمت‌گذاری خودرو با معاملات صوری در بازار
سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ضمن تاکید بر اینکه قیمت‌ها در بازار خودرو تحت تاثیر نرخ ارز افزایشی شده، معتقد است که قیمت‌سازان (دلالان) با معاملات صوری قیمت‌سازی می‌کنند.
امید قالیباف در حساب توییتر خود نوشت: «قیمت خودرو متاثر از نرخ ارز در بازار (نه در کارخانه) افزایش یافته اما چقدر؟ معتقدم با معاملات صوری قیمت‌سازی می‌کنند.
اثبات این مدعا کشف قیمت ۴۰۰۰ دستگاه شاهین و هایما در بورس است که بطور میانگین ۲۰۰ میلیون تومان زیرقیمت بازار بود، فلذا مردم فریب قیمت‌سازها را نخورند. عرضه‌ها در بورس ادامه دارد.» با توجه به اشاره سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفتنی است که در معاملات روز چهارشنبه (۳۰ آذر ماه) دو خودروی شاهین و هایما هر یک به تعداد ۲۰۰۰ دستگاه در بورس کالا عرضه شدند که شاهین ۳۴۶ میلیون تومان به فروش رسید، در حالیکه در بازار آزاد ۴۹۵ میلیون تومان قیمت داشت. همچنین هایما S۷ در معاملات بورس روز چهارشنبه ۸۱۴ میلیون تومان کشف شد که در بازار آزاد قیمتی در محدوده یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان آگهی شده بود. این مقام مسئول در وزارت صمت مقصر افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو را دلالان و قیمت‌سازان می‌داند که اکثریت کارشناسان و فعالان بازار خودرو، تورم و پارامترهای اقتصادی و البته سیاست‌های مالی و پولی سیاست‌گذاران (دولت) دانسته و معتقدند زمانی که وعده‌ها فاصله معناداری با واقعیت پیدا می‌کنند، هجوم به بازارهایی با قابلیت سرمایه‌ای بلندمدت همچون مسکن و خودرو، دور از انتظار نیست.بر همین اساس معتقدند که بایستی ریشه این التهابات را در حوزه سیاست‌گذاری‌های نادرست اقتصادی پیدا کرد و نمایندگان مجلس به سراغ وزارت اقتصاد برای کشف نادرستی‌ها بروند؟
لازم به ذکر است در ادامه اجرای وعده واردات خودرو، قفل واردات خودرو بعد از ۴ سال شکسته شد و نخستین محموله خودروهای وارداتی دیروز وارد بندر لنگه و تخلیه شد. خودروهای محموله مذکور از ۶ مدل مختلف برند کیا ۲۰۲۳ می‌باشند. درحالی این محموله هفته آتی در بورس کالا عرضه خواهد شد که قیمت پایه عرضه ۱۵ درصد بیشتر از قیمت تمام شده خواهد بود.
در همین راستا رحیمی مدیر کل گمرک لنگه در گفتگو با تسنیم از انجام تشریفات ترانزیت این محموله و انتقال آن به گمرک تهران جهت ترخیص نهایی خبر داد. به گفته رحیمی شب گذشته بعد از ورود محموله مذکور قبض انبار مربوطه صادر و اظهارنامه ترانزیت داخلی صادر شد. بر این اساس در ادامه تشریفات گمرکی، صبح امروز محموله مذکور راهی گمرک تهران خواهد شد.به گفته سخنگوی وزارت صمت، خودروهای دیگر نیز از کره‌جنوبی، ژاپن و چین به مقصد ایران بارگیری شده است. همزمان با ورود نخستین محموله خودرو به کشور، کار پذیرش خودروهای وارداتی در بورس از هفته گذشته آغاز شده و این هفته نهایی می‌شود و بنابراین از نظر بستر فروش نیز آمادگی لازم ایجاد شده است.
از سوی دیگر مدیر ارتباطات و بین الملل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: خودروهای وارداتی در بنادر نگهداری می شود و آمار دقیق این واردات را وزارت صمت می‌داند.حسین خوشبخت، درخصوص خودروهای وارداتی در بنادر گفت: خودروهای وارداتی وارد بنادر شده است آمار دقیق تعداد و مدل‌های این خودروها را وزارت صمت و گمرک می‌داند. بنادر امانت دار است و این خودروها تا وقتی که مدارک ترخیص از سوی گمرک و وزارت صمت داده نشود در بنادر خواهد ماند .خوشبخت گفت: آما دقیق خودروهای وارداتی را می‌توان از وزارت صمت دریافت کرد چرا که بنادر نگهداری از این خودروها را برعهده دارد.
https://siasatrooz.ir/vdch-knzv23niqd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی