دوشنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۰
کد مطلب : 125639
هشدار رئیس بانک مرکزی اروپا درباره وابستگی به آمریکا

اقتصاد اروپا باید دست به دامان چین شود

اقتصاد اروپا باید دست به دامان چین شود
هممزان با مواضع آمریکایی‌ها درباره برتری دلار در جهان، رئیس بانک مرکزی اروپا با اشاره به اظهارات اخیر امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در مورد روابط با آمریکا، انتخاب میان پکن یا واشنگتن را موجب تضعیف اقتصاد و فقر بیشتر دانست.
کریستین لاگارد، گفت که با افزایش فشار سیاسی بر کشورها برای انتخاب میان آمریکا و چین، رشد اقتصادی در سراسر جهان کمتر می شود و این چیزی است که باید به هر روش ممکن از آن دوری کرد.لاگارد این اظهارات را در پاسخ به سوال مجری شبکه سی‌بی‌اس آمریکا بر زبان می آورد؛ هنگامی که از وی درخصوص فشار فزاینده برای جانبداری از نظر اقتصادی میان آمریکا و چین و همچنین کاهش نفوذ جهانی واشنگتن پرسیده شد.
وی در پاسخ تاکید کرد که بی تردید رقابتی آشکار میان این دو اقتصاد بزرگ وجود دارد. این سیاستمدار فرانسوی در ادامه ابراز امیدواری کرد که واشنگتن و پکن بتوانند با یکدیگر گفت‌وگو کنند. وی در عین حال نسبت به ورود دشمنی به عرصه داد و ستد هشدار داد.رئیس بانک مرکزی اروپا یادآور شد که در همه روابط، چه تجارت، چه سیاست، چه توسعه اقتصادی و چه ثبات مالی، درگیری اجتناب ناپذیر نیست.
سخنان این مقام اروپایی در حالی است که تشدید تنش ها میان واشنگتن و پکن بر سر تایوان، روابط چین با اروپا و سایر کشورهای دیگر را مورد توجه قرار داده است. این امر به ویژه در پی سفر هفته گذشته امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه با همراهی اورسولا فن در لاین رئیس کمیسیون اروپا، در کانون توجهات جهانی قرار گرفته است.
مکرون در این سفر سخنانی بر زبان آورد که به باور بسیاری از ناظران می تواند روابط اروپا و آمریکا را تیره و تار کند و اساسا از اختلافات درون اتحادیه اروپا خبر می دهد.رئیس جمهوری فرانسه پس از بازگشت از سفر چین بار دیگر با تکرار اظهاراتش گفت: دوست بودن به این معنی نیست که یک دست نشانده باشیم. وی افزود: این بدان معنا نیست که تنها به دلیل متحد بودن حق فکر کردن به خودمان را نداریم.لاگارد در مصاحبه با سی‌بی‌اس با اشاره به همین اظهارات تاکید کرد که انتخاب تنها یک طرف می تواند منجر به نزول اقتصادی شود.وی خاطرنشان کرد: جدایی و دوقطبی شدن جهان به رشد اقتصادی کمتر، کاهش رفاه جهانی و فقر بیشتر منجر می شود. من فکر می کنم این چیزی است که باید به هر طریقی از آن دوری کرد.
در این میان فابیو ناتالوچی معاون بخش پولی و سرمایه صندوق بین المللی پول در مصاحبه ای با شین هوا تصریح کرد: من فکر می کنم رشد یک دستور العمل مهم برای ثبات مالی است. ثبات مالی بدون رشد غیر ممکن است و این مساله از اهمیت فراوانی برخوردار است.وی تصریح کرد: رشد برای ثبات مالی چین از اهمیت فراوانی برخوردار است. رشد این کشور به عنوان بخشی از اقتصاد جهانی، برای بازگرداندن توسعه و ثبات مالی در سطح جهانی از اهمیت فراوانی برخوردار است.ناتالوچی تصریح کرد: چین نقشی که در رشد جهانی و مشارکت در بازار مالی جهانی دارد، به عنوان یک بازیگر مهم جهانی به شمار می آید. بنابراین چین به وضوح باید نقش مهمی در تلاش برای رفع این نگرانی ها برای ایجاد ثبات مالی ایفا کند. ".براساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، جمهوری خلق چین در سال ۲۰۲۳ نزدیک به ۵.۲ درصد رشد خواهد کرد که ۰.۸ درصد بیشتر از پیش بینی اکتبر ۲۰۲۲ است.صندوق بین‌المللی پول در به‌روزرسانی جدید گزارش چشم‌انداز اقتصاد جهانی خود گفت: پیش‌بینی می‌شود که رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۲۳ به ۵.۲ درصد برسد که نشان‌دهنده بهبود سرعت رشد است.
این برتری اقتصادی چین در حالی مطرح می شود که در حوزه نظامی نیز پکن در حال برتری بر غرب است چنانکه سخنگوی فرماندهی جناح شرقی ارتش آزادی‌بخش خلق چین گفت، این فرماندهی از نزدیک عبور کشتی جنگی آمریکا از تنگه تایوان را دنبال کرد و تحت نظر داشت. همچنین سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن تاکید بر گسترش همکاری‌های فراگیر با روسیه، گفت که پکن آماده همکاری با مسکو برای اجرای توافقات سران دو کشور است.
ونبین طی نشست خبری روزانه درباره سفر وزیر دفاع چین به روسیه گفت: «همکاری پکن و مسکو بر اساس اصول عدم تعهد با بلوک‌ها، عدم تقابل و عدم جهت‌گیری در برابر طرف‌های ثالث است».
لازم به ذکر است در ادامه سیاست جنگ افروزی غرب، وزارت دفاع اسلواکی اعلام کرد که همه ۱۳ فروند جنگنده «میگ-۲۹» وعده داده شده این کشور به اوکراین را به کی‌یف تحویل داده است.وزارت دفاع اسلواکی اعلام کرد که ۱۳ جنگنده «میگ-۲۹» به اوکراین داده است. در این میان وزیر دفاع روسیه در جلسه‌ای که با رئیس جمهور این کشور داشت، درباره بازرسی سرزده از ناوگان اقیانوس آرام این کشور گزارش ارائه کرد.«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور این کشور درباره رزمایش‌های انجام شده توسط ناوگان اقیانوس آرام نیروی دریایی روسیه جلسه داشت.شویگو ضمن ارائه گزارشی درباره بازرسی سرزده از نیروهای ناوگان اقیانوس آرام روسیه، گفت که این رزمایش شامل تمرین حملات به یگان‌های نیروی دریایی دشمن در آب‌های منطقه می‌شود.
در حوزه اقتصادی نیز وزارت توسعه اقتصادی روسیه با بیان اینکه کاهش ارزش روبل بخشی از پیش‌بینی‌های این وزارتخانه برای سال ۲۰۲۳ بوده است، اعلام کرد که با این حال تورم در ماه‌های آینده در این کشور به کمترین سطح خود می‌رسد.پیش‌بینی‌های وزارت توسعه اقتصادی روسیه برای سال ۲۰۲۳ حاکی از این است که رشد تولید ناخالص داخلی با ۱.۲ درصد و دستمزد واقعی بیش از ۵ درصد افزایش خواهد داشت و میانگین نرخ تبدیل دلار ۷۶.۵ روبل و تورم ۵.۳ درصد خواهد بود.
https://siasatrooz.ir/vdcdsk0fnyt0x96.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی