چهارشنبه ۶ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۱
کد مطلب : 125699
تفاوت دیدگاه چین با اروپا و آمریکا در قبال بحران‌های جهانی

شرق حامی صلح، غرب پیرو جنگ

در چارچوب پیگیری روند صلح در حالی شی جینپینگ، رئیس جمهور چین با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، تلفنی گفتگو کرد که همزمان طرف‌های اروپایی و آمریکایی با ارسال تسلیحات به اوکراین به دنبال تشدید جنگ می‌باشند در حالی که به موازات آن آمریکا با رزمایش نظامی با فیلیپین به دنبال بحران سازی جدید در شرق است.
پینگ که پیش از این طرح ۱۲ ماده‌ای صلح را ارائه کرده و با موافقت نسبی روسیه نیز مواجه است در این گفتگوی تلفنی طولانی مدت بر ضرورت گفتگو برای برقراری آتش بس تاکید کرده است.هوآ چونیینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در صفحه توئیتر خود نوشت: شی جینپینگ، رئیس جمهور چین به تازگی با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین تلفنی گفتگو کرده است.رئیس جمهور چین با تاکید بر اینکه پکن همواره موضع صلح آمیز در بحران اوکراین اتخاذ کرده است، به زلنسکی اطلاع داد که پکن یک فرستاده ویژه به اوکراین و دیگر کشورها برای برقراری تماس و رایزنی با همه طرف ها برای حل و فصل بحران اوکراین می‌فرستد.
این رویکرد صلح طلبانه از سوی چین در حالی است که در سخنان تحریک آمیز رئیس‌جمهور جمهوری چک مدعی شده است که چین به دنبال طولانی شدن جنگ اوکراین است تا از این طریق امتیازاتی را از روسیه دریافت کند. در جوسازی دیگر در پی تشدید تنش‌ها میان ایالات متحده و چین، کارشناسان می‌گویند که پکن در حال بزرگترین توسعه زرادخانه اتمی خود است.در همین حال به تحریک آمریکا، وزارت دفاع تایوان می‌گوید رزمایش نظامی سالیانه موسوم به «هان کوانگ» امسال با تمرکز روی شکستن محاصره احتمالی چین بر این جزیره برگزار می‌شود.اداره امنیت دریانوردی چین اعلام کرد که این کشور در مناطقی از دریای چین شرقی، رزمایش‌ نظامی برگزار می‌کند. در ادامه سیاست‌های جنگ طلبانه غرب در اوکراین، جیمز هیپی معاون وزیر دفاع انگلیس فاش کرد، لندن هزاران گلوله مخصوص تانک‌های «چلنجر ۲» از جمله گلوله های حاوی اورانیوم ضعیف شده را برای اوکراین فرستاده است. در همین حال در ادعایی برای جنگ افروزی، نخست وزیر اوکراین می‌گوید که این کشور امیدوار است ظرف دو سال، «کاملا آماده عضویت در اتحادیه اروپا» شود.وزارت دفاع روسیه از پرواز چند ساعته دو بمب‌افکن راهبردی «توپولوف تو-۱۶۰» در آب‌های بی‌طرف حد فاصل دریاهای «بارنتز» و «نروژ» خبر داد.خبر دیگر آنکه لاوروف وزیر خارجه روسیه ضمن بیان این که فرایند دلارزدایی آغاز شده، گفت در طول چند ماه گذشته مسکو فعالانه برای تقویت همکاری اقتصادی خود با چین کار کرده و در معاملات تجاری ارز یوآن را به کار گرفته است. در همین حال رئیس جمهور برزیل در جریان سفر به اسپانیا بر تعهد خود به یافتن یک فرمول صلح برای پایان دادن به جنگ در اوکراین تاکید کرد.در همین حال پس از دستور پوتین دولت روسیه از دیروز ملزم به انجام اقدامات تلافی‌جویانه و توقیف اموال کشور‌های غیر دوست شد.
رسانه‌های روسیه خبر دادند که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور فرمانی را امضا کرد که به روسیه امکان تلافی جویی در برابر توقیف دارایی‌های روسیه در خارج را می‌دهد.وزارت دفاع روسیه اعلام کرد سامانه‌های پدافند هوایی روسیه توانستند ۱۵ پهپاد اوکراینی را سرنگون کنند.سفارت روسیه در واکنش به ارسال گلوله‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده به اوکراین تایید کرد غرب اوکراین را به یک قبر رادیواکتیو تبدیل می‌کند.معاون شورای امنیت ملی روسیه به تقابل قدرت‌های اقتصادی و سیاسی در آمریکا اشاره کرد و گفت که این ممکن است ایالت‌هایی مانند تگزاس و کالیفرنیا را به فکر استقلال‌طلبی بیاندازد، او شخصا طرفدار تگزاس خواهد بود. دیمیتری مدودف، معاون شورای امنیت ملی روسیه گفت، نبردی نابودگر میان خواص سیاسی و دارودسته‌های اقتصادی در آمریکا می‌تواند به جدایی بعضی ایالت‌ها منجر شود و این یک احتمال ملموس است. این ایالت‌ها همین حالا هم از استقلال خود در مسائلی مانند حق اعدام و مسائل اقتصادی، به استقلال خود می‌بالند.
https://siasatrooz.ir/vdcjhievhuqe8mz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی