يکشنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۲
کد مطلب : 124690
رئیس بانک مرکزی:

افزایش ۵۷درصدی دستمزد قطعاً برای ۱۴۰۲ تکرار نمی‌شود

رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان "در بیش از ۹۰ کشور دنیا طی ماه‌های گذشته اصلاح نرخ سود بانکی انجام شده است" گفت: ما هم باید حتماً از این ابزار استفاده کنیم که منوط به تأیید شورای پول و اعتبار است که در حال پیگیری و بررسی آن هستیم.
علی صالح‌آبادی رئیس‌کل بانک مرکزی در نشست خبری امروز درباره آمارهای کلان بانک مرکزی در حوزه کنترل تورم، پایه پولی و نقدینگی اظهار داشت: پایه پولی در پایان آبان نسبت به اسفند سال قبل ۲۰.۵ درصد بوده است. روند رشد نقدینگی از ابتدای کار دولت و امسال نزولی بوده است.
صالح‌آبادی با بیان اینکه برنامه‌ریزی بانک مرکزی کاهش رشد نقدینگی به زیر ۳۰ درصد در سال جاری است؛ گفت: به‌خلاف روال سالهای گذشته امسال تنخواهی به دولت پرداخت نکردیم؛ می‌توانستیم طبق قانون بودجه ۶۰ هزار میلیارد تومان تنخواه بدهیم.رئیس‌کل بانک مرکزی ‌درباره عدم پرداخت تسهیلات تکلیفی گفت: امسال تا ۲۶ آذر ۶۹۷ هزار فقره به‌مبلغ ۹۶ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است؛ سال قبل کل این رقم ۸۰ هزار میلیارد تومان بوده است.وی اضافه کرد: تسهیلات فرزندآوری نیز امسال ۵۵۵ هزار فقره تا تاریخ مورد گزارش پرداخت شده است.
وی درباره تورم نیز گفت: تورم مصرف‌کننده ابتدای دولت ۵۹.۳ درصد بود که به ۳۹.۹ درصد کاهش یافت؛ گرچه هنوز بالاست و راضی به این تورم نیستیم و‌حتماً باید کاهش پیدا کند ولی امسال اصلاح ارز ترجیحی، افزایش حقوقها و حقوق گمرکی و... نصف این تورم را به خود اختصاص داد، امیدواریم سال آینده افزایش تورم از این محل نداشته باشیم و همین موضوع می‌تواند به کاهش تورم سال آینده کمک کند.
صالح‌آبادی گفت: قرار نیست همیشه افزایش تورم تکرار شود؛ روند تورم به روال طبیعی خود برمی‌گردد البته باید تلاش کنیم انتظارات را تعدیل کنیم. تورم نقطه به نقطه در اسفندماه ۲۹.۵ درصد شد و اگر اصلاح ارز ترجیحی نداشتیم می‌توانستیم تورم را به کمتر از ۲۵ درصد هم کاهش دهیم؛ البته آثار این سیاست تخلیه شده است.وی درباره اینکه چرا مردم کاهش تورم را حس نمی‌کنند، گفت: چون هنوز تورم بالاست؛ هرچند تورم از ۵۹.۳ درصد به ۳۹.۹ درصد رسیده ولی هنوز تورم بالاست و باید کاهش یابد، از تورم راضی نیستیم و باید کاهش یابد. وی گفت: در سامانه نیما بدون هیچ مشکلی تأمین ارز انجام می‌شود. ۳۲.۱ میلیارد دلار معامله ارز در این سامانه انجام شده که بیانگر رشد ۶۴درصدی است. تأمین ارز ۴۶.۵ میلیارد دلار از ابتدای سال انجام شده است که رشد ۲۶درصدی را نشان می‌دهد.
صالح‌آبادی تاکید کرد نرخ های غیررسمی که مورد استناد قرار می گیرد برای بازاری است که عمق آن به طور دقیق مشخص نیست؛ در معاملات فردایی که اساسا ارزی معامله نمی شود و شرط بندی روی نرخ ارز انجام میدهند، مابه التفاوت نرخ ارز به صورت ریالی انجام میشود.
یکی از محل های کلاهبرداری، سوء استفاده از حسابهای اجاره ای است که بارها به مردم در این خصوص هشدار داده شده است؛ بعنوان مثال سوء استفاده کلانی از حساب اجاره ای یک پیرمرد ۸۰ ساله بازنشسته شده بدون آنکه خودش بداند.وی‌ در‌خصوص افزایش نرخ دلار به دلیل کسری بودجه دولت گفت: روند تورمی کاهشی است؛ در بودجه دولت نیز بشدت در حال کنترل هستیم تا دولت از بانک‌ مرکزی استقراض نکند؛ بشدت کنترل می کنیم از کسری بودجه آثاری به بانک مرکزی تحمیل نشود.
صالح آبادی گفت ناآرامی های اخیر با تحریک خروج سرمایه در بازار ارز موثر بوده است ولی تنها دلیل افزایش نرخ ارز نیست.رئیس کل بانک مرکزی در ادامه تاکید کرد: آنچه مهم است ایجاد آرامش عمومی در فضای جامعه است. همه بازارها مثل بورس و ارز متاثر از عوامل مختلفی است و نمی توان اثر موضوعات مختلف را نادیده گرفت.وی با بیان اینکه ممکن است برخی بگویند چرا صالح آبادی در موضع گیری درباره بازار ارز بازار نیما و متشکل را ملاک قرار می‌دهد؟ گفت:بله درست است؛ حجم معاملات این بازارها بسیار بالاتر از بازار غیررسمی است و تامین مالی واردات و ... در این بازارها انجام می شود. بازار غیر رسمی بازار محدود و غیرشفاف است و بازار نیما و متشکل است که به صورت شفاف ارز کشور را تامین می‌کند. بنابراین باید هنگام تحلیل بازار مد نظر داشته باشیم که کدام بازار را تحلیل می‌کنیم.
وی درباره نرخ سود بانکی گفت: در بیش از ۹۰ کشور دنیا طی ماه های گذشته اصلاح نرخ سود بانکی انجام شد؛ روسیه نرخ بهره را یکشبه دوبرابر کرد و به ۲۰ درصد رساند؛ در آمریکا نرخ بهره به بیش از ۴ درصد رسید. در ایران به این مقوله به عنوان ابزار سیاست پولی نگاه نشده و باید اصلاح شود؛ از سال ۹۹ دیگر اصلاحاتی در خصوص نرخ سود انجام نشده ؛ باید حتما از این ابزار استفاده کنیم که منوط به تایید شورای پول و اعتبار است که در حال پیگیری و بررسی آن هستیم.
رئیس کل بانک مرکزی همچنین گفت: افزایش دستمزد ۵۷ درصدی امسال رقم عجیب غریبی بود و به هیچ وجه سال آینده چنین افزایشی نخواهد بود. دولت قطعا افزایش حقوق را کنترل می کند و قطعا افزایش این عدد نخواهد بود.صالح آبادی درباره چاپ پول در پایان سال گفت: دولت اگر هزینه اجتناب ناپذیری ندارد از آنجا کم کند و در جای دیگر استفاده کند از اوراق هم‌می تواند استفاده کند؛ خط قرمزمان با دولت کنترل نقدینگی است.رئیس کل بانک مرکزی همچنین درباره دستمزد ۱۴۰۲ گفت: اصلاح دستمزد در چارچوب سیاست دولت و مجلس تصویب می شود ولی نگاه ما در دولت در راستای کنترل تورم است. وی تاکید کرد: افزایش دستمزد بخش خصوصی در شورای عالی کار تعیین می‌شود؛ توصیه مان این است که تصمیمات‌شان متناسب با ملاحظات تورمی باشد.وی گفت: مرجع کاهش یا افزایش حقوق‌ کارگران و کارمندان بانک مرکزی نیست. حقوق کارمندان در اختیار سازمان برنامه و بودجه است و حقوق کارگران در حیطه اختیار شورای عالی کار است. البته باید در مسائلی که در این خصوص در دولت مطرح می‌شود آثار تورمی هم درنظر گرفته شود.
رئیس کل بانک مرکزی در توضیح تکمیلی درباره چرایی افزایش قیمت ارز گفت: تقویت دلار در دنیا یکی از دلایل افزایش نرخ ارز است؛ انتظارات، تورم و ... در قیمت ارز اثرگذار بوده است.
وی در واکنش به گرانی عمدی دلار توسط دولت برای جبران کسری بودجه تاکید کرد: ما نرخ ارز غیررسمی را قبول نداریم و باید تعدیل شود؛ دولت هیچ وقت از محل بازار قاچاق نیازهای ارزی را تامین‌نمیکند؛ تامین مالی نیازهای ارزی کشور در نیما انجام می شود.وی درباره افزایش قیمت ارز در بازار توافقی گفت: قیمت ارز توافقی در بازار متشکل براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود نه دستوری؛ بانک مرکزی بعنوان بازارساز در بازارهای مختلف حضور دارد.صالح آبادی در خصوص چرایی عدم انتشار آمار تورم در بانک مرکزی گفت: ما می توانیم آمار تورم را منتشر کنیم چون تولید این آمار در بانک مرکزی متوقف نشده است، ولی چون مصوبه ای بوده در گذشته که مرکز آمار این آمار را منتشر کند، خودشان آمار تورم را منتشر می کنند. اما ما در گزارش ها و سخنان‌مان به آمار تولیدی بانک مرکزی استناد می کنیم.
وی درباره دلارهای بلوکه شده ایران در کره اینطور توضیح دادکه در حال انجام است، رفت و آمدهای مختلفی با وساطت برخی کشورها انجام دادیم؛ در اصل موضوع توافق وجود دارد؛ ولی در حساب های مقصد نکاتی وجود داشت؛ در حال دنبال موضوع هستیم؛ روی این موضوع تاکید داریم که پول از حساب کره به حساب هایی انتقال شود که بتوانیم استفاده کنیم، آنها هم این را قبول دارند، ما میخواهیم تضامین کافی را دریافت کنیم.
https://siasatrooz.ir/vdcjhxevyuqe8mz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی