يکشنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۹
کد مطلب : 123953
سیاست‌های سازه محور همچنان اولویت ستاد احیای دریاچه

روند تبخیر دریاچه ارومیه تا اواخر مهر ادامه دارد

روند تبخیر دریاچه ارومیه تا اواخر مهر ادامه دارد
گفته می شود تا اواخر مهر تبخیر در دریاچه ارومیه ادامه دارد و سطح تراز آب به رقم روز اول شروع پروژه احیای دریاچه ارومیه خواهد رسید و جنوب دریاچه کاملا خشک خواهد شد، و مسئولان امر به دنبال تامین حقابه دریاچه از طریق تصفیه خانه و تونل آب هستند، آیا این راه حل به احیای دریاچه منجر خواهد شد؟
به گزارش فارس، سه شنبه ۲۱ تیرماه مجلس شورای اسلامی با تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه موافقت کرد و رئیس کمیته محیط زیست کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس محورهای تحقیق و تفحص را اعلام کرد و خواستار بررسی عملکرد مالی و اجرایی ستاد دریاچه ارومیه از بدو تاسیس تا حال شد؛ همچنین خواستار اعلام اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه از اول تا به حال و همچنین دریافتی‌های مدیران آن مجموعه تمام طرح‌ها، مبالغ و مجریان آنها شد.
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای در جریان بررسی تحقیق و تفحص از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: موضوع دریاچه ارومیه یک موضوع ملی مهم است و بحثی نیست که صرفاً استانی باشد و اگر برای احیای دریاچه ارومیه چاره اندیشی نشود و مورد توجه جدی قرار نگیرد، اثرات زیست محیطی زیادی خواهد داشت که چندین میلیون نفر را تحت تأثیر مسائل اقتصادی، سلامت و بهداشت قرار می‌دهد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دریاچه ارومیه نقطه استراتژیک از بعد اقتصادی و ظرفیت‌های محیط زیستی و کشاورزی به شمار می‌رود، تاکید کرد: مجلس و دولت باید توجه ویژه به موضوع احیای دریاچه ارومیه داشته باشند. از دولت خواهش می‌کنم اگر کار‌هایی که در این زمینه صورت گرفته اشکالاتی دارد، برطرف شود و از ایرادات به طور جدی پیشگیری به عمل آید.
این در حالی است که مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی یک روز بعد از اعلام ین اظهارات در مجلس اعلام کرد: بیش از ۲ دهه گذشته، هرسال به طور متوسط ۴۰ سانتی متر از ارتفاع دریاچه ارومیه کاسته شده و اکنون ۹۵ درصد از آب این دریاچه خشک شده است.
واکاوی تراز این دریاچه طی ۵۷ سال گذشته بیانگر کاهش تراز به طور متوسط سالانه ۴۰ سانتی متر طی ۲۰ سال منتهی به سال ۱۳۹۳ است که مشابه این روند در بازه بلندمدت پایش سطح دریاچه دیده نشده است. بر این مبنا از نیمه دهه هفتاد تا اوایل دهه نود شمسی شاهد افت ۸ متری تراز دریاچه ارومیه از ۱۲۷۸ متر به ۱۲۷۰ متر بوده‌ایم. به معنای دیگر، خروجی بحران دریاچه ارومیه طی سال‌های اخیر افت ترازی است که به نزدیک نیم متر در طی سال‌های اخیر نیز می‌رسد.
طبق اعلام سمیه رفیعی رییس فراکسیون محیط زیست مجلس، ستاد احیای دریاچه ارومیه پس از صرف ۵۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار، هیچ دستاورد مهمی برای نجات این دریاچه نداشته است. روند نزولی سطح تراز دریاچه ارومیه از سال ۱۳۷۴ شروع شد و طی ۲۰ سال ۸ متر سطح تراز آب آن کاهش یافت. ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال ۹۴ در پی خشک شدن وسیع بخش‌های جنوبی دریاچه ارومیه تشکیل شد که در آن زمان سطح تراز آب این دریاچه به ۱۲۷۰.۰۴ رسیده بود.
از زمان تشکیل این ستاد اعتبارات هزینه شده ۵۷۳۰۶ میلیارد ریال بوده است که این میزان اعتبار به ارزش سال ۱۴۰۰ با محاسبه نرخ تسعیر دلار و نرخ تورم، معادل بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد ریال بوده است.
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس در گفت و گو با فارس با اشاره به این که حجم بسیار زیادی کارهای مطالعاتی برای دریاچه ارومیه انجام شده است گفت: بر اساس همین مطالعات و برابر اعلام رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه، ۱۸ درصد علت خشک شدن تالاب ، تغییر اقلیم و ۸۲ درصد به دلیل مدیریت غلط منابع آبی حوزه آبریز بوده است.
طی سال‌های گذشته فقط در سال‌های پر بارش شاهد افزایش نسبی سطح تراز آب دریاچه ارومیه بوده‌ایم با وجود اینکه طبق برنامه ستاد احیا، قرار بود سطح تراز آب دریاچه ارومیه تا سال ۱۴۰۶ به ۱۲۷۴.۱ برسد اما در حال حاضر آخرین سطح تراز دریاچه ارومیه به تاریخ ۱۹ تیر ماه ۱۲۷۰.۵۷ است یعنی تنها ۵۳ سانتیمتر از حداقل تراز آبان ۹۴ بالاتر است!
بر اساس پیش‌بینی کارشناسان تا اواخر مهر تبخیر در دریاچه ارومیه ادامه دارد و سطح تراز آب به رقم روز اول شروع پروژه احیای دریاچه ارومیه خواهد رسید و جنوب دریاچه کاملا خشک خواهد شد.
پروفسور آق رئیس انجمن آبزی‌پروری ایران تغییر الگوی مصرف را علت اصلی خشک شدن دریاچه عنوان کرده و گفته است: در ۲۵ سال اخیر وسعت زمین‌های کشاورزی ۲ برابر شده است و بسیاری از زمین‌هایی که دیم بودند به زمین‌های آبی تبدیل شده‌اند و به آبیاری نیاز دارند که عمدتا آبیاری‌های سنتی غرقابی هستند و آب زیادی مصرف می‌کنند. این مصرف بی‌رویه آب و عدم مدیریت منابع آبی باعث شده آب به اندازه کافی به دریاچه نرسد و به خشک شدن آن منجر شود.
قاسم زاده سخنگوی صنعت آب با بیان این‌که اقدامات ستاد احیاء همچنان تداوم دارد، گفت: تکالیف وزارت نیرو در ستاد دریاچه ارومیه مشخص شده، در بخش رهاسازی نقدهایی به وزارت نیرو مطرح می‌شود اما باید توجه داشت که اولویت ما تامین آب شرب است.
علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در واکنش اخیر خود در رابطه با خشک شدن دریاچه ارومیه باز هم به مسائل سازه ای که ستاداحیا در دوره قبل پیگیری می کرده است، پرداخته و درباره تأمین حق‌آبه دریاچه ارومیه اظهار داشت: مقدار ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب از تصفیه‌خانه‌های شهرهای ارومیه و تبریز به دریاچه ارومیه رهاسازی شده است. برای اینکه حق‌آبه تالاب در مسیر برداشت نشود، مقرر شده که مقدار ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب از تونل کانی‌سیب به دریاچه بریزد اما تونل با ایراد فنی رو‌به‌روست.
وی با اشاره به اینکه مجموعه وزارت نیرو برای تسریع در روند تعمیرات تونل کاملاً بسیج شده است و به محض ترمیم و آماده شدن تونل رهاسازی حق‌آبه انجام خواهد شد. گفت:‌ رهاسازی به شکلی انجام خواهد گرفت که حق‌آبه دریاچه در مسیر برداشت نشود.
نارضایتی مردم بومی، کشاورزان و فعالان محیط زیست از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه با طرح این سوال که این همه اعتبار هزینه شده طی سال‌های گذشته چه خروجی داشته است؟باید بررسی شود که بعد از این همه سال عملیات پرهزینه طرح احیای دریاچه ارومیه چقدر و چند درصد از سهم ۸۲ درصدی مدیریت غلط حوزه آبریز اصلاح و بهبود یافته است.
https://siasatrooz.ir/vdcamen6e49nuo1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما