جمعه ۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۲
کد مطلب : 123997
رای گیری در لوهانسک و دونتسک برای الحاق به روسیه برگزار شد

تاوان دل‌بستن اوکراین به ناتو

اوکراین که در توهم برخورداری از حمایت غرب و ناو بوده، نه تنها به این امر دست نیافته بلکه دو روز پس از فراخوان پوتین برای بسیج نسبی، رای گیری در مناطق مورد مناقشه شرق اوکراین برای الحاق به روسیه آغاز شد.
مناطق تحت کنترل روسیه در شرق اوکراین شامل لوهانسک، دونتسک، زاپروژیا و خرسون رای گیری در مورد الحاق به روسیه را دیروز آغاز کردند؛ این رای گیری دقیقا دو روز پس از دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، مبنی بر ایجاد بسیج نسبی و اعزام ۳۰۰۰۰۰ سرباز دیگر به خط مقدم آغاز شده است.گفته می‌شود این دستور پوتین با هدف خنثی کردن حملات احتمالی اوکراین پس از الحاق مناطق شرق اوکراین به روسیه صورت گرفته است.
در همین حال، مقامات دونتسک درباره آماده شدن کی یف برای حمله به این منطقه هشدار دادند. در صورت تلاش نیرو‌های اوکراینی برای بازپس گیری این مناطق، راه برای تشدید بیشتر درگیری باز می‌شود، زیرا روسیه احتمالاً این تلاش‌ها را حمله به خاک خود تلقی کند و پاسخ دهد. «آنالنا بائربوک»، وزیر خارجه آلمان، پس از نشست وزرای خارجه گروه هفت (G۷) در نیویورک اعلام کرد که کشورهای گروه هفت، برگزاری همه‌پرسی در مناطق شرقی اوکراین را به رسمیت نمی‌شناسند.
در این میان زلنسکی رئیس جمهور اوکراین با درخواست از کشورهای جهان برای مجبور کردن روسیه به پرداخت تاوان جنگ با کشورش، مدعی شد که ۵ شرط غیرقابل مذاکره برای صلح دارد.بعد از اعلام بسیج بخشی از نیروهای نظامی روسیه و حمایت مسکو از برگزاری همه‌پرسی در مناطق دونباس، «ولودیمر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین بامداد پنجشنبه به تکرار عجز و لابه‌ها در سازمان ملل پرداخت.دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی نیز گفت که روسیه باید فوراً جنگ را متوقف کرده و از اوکراین خارج شود.«ینس استولتنبرگ» اضافه کرد: «همپیمانان ناتو برنامه روسیه برای همه پرسی در برخی مناطق اوکراین را محکوم می‌کنند».
در این میان دولت کره شمالی با رد ادعای کشورهای غربی مبنی بر صادرات تسلیحات نظامی به روسیه، گفت این اقدام در گذشته انجام نشده و برای آینده نیز برنامه‌ای ندارند.از سوی دیگر شورای امنیت سازمان ملل متحد نشست مهمی را با موضوع جنگ اوکراین و عملیات ویژه روسیه در منطقه دونباس با حضور وزرای امور خارجه کشورهای عضو برگزار کرد.«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین که بر حفظ روابط با روسیه تأکید دارد در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، چهار اصل مهم برای خاتمه درگیری‌ها را برشمرد. خبر دیگر آنکه دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین با اشاره به عدم تغییر وضعیت عملیات در شرق اوکراین پس از اعلام بسیج بخشی از نیروهای نظامی روسیه، گفت ناتو با تمام توانایی‌های لجستیکی و نظامی مقابل مسکو ایستاده است.همچنین مدودف معاون شورای امنیت ملی روسیه با اشاره به مجاز بودن استفاده از سلاح اتمی برای دفاع از خود، تهدید کرد که موشک‌های مافوق صوت روسیه می‌توانند به هر هدفی در اروپا برسند.چهار دیپلمات اتحادیه اروپا به روزنامه «پالتیکو» گفتند، کمیسیون اروپا قرار است در روزهای آینده رایزنی با نمایندگان اعضای اتحادیه اروپا در مورد بسته بعدی تحریم‌ها علیه روسیه را شروع کند.به نوشته پالتیکو، بروکسل تا کنون چند بسته تحریم‌ها را علیه روسیه به بهانه جنگ در اوکراین اعمال کرده است. جالب توجه آنکه «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا یک کارمند وزارت امور خارجه این کشور که سال‌ها در امور روسیه تجربه داشته را به عنوان سفیر بعدی واشنگتن در روسیه معرفی کرد. کاخ سفید «لین تریسی»، سفیر فعلی آمریکا در ارمنستان را بعد از موافقت روسیه با این انتخاب، به عنوان گزینه خود برای پست سفیر آمریکا در روسیه معرفی کرد.غرب در حالی به جنگ افروزی در اوکراین ادامه می دهد که هر روز بر بحران اقتصادی این قاره افزوده می‌شود چنانکه بانک مرکزی انگلیس هم زمان با افزایش پرشتاب تورم در این کشور، نرخ بهره‌ بین بانکی را به بالاترین حد در ۱۴ سال گذشته رساند.
https://siasatrooz.ir/vdci3pazyt1ar32.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی