شنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۲
کد مطلب : 125455
واکنش‌های جهانی به احیای روابط تهران - ریاض با میانجی‌گری چین

همگرایی منطقه‌ای در جهان پسا آمریکایی

همگرایی منطقه‌ای در جهان پسا آمریکایی
توافق میان ایران و عربستان برای احیای روابط آن هم با میزبانی چین بازتاب‌ها و واکنش‌های گسترده جهانی داشته است در حالی که بسیاری آن را همگرایی میان همسایگان و کشورهای منطقه بدون دخالت آمریکا ارزیابی کرده‌اند که می‌تواند به نقویت ثبات منطقه منجر شود.
ریاست جمهوری مصر در بیانیه‌ای به توافق ایران و عربستان سعودی واکنش نشان داد و آن را گامی مهم برشمرد.«احمد فهمی» سخنگوی رسمی ریاست جمهوری مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «جمهوری عربی مصر از این گام مهم تقدیر می‌کند و رویکرد عربستان سعودی در این زمینه درجهت رفع تنش در روابط منطقه‌ای و تأکید بر اتکای خود به مبانی و اهداف منشور سازمان ملل در خصوص احترام به حاکمیت کشورها و عدم مداخله در امور داخلی آن‌ها و نهادینه کردن مفاهیمی نظیر حسن‌همجواری و تقویت امنیت و ثبات در منطقه را ارج می‌نهد.»
معاون وزیر خارجه روسیه نیز در مصاحبه‌ای گفت که این کشور نیز در کنار کشورهایی نظیر عمان و عراق در عادی سازی روابط میان تهران و ریاض نقش داشته است.«میخائیل بوگدانوف» معاون وزیر خارجه روسیه گفت که مسکو به دوستان خود در ایران، عربستان سعودی و چین برای توافق در خصوص از سرگیری روابط میان تهران و ریاض تبریک می‌گوید. شورای انتقالی جنوب یمن نزدیک به امارات، از حصول توافق بین ایران و عربستان استقبال کرد.بنابر گزارش شبکه الجزیره، شورای انتقالی جنوب یمن ضمن استقبال از توافق تهران و ریاض تأکید کرد: «امیدواریم که این توافق به تحکیم امنیت و ثبات منطقه کمک کند».از سوی دیگر سخنگوی رسمی جنبش انصارالله یمن با استقبال از توافق ایران و عربستان، تأکید کرد که احیای روابط عادی بین کشورهای منطقه باعث احیای امنیت امت اسلامی می‌شود.
«محمد عبدالسلام» سخنگوی رسمی جنبش انصارالله یمن در حساب توئیتری خود نوشت: «منطقه به احیای روابط عادی بین کشورها نیاز دارد و با این روابط، امت اسلامی امنیت از دست رفته خود را در نتیجه دخالت‌های بیگانگان از جمله رژیم صهیونیستی و آمریکا ، بازمی‌یابد».به نوشته روزنامه «ساوت چاینا مورنینگ پست»، انتظار می‌رود توافق بین ایران و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک، تنش‌ها در سراسر منطقه غرب آسیا را کاهش دهد.به نوشته این رسانه انگلیسی‌زبان مستقر در هنگ‌کنگ، گرچه جزئیات توافقی که در طول مذاکرات پنج روزه در پکن حاصل شد، علنی نشده، بسیاری از تحلیلگران معتقدند شامل تفاهمی درباره پایان جنگ هشت ساله در یمن می‌شود. طبق این گزارش، تحلیلگران گرم شدن روابط بین این دو رقیب خارومیانه را «تحول بزرگ در دیپلماسی منطقه‌ای» توصیف کردند. وبگاه آمریکایی «وُکس» با اشاره به توافق تهران و ریاض گزارش کرد که این توافق نمایانگر خاورمیانه پساآمریکایی است.مقدمه این گزارش این گونه آغاز می شود که «به لحظه پساآمریکایی در خاورمیانه خوش آمدید» و سپس به کمرنگ شدن نفوذ ایالات متحده در غرب آسیا اشاره شده است.
طبق این گزارش، چندین دهه است که نفوذ ایالات متحده از نفوذ مخرب سال های پس از حمله ۱۱ سپتامبر گرفته تا دیپلماسی معاملاتی دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا در حال کاهش است.جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز ضمن استقبال از بازگشت روابط ایران و عربستان سعودی به حالت عادی، ابراز امیدواری کرد که این توافق بازتاب مثبتی بر آرمان فلسطین داشته باشد.جهاد اسلامی اعلام کرد توافق ایران و عربستان سعودی و بازگشت روابط آن‌ها گامی مهم و بزرگ در مسیر درست است. این جنبش فلسطینی اضافه کرد که کاهش تنش در منطقه به نفع منطقه و ملت‌های آن و همچنین کشورهای عربی و اسلامی و تمام کشورهای جهان است.
«بیل هگرتی» نماینده ایالت تنسی در سنای آمریکا خشم خود را از توافق ایران و عربستان سعودی برای از سرگیری روابط دیپلماتیک به میانجیگری چین ابراز کرد.در شرایطی که کشورهای منطقه غرب آسیا از توافق ایران و عربستان سعودی برای احیای روابط استقبال کرده‌اند، سناتور ارشد آمریکایی این توافق را «افول آمریکا» خواند. اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای با استقبال از توافق صورت گرفته بین ایران و عربستان سعودی، افزود ازسرگیری روابط بین این دو کشور می‌تواند به ثبات منطقه کمک کند.سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای به نقل از پیتر استانو سخنگوی این اتحادیه درباره ازسرگیری روابط دیپلماتیک بین ایران و عربستان سعودی، از توافق بین کشور استقبال کرد.
عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست چین در اشاره به توافق ایران و عربستان سعودی گفت خاورمیانه متعلق به مردم آن است و سرنوشتش باید در دست مردم این منطقه باشد.وانگ یی مدیر دفتر کمیسیون امور خارجی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین، تصمیم ایران و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک را «پیروزی صلح» خواند. وی گفت «پیروزی گفت‌وگو و پیروزی صلح است» و افزود: در دنیای پرتلاطم امروز خبری خوب و مهم بود و سیگنالی روشن فرستاد. روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در گزارشی به تحلیل توافق ایران و عربستان پرداخته است، توافقی که پس از میانجیگری چین صورت گرفت و بر این اساس اولین دیدار طرف ایرانی و سعودی در پکن برگزار شد.براساس گزارش پایگاه اینترنتی شبکه «المیادین»، در گزارش این روزنامه آمریکایی می‌خوانیم: «احیای روابط ایران و عربستان در نتیجه میانجی‌گری چین، ضرری بزرگ و آسیبی دوچندان به منافع آمریکاست».
ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین از حصول توافق جمهوری اسلامی ایران و عربستان برای احیای روابط دوجانبه استقبال کرد.ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین ضمن استقبال از این توافق، اعلام کرد که ایفای نقش مثبت چین در دستیابی به توافق تهران و ریاض را ارج می‌نهد.وزارت خارجه طالبان نیز در بیانیه‌ای از حصول توافق بین ایران و عربستان استقبال کرد و آن را گامی مهم در راستای تحکیم صلح و ثبات در منطقه خواند. وزیر دارایی اسبق رژیم صهیونیستی در سخنانی درپی توافق جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک به شدت از بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این رژیم انتقاد کرد و خواستار استعفای او شد.لیبرمن در ادامه تاکید کرد: نتانیاهو باید مسئولیت خود را بپذیرد و استعفا دهد.
https://siasatrooz.ir/vdcjiieviuqe8xz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما