يکشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۷
کد مطلب : 125348

برگزاری جشنواره فیلم مقاومت با مشارکت ۵۰ کشور

برگزاری جشنواره فیلم مقاومت با مشارکت ۵۰ کشور
نشست خبری هفدهمین جشنواره فیلم مقاومت با شعار «گفتمان مقاوت، نهضت جهانی مستضعفین و آزادی قدس شریف» به همت انجمن روایت فتح با حضور جلال غفاری قدیر دبیر جشنواره، سیدمحمد حسینی مدیر عامل انجمن سینمای دفاع مقدس، محمدعلی مومنی مسئول کمیته بین‌المللی جشنواره، محسن جوادی مسئول کمیته استان‌ها و اکران‌های سراسر کشور و محسن رفیعی دبیر اجرایی جشنواره، در مجتمع فرهنگی اسوه برگزار شد.
در ابتدای این نشست خبری، جلال غفاری قدیر دبیر هفدهمین جشنواره فیلم مقاومت گزارشی را از این رویداد ارائه داد و گفت: هفدهمین دوره از این رویداد در آذر ماه ۱۴۰۱ فراخوان خود را اعلام کرده است. با اینکه زمان کمی و حدودا کمتر از دو ماه برای دریافت آثار در مضامین ۱۷ گانه اعلان شد با استقبال فوق‌العاده‌ای در عرصه آثار داستانی، مستند و پویانمایی روبه‌رو شد. این جشنواره به صورت دو سالانه روی می‌داد و ایجاد یک هیجان و فضای رقابتی بین هنرمندان کار سختی بود. میزان آثاری که در جشنواره اعلام شده به قدری است که می‌توانیم ادعا کنیم شاهد استقبال مطلوب در بخش‌های ملی و بین‌المللی در حوزه سینمای مقاومت هستیم.
وی افزود: توجه به مقاومت به مثابه یک گفتمان از اولویت‌های ما بود و رویکرد متعالی که به اسم مقاومت تعریف شده بود و بر مضمون‌گرایی این جشنواره تاکید داشتیم. گفتمان مقاومت تاریخی جهان شمول، این ظرفیت را دارد که تکثیر موضوعی پیدا کند. می‌توان مسیر جهت گیری آینده سینما را زیر مجموعه موضوعات مقاومت قرار داد و هنرمندان می‌توانند با این محوریت در هنر تصویر، آثاری را خلق کنند.

سینمای مقاومت به دنبال یک حرکت پژوهشی و گفتمانی
غفاری عنوان کرد: ایجاد بخش فلسطین به مثابه پاره تن جهان اسلام، در جست‌وجوی آرمانی است که همه مسلمانان جهان دنبال می‌کنند تا اسرائیل کودک کش و غاصب سرزمینی که حقی در آن نداشته، وجود نداشته باشد. موضوع فلسطین از سوی آزادی‌خواهان مورد حمایت بود و امروز در نقطه‌ای هستیم که می‌گوییم سینما باید حقانیت این گفتمان را به پرده سینما نزدیک کند. وی ادامه داد: دفاع مقدس برآمده از هویت آب و خاک ماست و کم از این سینما صحبت شده است و بعضا به دلیل نبود گفتگو به ضد خودش بدل شده است. ظهور و کشف استعدادهایی که در گام دوم انقلاب باید به آن‌ها توجه شود، از رویکردهای ماست اما این مسیر توسط جوانان و فیلمسازان نسل مقاومت راه خود را باز کرده است و این جشنواره آنها را همراهی می‌کند.

در ۳۵۴ نقطه ایران اکران خواهیم داشت
غفاری قدیر گفت: ما در ۳۵۴ نقطه ایران اکران خواهیم داشت. ظرفیت‌های ملی و استانی درگیر شدند و سینما باید تعهد خود را به مردم به ثمر برساند و فیلم‌های مقاومت فرصتی را پیدا کنند که در سینماها اکران شوند و آثار برگزیده به رویت سینما دوستان و مقاومت دوستان برسد. وی ادامه داد: ۶۷۴ اثر در بخش اصلی جشنواره و جایزه شهید سلیمانی دریافت شده که ۴۷ سینمایی، ۱۱ سریال، ۶۵ مستند، ۱۷۹ فیلم کوتاه، ۶۷ مستند نیمه بلند، ۱۸۲ مستند کوتاه، ۱۲۳ پویانمایی کوتاه و بلند هستند.
غفاری عنوان کرد: در بخش نثر روایت، آثار کوتاه با معدل سنی فیلمسازان ۳۰ سال به پایین، ۲۹۱ اثر دریافت کردیم. در بخش جایزه دفاع مقدس که جایزه «رسول ملاقلی‌پور» نام دارد، ۳۵۰ اثر دریافت شد و در بخش فلسطین نیز با حضور سینماگران داخلی، ۱۴۹ اثر در دبیرخانه دریافت شده است. همچنین ۴۰۰ فیلمنامه بلند کوتاه و اقتباسی دریافت شده است و در بخش پژوهش هم بالغ بر ۲۰۰ اثر دریافت شده است.

از ۵۰ کشور دنیا اثر دریافت شد
محمدعلی مومنی مدیر کمیته بین الملل جشنواره نیز در ادامه این نشست گفت: به یاری خداوند و همت عزیزان بیش از ۵۰ کشور دنیا در بخش‌های مختلف جشنواره دریافت آثار را داشتیم و این تنوع برای جشنواره جذاب بود. بیش از ۳۰۰ فیلمساز غیر ایرانی آثار ارسال کردند و ۵۰۰ اثر را دریافت کردیم و وارد جشنواره شده‌اند. برای ایام برپایی جشنواره که در خلیج فارس برگزار می‌شود، از ۲۰ کشور دنیا از جهان عرب و فیلمسازان جهان دعوت شده است که برخی از آنها را به صورت بر خط و همراه با وبینار در خدمت‌شان خواهیم بود.
وی افزود: نشست‌ها و کارگاه‌های نقد و آموزشی برگزار خواهد شد و اساتیدی هستند که به صورت حضوری و وبینار درخدمت‌شان خواهیم بود. ۴ هیات سینمایی از سوریه، لبنان، ترکیه و یمن در دبیرخانه حضور پیدا کردند و تمایل و ابراز داشتند که برای سال آینده این جشنواره در کشور سوریه برگزار شود.
مدیر کمیته بین‌الملل هفدهمین جشنواره مقاومت در پایان گفت: برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی با حضور اتحادیه بین‌المللی فیلمسازان مقاومت از رویکردهای این جشنواره است، زیرا که تاکنون به صورت همکاری مشترک کشورها با یکدیگر تولید آثار نداشتند و با فیلمسازان بیش از ۲۰ کشور دنیا این مقدمات را فراهم کردیم و ادعایی نداریم و صرفا هم‌اندیشی را ترتیب دادیم. ما در خلال جشنواره غرفه‌هایی را تدارک دیدیم که به دنبال ایجاد بازار فیلم نبوده است و انشالله شاهد شکل گرفتن ارتباط خوبی باشیم.

هنرمند متعهد و انقلابی، قبله و جبهه دارد
همچنین سیدمحمد حسینی مدیر عامل انجمن سینمای انقلاب دفاع مقدس و روایت فتح گفت: این دوره مسیر مناسبی را طی می‌کند و شاید مهمترین جشنواره کشور باشد، آنچه که در جریان جشنواره ها اهمیت دارد، مدیریت پذیری سینمای جشنواره‌هاست برای اینکه رویکرد تولید آثار به یک ایدئولوژی و فکر به سمت خاصی کشیده شود.

افتتاحیه ۱۲ اسفند همزمان با ۳۲ استان اختتامیه ۱۷ سفند روی عرشه کشتی
محسن رفیعی دبیر اجرایی جشنواره در ادامه این نشست اظهار کرد: دوره هفدهم جشنواره بین المللی فیلم مقاومت در روز ۱۲ اسفندماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۵ افتتاح می‌شود و افتتاحیه آن همزمان با افتتاح این جشنواره در ۳۲ استان کشور صورت می‌پذیرد. مراسم پایانی جشنواره در ۱۷ اسفند ماه ۱۴۰۱ ساعت ۲۰ تا ۲۳ روی عرشه کشتی ایرانی در سواحل نیلگون خلیج فارس برگزار خواهد شد و برنامه‌های متعدد و متنوعی برای مدعوین و حضار در نظر گرفته شده است و بیشترین وجه آن آموزشی، نقد فیلم و نمایش آثار منتخب جشنواره و ارتقای سطح نگرش فیلمسازان به مفهوم مقاومت است. ما در تهران شاهد حضور ۴۵ درصدی آثار نسبت به شهرهای دیگر کشور هستیم و استان قم و اصفهان بعد از تهران صدرنشین هستند.
افخمی، بحرانی، برمهانی، اسفندیاری و حبشی ریاست داوران بخش‌های مختلف جواد تمدنی مدیر کمیته روابط عمومی این رویداد خبر داد: با موافقت جلال غفاری قدیر در آیین اختتامیه از رسانه‌های برتر این جشنواره که در این مسیر همراه ما بودند، تقدیر خواهد شد.
همچنین سیدمهدی ناظمی دبیر بخش داوری جشنواره مقاومت در پایان گفت: بهروز افخمی رییس کمیته داوران است که ۴ داور خارجی و ۲ داوری ایرانی او را همراهی خواهند کرد. همچنین در بخش دفاع مقدس شهریار بحرانی رئیس داوران خواهد بود و محسن برمهانی در بخش فلسطین و شهاب اسفندیاری در بخش نثر روایت رئیس داوران خواهند بود. در داوری بخش فیلمنامه نیز بهمن حبشی حضوری پررنگ خواهد داشت.
https://siasatrooz.ir/vdcaymn6a49nue1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی