دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۶
کد مطلب : 125460
وزیر امور خارجه خبر داد:

توافق ایران و آمریکا درباره تبادل زندانیان

توافق ایران و آمریکا درباره تبادل زندانیان
وزیر امور خارجه با اعلام اینکه در روزهای اخیر با آمریکایی‌ها درباره تبادل زندانیان به توافقی دست یافته‌ایم، گفت: اگر همه چیز از طرف آمریکایی خوب پیش برود، فکر می‌کنم در کوتاه مدت شاهد تبادل زندانیان نیز خواهیم بود.
رئیس دستگاه دیپلماسی درباره گفت‌وگو برای رفع تحریم‌ها اظهار داشت: در موضوع لغو تحریم‌ها همچنان تبادل پیام با طرف آمریکایی جریان دارد. در موضوع تبادل زندانیان موجود بین ایران و آمریکا به توافقی در روزهای اخیر دست یافتیم و اگر همه چیز از طرف آمریکایی خوب پیش برود، فکر می‌کنم در کوتاه مدت شاهد تبادل زندانیان نیز خواهیم بود. ما این پرونده را یک پرونده کاملا انسانی می‌دانیم.این مواضع در حالی مطرح می‌شود که علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه در سفر به مسقط با وزیر خارجه و معاون وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.
در همین حال وزیر امور خارجه عنوان کرد توافق ایران و عربستان در راستای مصالح و منافع دو ملت و صلح و امنیت و توسعه پایدار منطقه انجام می‌شود. این توافق علیه هیچ یک از کشورهای مسلمان در منطقه شکل نخواهد گرفت. در عین حال به صورت گسترده از این توافق استقبال شده است.در مورد یمن، این طرف‌های یمنی هستند که نسبت به آینده کشورشان تصمیم خواهند گرفت اما ایران مثل همیشه مذاکره را در این چالش‌ها و منازعات منطقه‌ای محور اصلی می‌داند. معتقدیم تداوم جنگ چه در اوکراین چه در یمن و چه در دیگر حوزه‌ها در منطقه راه‌حل نیست بلکه شرایط را پیچیده‌تر می‌کند.کشورها در راستای منافع خودشان اقدام خواهند کرد و این‌گونه نیست که در این توافق تصمیمات کشورها، تصمیمات نیروهای مقاومت منطقه در مقابل تجاوزگری‌ها و تهدیدات رژیم صهیونیستی نادیده گرفته شود.
لازم به ذکر است روزنامه اماراتی الخلیج در سرمقاله خود نوشت، توافق ایران و عربستان سعودی بهنگام بود و در خصوص تعهدات طرفین هم چین ضامن آن است. در همین حال «محمد ایرانی» سفیر ایران در کویت نیز در مصاحبه‌ای گفت که این توافق موجب کاهش تنش‌ها در منطقه و برقراری ثبات و امنیت خواهد شد.وزارت خارجه رژیم موقت صهیونیستی نیز در پاسخ به درخواست اظهارنظر درباره توافق ایران و عربستان سعودی گفت «فعلاً درباره این موضوع نظر نمی‌دهیم».میقاتی نخست وزیر دولت موقت لبنان با ابراز خرسندی از توافق عربستان و ایران تاکید کرد این روند می‌تواند تاثیر مثبتی بر بیروت و کل منطقه داشته باشد. همچنین دولت ونزوئلا ابراز امیدواری کرد توافق حاصل شده بین جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی راهی برای تقویت صلح و امنیت منطقه‌ای باشد. از سوی دیگر عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه الکترونیکی رأی الیوم درباره توافق ایران و عربستان برای احیای روابط و تأثیر آن بر روی کشور‌های منطقه و جهان اسلام گفت: تحولات اخیر و توافق ریاض- تهران به منزله زلزله سیاسی راهبردی در منطقه است؛ دو قطب بزرگ منطقه با هم دیدار و توافق کردند و ما شاهد سازش دو جریان اسلامی در منطقه هستیم.وی تصریح کرد: تحولات غافلگیر کننده بیشتری در راه است و من بعید نمی‌دانم که بشار اسد رئیس جمهور سوریه در نشست بعدی سران اتحادیه عرب در عربستان شرکت کند. همچنین لبنان پس از توافق بین ایران و عربستان در آستانه گشایش بزرگ در روند تحولات سیاسی قرار گرفته است.سردبیر روزنامه رأی الیوم خاطرنشان کرد: نقشه جدید برای خاورمیانه ترسیم شده است و پس از اینکه عربستان با هر گونه نزدیکی کشور‌ها با ایران مخالفت می‌کرد، اکنون گشایش کاملی به سمت ایران شکل خواهد گرفت. مرحله پیش رو مرحله سازش و تسامح بین ایران و عربستان خواهد بود و این روند برای آمریکا خوشایند نیست.اسرائیل بر روی اختلافات ایران و عربستان و فتنه فرقه‌ای در منطقه حساب باز کرده بود و اکنون که این دو ابرقدرت منطقه به هم نزدیک شده اند، یعنی اینکه اسرائیل بزرگترین بازنده این عرصه است. همچنین وزیر پیشین اردن در واکنش به توافق ایران و عربستان سعودی تأکید کرد که اکنون فرصت مناسبی برای احیای روابط »امان» و تهران است. امیر کویت با ارسال پیام‌های جداگانه‌ای به رئیس جمهور ایران و پادشاه عربستان سعودی، توافق ریاض-تهران را گامی مهم برای تحقق امنیت و ثبات منطقه‌ دانست.مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در واکنش به توافق عادی‌سازی روابط ایران و عربستان سعودی که با میانجی‌گری چین انجام شد مسبت به نزدیک‌تر شدن روابط ایران، چین و روسیه هشدار داد.از سوی دیگر پنس معاون رئیس جمهور سابق آمریکا با درخواست برای محاکمه رئیس جمهور اسلامی ایران، گفت که باید یک رژیم سکولار و بدون دانش هسته‌ای در این کشور مستقر شود.هاآرتص روزنامه صهیونیستی با اشاره به توافق تهران و ریاض نوشت توهمات نخست‌وزیر این رژیم برای تشکیل ائتلاف با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس علیه ایران در حال از بین رفتن است.
https://siasatrooz.ir/vdcfvtdyxw6d0ja.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما