جمعه ۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۱
کد مطلب : 125328

پیام‌های جنگ یک‌ساله

جنگ اوکراین یک‌ساله شد، در حالی که کی یف و حامیان غربی آن سعی دارند تا ابعاد جنگ را گسترش دهند...
جنگ اوکراین یک‌ساله شد، در حالی که کی یف و حامیان غربی آن سعی دارند تا ابعاد جنگ را گسترش دهند.
یک‌سال پیش روسیه برای جلوگیری از گسترش ناتو و بدعهدی اوکراین و غرب اقدام نظامی علیه اوکراین را آغاز کرد و اکنون پس از گذشت یکسال ابعاد پنهان مانده از واکنش روسیه علیه اوکراین آشکارتر شده است.
روسیه قصد کشور گشایی و اشغال اوکراین را نداشت در حالی که می‌توانست این کشور را در کمترین زمان ممکن و برق آسا اشغال کند اما این اقدام جز دردسرهای عمیق برای روسیه دستاوردی نداشت. روسیه یک درگیری محدود و فرسایشی را شکل داد تا هم خود بر روی جنگ، عمیق درگیر نشود، هم اوکراین و غرب را با چالش جدی جنگ فرسایشی روبرو کند.
اکنون همه غرب پشت اوکراین قرار گرفته‌اند و روسیه به تنهایی توانسته است این مسئله را مدیریت کند و اروپا را به چالش بکشد تا جایی که حتی بحران‌هایی را به اروپا تحمیل کرده است، از کمبود انرژی به ویژه گاز تا کمبود مواد غذایی که باعث مشکلاتی زیادی برای کشورهای اروپایی شده است.
علاوه بر آن کمک‌های تسلیحاتی غرب که شمال اروپا و آمریکا به اوکراین می‌شود، هزینه زیادی را به آنها تحمیل کرده که خود عاملی برای تشدید بحران‌های اقتصادی شده است. مخالفت‌های مردمی نیز در اروپا به دلیل دخالت سران کشورهایشان در جنگ اوکرانی شکل گرفته که رفته رفته افزایش خواهد یافت.
آنچه که در ماجرای جنگ اوکراین وجود دارد، این است که این مسئله بسیاری از مسائل را رمز گشایی کرد و باعث شد تا دست غرب رو شود.
آنهایی که اعتقاد داشته و شاید هنوز هم دارند در ماجرای جنگ روسیه و اوکراین نباید طرف روسیه ایستاد، باید به این نکته آگاه شوند که روسیه پیش دستی کرد و اگر دست اقدام نمی‌زد،‌از سوی ناتو و غرب با تهدیدات جدی‌تری از اکنون روبرو بود که حتی می‌توان گفت به یک فروپاشی دیگر همچون دوران فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق دچار می‌شد و روسیه قدرتمند تجزیه و ضعیف می‌شد.
در صورت تحقق برنامه‌های غرب برای روسیه، تجزیه این کشور،‌باعث می‌گشت تا یک کشور قدرتمند مخالف سیاست‌های غرب به چند کشور تقسیم شود که توان عرض اندام مقابل زیاده خواهی‌های غرب را نداشت . جا برای یکه تازی‌های آمریکا و اروپا بیشتر می‌شد.
اما سیاست جمهوری اسلامی ایران در بحران اوکراین و آنچه که از سوی غرب انتظار می‌رفت، نشان داد که با وجود اعلام بی طرفی از سوی ایران، اما در کنار روسیه قرار گرفتن، سیاست درستی است. ایران در جنگ اوکراین هیچ کمک نظامی و تسلیحاتی به روسیه نداشته است، به واقع روسیه خود یکی از بزرگترین کشورهای تولید و صادر کننده سلاح در جهان است، اما ایران متهم به فروش موشک و پهپاد به روسیه شده است. هر چند فروش سلاح از سوی ایران به روسیه به طرف غربی ارتباطی ندارد.
آیا غرب به اوکراین انواع تسلیحات نظامی به اوکرانی نمی‌دهد؟ اگر آنها از زلنسکی حمایت کنند و تسلیحات نظامی خود را برای جنگ با روسیه به اوکراین بفرستند قانونی است اما فروش سلاح ایران به روسیه غیر قانونی! این اقدام زیاده خواهانه غرب در حالی است که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ایران از اکتبر ۲۰۲۰ حق هرگونه خرید و فروش سلاح بدون محدودیت را دارد. در لابه‌لای مسائلی که در این جنگ آشکاتر شده، حضور نیروهایی از داعش در جنگجویان اوکرانی است. فیلم‌ها و عکس‌هایی از این نیروها با پرچم داعش در میان این جنگجویان منتشر شده که ثابت می‌کند،‌ نیروهای داعش از سوریه و عراق برای حمایت از زلنسکی به اوکراین اعزام شده‌اند.
پروژه سرنگونی دولت سوریه و عراق و استقرار دولت داعش در این دو کشور که با حمایت غرب همراه بوده است، دو هدف اصلی را دنبال می‌کرد که با درایت ایران و روسیه عقیم ماند.
اگر سوریه و عراق به چنگ داعش می‌افتاد و قدرت می‌گرفت،‌آنگاه نوبت ایران و سپس روسیه می‌شد. شکست غرب در ماجرای داعش در غرب آسیا،‌ آنها را وادار کرد تا پلان بعدی برنامه خود را آغاز کند.
جنگ اوکراین برای نابودی و تجزیه روسیه بود همانگونه که اغتشاشات اخیر در ایران برای تجزیه تدارک دیده شده بود. قدر مسلم گذر ایران از بحران و پیروزی روسیه در جنگ اوکراین،‌هژمون غرب را تخریب و ضعیف‌تر خواهد کرد و نتیجه آن پایانی بر سلطه غرب خواهد شد.

نویسنده: محمد صفری
https://siasatrooz.ir/vdcirwazvt1arp2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما