دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۷
کد مطلب : 125180

چه‌کسی قدردان نیست؟

بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با نشریه وال‌استریت ژورنال از یک سو عنوان می‌کند که...
بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با نشریه وال‌استریت ژورنال از یک سو عنوان می‌کند که منتقدان برای تلاش‌های او در زمینه از سرگیری اجرای برجام ارزش قائل نیستند و از سوی دیگر نیز اذعان می‌کند:« تا آنجا که من می دانم، جایگزینی برای این توافق برای جلوگیری از هسته ای شدن ایران وجود ندارد.» وی پیش از این نیز عنوان کرده که برجام نمرده است و وی برای احیای آن تلاش می‌کند. این سخنان از سوی بورل در حالی مطرح می‌شود که وی تلاش دارد تا خود را فردی حامی و پیرو دیپلماسی معرفی نماید که همگان باید قدردان اقداماتش باشند حال آنکه نگاهی به رفتارهای بورل ابهاماتی را در صداقت رفتاری وی نشان می‌دهد.
بورل با نادیده گرفتن همکاری‌ها و ابتکار عمل‌های گسترده ایران که به اذعان همگان زمینه ساز شکل گیری و ادامه یافتن مذاکرات شده و حتی بورل رسما از واژه معقول بودن واکنش ایران به روند مذاکرات و توافقات ابتدایی گفته، در سخنان خود در ماه‌های اخیر ایران را متهم به عدم همراهی با مذاکرات کرده است حال آنکه تهران در آخرین دور مذاکرات سوالاتی را در باب متن اروپایی مطرح کرده بود که آمریکا از پاسخگویی به آنها خودداری کرده است.
بر این اساس بورل اگر واقعا به دنبال زنده کردن برجام است باید به جای اتهام زنی به ایران، محور اقداماتش را در تغییر رفتار اروپا از بازی در زمین آمریکا به فشار بر واشنگتن جهت پاسخگویی به سوالات به حق تهران استوار سازد. از سوی دیگر بورل که مدعی دیپلماسی است، در عمل مسیری غیر سازنده را اجرا می‌کند که در چارچوب سیاست فشار و مذاکره قابل تعریف است.
بورل از یک سو به دخالت بی‌منطق در امور داخلی ایران می‌پردازد و رسما به حمایت از فضای اغتشاش و اشوب می پردازد که رفتاری خلاف عرف دیپلماتیک است و از سوی دیگر بورل بدون ارائه هیچ گونه سند و مدرکی ایران را متهم به حمایت موشکی و پهپادی از روسیه در جنگ اوکراین می‌کند حال آنکه تهران و مسکو همواره این ادعا را رد کرده و خواستار ارائه سند از سوی اوکراین شده‌اند که تا به امروز اوکراین به رغم ادعای سرنگون سازی صدها پهپاد ایرانی حتی یک سانتی متر از این پهپادهای ادعایی را به عنوان سند ادعایشان ارائه نکرده‌اند. به نظر می‌رسد اگر بورل واقعا مرد دیپلماسی است به جای اتهامات بی اساس به ایران، باید به طرف اوکراینی برای ارائه مستندات ادعایی فشار آورد نه آنکه در سفر به کی‌یف همین ادعاها را علیه تهران مطرح و با این ادعا بر تسلیح بیشتر اوکراین تاکید نماید.
با توجه به این مولفه‌ها می‌توان گفت که بورل در ردیف اول قدرناشناسان از رویکرد مذاکراتی ایران است که همچنان در توهم فشار و مذاکره به ادعاهای واهی علیه ایران می‌پردازد در حالی که در ظاهر از تلاش برای حفظ برجام می‌گوید که تا به امروز رفتاری غیر سازنده و بی‌نتیجه بوده است.

نویسنده: قاسم غفوری
https://siasatrooz.ir/vdcevn8z7jh8wzi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی