دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۶
کد مطلب : 126011
وقتی آهنگ اخراج بیگانگان از منطقه تندتر می‌شود

عصبانیت آمریکا از همگرایی دریایی همسایگان خلیج فارس

همزمان با همگرایی همسایگان خلیج فارس جهت تامین امنیت بومی بدون دخالت بیگانگان، نگرانی واشنگتن از احتمال تشکیل ائتلاف دریایی ایران با کشورهای منطقه غرب آسیا، خودش را در واکنش توأم با اتهام‌زنی سخنگوی ناوگان پنجم دریایی آمریکا بروز داد.
سخنگوی ناوگان پنجم دریایی آمریکا مستقر در بحرین در مصاحبه با وبگاه آمریکایی «بریکینگ دیفنس» با تکرار ادعاهای بی اساس درباره حضور منطقه‌ای ایران به اظهارات فرمانده نیروی دریای ارتش جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان داد. «تیم هاوکینس» سخنگوی ناوگان پنجم دریایی آمریکا با ادبیاتی ضد ایرانی اعلام کرد که ادعای ایران مبنی بر اینکه به زودی با عربستان سعودی و سایر کشورهای خلیج فارس ائتلاف دریایی ایجاد خواهد کرد، «عقل» را به چالش می‌کشد.سخنگوی ناوگان پنجم دریایی آمریکا گفت: «اینکه ایران، عامل شماره یک بی‌ثباتی منطقه‌ای مدعی است که می‌خواهد برای حفاظت از آب‌هایی که خودش تهدید می‌کند، یک ائتلاف امنیتی دریایی تشکیل دهد، با عقل جور در نمی‌آید».این مقام نظامی آمریکایی با این ادعا که ایران تنها در دو سال گذشته به ۱۵ کشتی تجاری با پرچم بین‌المللی حمله یا آن را توقیف کرده است، افزود: «اقدامات و عمل کردن مهم هستند و به همین دلیل است که ما با شرکای خود در حال تقویت دفاع از اطراف تنگه هرمز هستیم».
دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگویی تلویزیونی از شکل‌گیری ائتلاف‌های جدید در منطقه و فرامنطقه‌ خبرداد و گفت: امروز کشورهای منطقه به این نقطه رسیده‌اند که اگر قرار است امنیتی در منطقه برقرار باشد حتماً با هم‌افزایی و همکاری یکدیگر قابل انجام و برقراری است. در این راستا، ائتلاف‌های جدیدی در حال شکل گیری در منطقه و فرامنطقه است. وی با اشاره به ائتلاف دریایی ایران، روسیه و چین بیان کرد: این ائتلاف سه جانبه به همراه روسیه و چین که سالیانه رزمایش‌هایی را هم در قالب آن برگزار می‌کنیم در حال توسعه است. علاوه بر این، ائتلاف‌های منطقه‌ای در حال شکل‌گیری است. فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: به زودی شاهد آن خواهیم بود که منطقه ما از هر نیروی غیر موجه عاری شده و مردم منطقه با استفاده از سربازهای خود در حوزه امنیتی خود مسلط باشند.دریادار ایرانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کدام کشورها تقاضا دارند تا در اقدام اشتراکی منطقه‌ای به همراه ایران حاضر باشند، گفت: ما پیش از این با عمان اقدام اشتراکی را داشتیم و اکنون عربستان این هدف‌گذاری را انجام داده و به آن ورود کرده است. امارات، قطر، بحرین، عراق، پاکستان و هند جزو این کشورها هستند.
دنیس راس در واکنش به اظهارات دریادار ایرانی در توییتر نوشت: «ائتلاف جدید برای ایمن کردن آبهای خلیج [فارس]: ایران، عربستان سعودی، امارات، قطر و بحرین. چرا این ایده شبیه رویکرد مافیایی به نظر می‌رسد: ایران می‌گوید "فقط تا وقتی که پول امنیت را به ما بدهید کسب و کارتان در امان خواهد بود."»
شارمین ناروانی، خبرنگار لبنانی پایگاه «کریدل» در پاسخ به دنیس راس نوشته است: «ایران آن نفتکش‌ها را به تلافی توقیف غیرقانونی توسط آمریکا توقیف کرد. آمریکا از نیروهای دریایی ترکیبی خود برای انجام عملیات‌های دزدی دریایی و تهدید کشورها استفاده می‌کند. این کشورهای خلیج فارس بایستی مدت‌ها پیش از این درباره امنیت آب‌های خودشان هماهنگی به عمل می‌اوردند.»کاربر دیگری به نام «کامیلی آلکس اورتاکجی»، بنیان‌گذار سایت «Creative Syria» هم به اظهارات راس واکنش نشان داده و با ارائه مستنداتی از اظهارات مقام‌های سابق آمریکا نوشته است: «اها پس این ایرانی‌های وحشتناک دارند از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس می‌خواهند برای تأمین امنیتشان پول پرداخت کنند؟ در حالی که دونالد ترامپ گفته است: "به پادشاه عربستان گفتم جناب پادشاه داریم از شما محافظت می‌کنیم... بدون ما شما دو هفته هم آنجا دوام نمی‌آورید... باید پولش را بپردازید."»
اورتاکجی در ادامه به اظهارات یگری از ویلیام کوهن، وزیر دفاع اسبق آمریکا اشاره کرده ک به کوشرهای عربی گفته برای اینکه از ایران در امان باشند سلاح‌های بیشتری از آمریکا خریداری کنند. اما اظهارات دنیس راس با واکنش عده‌ دیگری از تحلیلگران که به انتقاد از دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا پرداخته‌اند هم روبرو شده است.این تحلیلگران عمدتا گرایش کشورهای عربی به سمت ایران را نتیجه سیاست‌های جو بایدن در تعامل با شریکان و متحدان آمریکا توصیف کرده‌اند. به عنوان مثال، «رابرت گرینوی»، از مقام‌های سابق پنتاگون در دولت «دونالد ترامپ» هم خطاب به دنیس راس نوشته است: «سیاست‌ها و در این مورد خاص، سیاست‌های ما بایستی بنا به نتایج آن مورد قضاوت بگیرند. چندین دهه است که کار ایران همین است اما چه شده که شرکای سابق‌مان ترغیب شده‌اند که الان برای تأمین امنیت به ایران پول بدهند؟»
در این میان در جوسازی جدید علیه ایران و منطقه نیروی دریایی آمریکا و بریتانیا اعلام کردند که روز یکشنبه به درخواست کمک یک کشتی تجاری که با «مزاحمت» قایق‌های تندروی سپاه پاسداران در تنگه هرمز مواجه شده بود، پاسخ داده‌اند و پس از مداخله برای کمک به این کشتی، قایق‌های سپاه منطقه را ترک کرده‌اند.ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای گفت خدمه این کشتی تجاری که تحت پرچم بین‌المللی در آب‌های بین‌المللی تنگه هرمز در حال حرکت بود ساعت ۴ و ۵۶ دقیقه عصر یکشنبه در تماسی برای درخواست کمک، گفتند که سه قایق تندروی سپاه پاسداران با پرسنل مسلح به آنها نزدیک شده و در حال تعقیب این کشتی تجاری از فاصله نزدیک بودند.
https://siasatrooz.ir/vdcizqazzt1aru2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما