سه شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۹
کد مطلب : 123362
در مراسمی با حضور معاون اول رئیس‌جمهور آغاز شد:

کشت دیم در ۵.۲ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی توسط ستاد اجرایی فرمان امام

اجرای طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور در سال زراعی جدید با هدف تحت پوشش قراردادن ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی آغاز شد.
صبح دیروز در مراسمی با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر جهادکشاورزی ، سرپرست و معاونان و مدیران استانی ستاد اجرایی فرمان امام ، نماینده ولی‌فقیه و جمعی از مسئولین مربوطه ، همایش آغازین سال زراعی جدید طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور در محل ساختمان وزارت جهادکشاورزی برگزار شد.معاون اول رئيس‌جمهور دراین مراسم با اشاره به تأكيدات و حمايت‌های مقام معظم رهبری برای اجرای طرح جهش توليد در ديمزارهای كشور تصريح كرد: جلب اعتماد مردم و كشاورزان مهمترين عامل اجرای مؤفقيت‌آميز اين طرح است.محمد مخبر افزود: عزم جدی ستاد اجرایی فرمان امام در خصوص طرح دیمزارها به واسطه اهميت امنيت غذايی و كشاورزی در کشور است.معاون اول رئيس‌جمهور ضمن تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های مردمی در کشور، گفت: تعامل مردم و دولت بسیار حائز اهمیت است و هر جا اعتماد مردم را در هر زمينه‌ای به دست آورديم به موفقيت رسيديم.
مخبر در خصوص اهميت كشت ديم در كشور ادامه داد: بايد به سمتی حركت كرد كه حتی يک متر زمين ديم در كشور نباشد كه زير كشت نرفته باشد و اگر زمين كشاورزی بدون استفاده بماند، حتما به دلیل ضعف مديريتی است.
وزیر جهادکشاورزی نیز در این نشست با بیان اینکه امروز اقتدار تأمین غذا از اقتدار نظامی در دنیا بالاتر رفته و جنگ اوکراین این اهمیت را نمایان کرد، گفت: دولت در اولین جلسه امسال تصمیم مهمی در راستای فرمایش رهبرانقلاب درخصوص اصلاح نرخ گندم انجام داد. سیدجواد ساداتی‌نژاد افزود: ستاد اجرایی فرمان امام یک ستاد استراتژیک است و هرجا وارد شده تحول در کشور آفریده است. برکتی که در حوزه کشاورزی هست، در سایر حوزه‌های اقتصادی نیست، طرح دیمزار از پربرکت‌ترین و موفق‌ترین طرح‌هایی است که ستاد اجرایی در آن ورود کرده که جادارد بابت عملکرد خوب‌شان از همه همکاران ستاد اجرایی به ویژه دکتر نوروزی و سیدهاشمی تشکر کنم.
سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام نیز دراین گردهمایی گفت: ایجاد زنجیره امنیت غذایی و دارویی از اصلی‌ترین ماموریت‌های ستاد اجرایی فرمان امام درسالهای اخیر بوده و در بحث امنیت دارویی و داخلی‌سازی مواد اولیه حداقل ۳۵۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور ایجاد کرده‌ایم. عارف نوروزی افزود: دربحث امنیت غذایی نیز با اجرای طرح‌های متعددی مانند جهش تولید دیمزارها و اجرای طرح‌های اشتغالزایی درحوزه تولید گوشت قرمز و سفید دستاوردهای خوبی داشته و راهبرد ستاد اجرایی عبور از مین‌های اقتصادی و بازکردن معبر است.
نوروزی با اشاره به جزئیات طرح جهش تولید در دیمزارها بیان داشت: با اجرای این طرح در سال اول ۶۷۰ هزار هکتار و در سال دوم ۲میلیون و۶۷۰ هزار هکتار و در سال سوم برنامه این است که ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی دیم را تحت پوشش کشت ببریم و ستاد اجرایی فرمان امام برای تامین بذر،کود، ماشین‌آلات و کمک گرفتن از شرکت‌های دانش‌بنیان یارانه‌های لازم را ازطریق سازمان‌های ذیربط در وزارت جهاد کشاورزی پرداخت میکند. وی افزود: عمده اهداف این برنامه تحقق پیدا کرده و در سال دوم که پیش‌بینی می‌شد یک میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی داشته باشیم ، علیرغم خشکسالی‌ها در کشور، به بیش از ۸۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی دست پیدا کردیم و بقیه اهداف برنامه نیز به همین ترتیب دنبال می‌شود.
سیدمصطفی سیدهاشمی معاون هماهنگ کننده ستاد اجرایی فرمان امام نیز با بیان اینکه در سال گذشته ۲۳۲ هزار کشاورز در این طرح مشغول به کار شدند افزود: در سال زراعی جدید ۴۲۰هزار نفر در ۲۱ استان مشمول این طرح خواهند شد، این کشاورزان قبل از طرح ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلو بطور سالیانه برداشت می‌کردند که این راندمان امسال به ۹۸۰ کیلو رسیده و این یعنی راندمان ۳۲درصد افزایش یافته است.وی با بیان اینکه در این طرح چند مؤلفه تشویقی داشتیم که مهمترین آن بیمه اراضی کشاورزی هست، گفت: امسال ۵۳ درصد کشاورزان اراضی خود را تحت پوشش بیمه قرار دادند و ستاد اجرایی دوسوم این حق بیمه را پرداخت کرده است.
https://siasatrooz.ir/vdcepx8zwjh8wxi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما