جمعه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۸
کد مطلب : 125889
نشست جده پس از ۱۲ سال با حضور رئیس جمهور سوریه برگزار شد

فرش قرمز اتحادیه عرب برای اسد

فرش قرمز اتحادیه عرب برای اسد
سی و دومین اجلاس سران عرب در جده دیروز در حالی برگزار شد که پس از ۱۲ سال برای نخستین بار بشار اسد رئیس جمهور سوریه با استقبال گسترده مقامات عربستانی و سایر کشورهای عربی در این نشست شرکت کرد در حالی که این نشست میهمانی حاشیه‌ای به نام زلنسکی رئیس جمهور اوکراین نیز داشت.
نشست اتحادیه عرب دیروز میهمانی ویژه داشت و آن بشار اسد رئیس جمهور سوریه بود که طی ۱۲ سال گذشته کشورهای عربی خواستار سرنگونی او بودند و اکنون برایش فرش قرمز پهن کرده‌اند. سانا اعلام کرد که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از بشار اسد هنگام ورود به محل سالن برگزاری اجلاس استقبال کرد.خبرنگار سانا همچنین اعلام کرد که بشار اسد رئیس جمهور سوریه با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی قبل از ورود به سالن محل برگزاری دست داده است.ایمن عبدالرحمن نخست وزیر الجزایر گفت: از بازگشت سوریه به کرسی خود در اتحادیه عرب خرسندیم. جامعه جهانی باید حامی ملت فلسطین و مقدسات باشد. از جامعه جهانی می خواهیم که شهرک سازی اسرائیل را متوقف کند.ایمن عبدالرحمن نخست وزیر الجزایر ریاست نشست را به محمد بن سلمان سپرد.
محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در ابتدای سخنان خود گفت: حضور جناب بشار اسد در این اجلاس مایه مسرت است. امیدواریم که بازگشت سوریه به اتحادیه عرب در حمایت و امنیت سوریه موثر باشد.وی افزود: موضوع فلسطین موضوع مهمی است. اجازه نمی دهیم که منطقه ما به کانون درگیری تبدیل شود. سالها درگیری که ملتهای ما از آن رنج برده اند، کافی است. ما در راستای تلاش برای حل بحران یمن حرکت می کنیم.ولیعهد سعودی گفت: ما حامی تلاشهای بین المللی برای حل بحران اوکراین هستیم و آماده میانجی گری میان روسیه و اوکراین هستیم.
زلنسکی رئیس جمهور اوکراین هم در این اجلاس حضور یافته است از عربستان به خاطر نقش میانجی گری به منظور آزادی اسیران اوکراینی تشکر کرد و از ادامه نبرد برای بازپس گیری اراضی اوکراین سخن گفت.«ولودیمیر زلنسکی»، گفت : ما به مبارزه خود برای دفاع از کشورمان ادامه می‌دهیم و از شما می‌خواهم تا از مردم ما از جمله مسلمانان کشورمان حمایت کنید.زلنسکی در ادامه و با تاکید بر «تسلیم‌نشدن و ادامه جنگ»، گفت: از کشور عربستان به خاطر ایفای نقش میانجیگری برای آزادی اسرای اوکراینی تشکر می‌کنم؛ ما برای پس گرفتن سرزمین‌هایمان به مبارزه ادامه خواهیم داد، هیچ کشوری نمی‌تواند یک وجب از خاک خود را بگیرد.
عبدالله دوم شاه اردن در سخنانی در اجلاس سران عرب گفت: موضوع اصلی مرکزی و اصلی ما فلسطین است. راهکار دو دولتی تنها فرصت است و جایگزین آن ادامه کشمکش و درگیری است.وی افزود: ما تلاشهای‌مان را برای حمایت از قدس و مقدسات به کار می بندیم و در راستای اقدام عربی مشترک گام بر می داریم. ما از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب خرسندیم و این گام مهمی برای راه حل سیاسی بحران این کشور است. صلح در خاورمیانه با ادامه شهرک سازی و آوارگی فلسطینیان محقق نخواهد شد.عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر گفت: منطقه در شرایطی سختی به سر می برد و نیازمند راهکار قوی است و این همکاری عربی مشترک را طلب می کند. ما درباره ادامه نزاع میان اسرائیلی ها و فلسطینیان هشدار می دهیم و این به انفجار اوضاع منجر خواهد شد. ما بر اصل عربی به عنوان راه حل موضوع فلسطین تاکید داریم و در راستای تثبیت آتش بس در غزه حرکت می کنیم.
حضور «بشار اسد»، رئیس‌جمهور سوریه در نشست سالانه سران کشورهای عربی به محور مهم گزارش رسانه‌ها از نشست جده تبدیل شده و عربستان سعودی نیز از بازگشت دمشق به آغوش عربی خوشحال به نظر می‌رسد.«بشار اسد» رئیس جمهور سوریه پس از ۱۲ سال غیبت، در نشست سران کشورهای عربی در جده عربستان سعودی شرکت کرد؛ شرکت او که به نوعی نشان از بازگشت دمشق به آغوش عربی دارد، در مرکز توجه رسانه‌ها برای پوشش این نشست قرار گرفته است.براساس گزارش پایگاه اینترنتی شبکه «المیادین»، وزارت امور خارجه عربستان با انتشار توئیتی از سفر رئیس جمهور سوریه به این کشور استقبال کرده و نوشت: جناب آقای بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به نشست جده خوش آمدید.
هم‌زمان برای ورود بشار اسد به جده، خبرگزاری رسمی دولت عربستان «واس» در پایگاه اینترنتی و حساب‌های کاربری‌اش در فضای مجازی، تصاویر و اخبار مربوط به شرکت رئیس‌جمهور سوریه در نشست جده را بازنشر داد.مجله آمریکایی «نیوزویک»، بازگشت دمشق به جمع کشورهای عربی را بزرگترین شکست واشنگتن در نبرد سوریه توصیف کرده و نوشت: پیام مهم این بازگشت، لزوم پایان دادن به حضور نظامی و لغو تحریم‌های آمریکا علیه سوریه است.

نیوزویک: بایدن در بزرگ‌ترین نبرد سوریه شکست خورد
براساس گزارش پایگاه اینترنتی شبکه «المیادین»، گزاش این مجله آمریکایی پس از آن منتشر شد که کشورهای عضو اتحادیه عرب با وجود مخالفت ایالات متحده آمریکا از بازگشت سوریه به آغوش عربی، از حضور «بشار اسد» رئیس جمهور این کشور در عربستان استقبال کردند.منابعی از نمایندگی سوریه در سازمان ملل متحد به مجله نیوزویک گفته اند که «موضع سوریه درباره دو موضوع حضور غیرقانونی نظامیان آمریکایی در بخش‌هایی از خاک سوریه و اقدامات قهرآمیز یکجانبه‌ای که ایالات متحده آمریکا علیه مردم سوریه تحمیل کرد، موضعی اصولی و قاطع بر اساس مفاد حقوق بین‌الملل و اصول و اهداف منشور ملل متحد است». بشار اسد و قیس سُعَیِّد، رؤسای جمهور سوریه و تونس دیروز در حاشیه نشست سران عرب در جده عربستان با یکدیگر دیدار کردند.رئیس‌جمهور تونس گفت که هدف دشمنان سوریه تجزیه این کشور بود، اما مردم سوریه هرگز اجازه چنین کاری را نخواهند داد. در این میان رسانه‌های عربی با انتقاد از دعوت‌شدن رئیس‌جمهور اوکراین به نشست سالانه سران کشورهای عربی، تاکید کردند که این یک اقدام سیاسی بی‌سابقه است و باعث ناراحتی و ناهماهنگی بین اعضای اتحادیه عرب خواهد شد.
همچنین سازمان ملل ابراز امیدواری کرد، مشارکت بشار اسد رئیس جمهور سوریه در نشست جده باعث پیشبرد فرایند سیاسی می‌شود.یک مقام قطری با بیان اینکه دوحه مانع بازگشت سوریه به اتحادیه عرب نمی‌شود، گفت که سیاست‌های قطر مستقل است و این کشور روابطش را با دمشق عادی‌سازی نمی‌کند.سخنگوی ریاست جمهوری مصر گفت که این کشور انتظار دارد که بازگشت سوریه به اتحادیه عرب به پیشبرد راه حل مسالمن آمیز بحران در این کشور کمک کند.معاون دبیرکل اتحادیه عرب نیز با بیان اینکه بازگشت سوریه به جلسات اتحادیه عرب مرحله جدیدی از برخورد با اوضاع سوریه است،خواستار مشارکت ملموس اعراب برای رفع مشکلات این کشور عربی شد.سخنگوی نخست وزیر انگلیس در آستانه برگزاری نشست اتحادیه عرب گفت که موضع لندن نسبت به دمشق تغییری نکرده و از عادی‌سازی روابط با دولت بشار اسد حمایت نمی‌کند.
https://siasatrooz.ir/vdcaamn6o49nua1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما